Jaká je nejlepší podlaha pro psy?
Když jste se před lety rozhodli pořídit psa, možná jste netušili, co všechno budete muset doma přizpůsobit. Jednou z věcí, kterou jste pravděpodobně naprosto podcenili, byla volba podlahy, kdy se váš původní měkký koberec stal během pár měsíců skladištěm chlupů, skvrn a pachů. My se s vámi nyní podělíme o zkušenosti a poznatky ohledně nejlepších podlahových krytin pro domácnosti s pejsky.
Na co se vlastně u podlah zaměřit?
Ideální podlaha pro domácnost se psem by měla splňovat následující kritéria:
- Odolnost proti poškrábání – psí drápky dokážou nadělat pěknou neplechu
- Snadná údržba – čím rychleji uklidíte, tím lépe
- Voděodolnost – nehody se stávají i těm nejlépe vycvičeným psům
- Neklouzavost – starší psi nebo štěňata potřebují stabilní povrch
- Tepelná pohoda – nikdo nechce, aby pejsek ležel na studené zemi
Vinylové podlahy – velký favorit
Po letech zkoumání a testování různých vzorků je více než jasné, že je dobré vsadit na kvalitní vinylovou podlahu, Věřte, nebudete toho litovat. Vinyl nabízí skvělý poměr ceny a výkonu a má hned několik výhod:
Předně je mimořádně odolný proti škrábancům. I když váš pejsek váží přes 40 kilo, jeho drápy nezanechají žádné viditelné stopy. Další velkou výhodou je snadné čištění – většinu nečistot stačí setřít vlhkým hadrem. Pokud se pes vrátí z procházky zablácený, nemusíte propadat panice.
Vinyl je navíc voděodolný, takže případné „nehody“ nezpůsobí nevratné škody, pokud je včas uklidíte. Co vás příjemně překvapí je příjemná teplota povrchu – není studený jako dlažba, a proto na něm pejsek bude rád odpočívat i v zimních měsících.
Cenově vychází kvalitní vinyl mezi 500-1000 Kč za metr čtvereční, podle tloušťky a provedení. Investice do silnější vrstvy (alespoň 4-5 mm) se vám s aktivním psem určitě vyplatí.
Laminátové podlahy – dobrá alternativa, ale s výhradami
Možná, že před vinylem zvažujete laminát, který je obvykle o něco levnější. Má také slušnou odolnost proti poškrábání, ale má jednu zásadní nevýhodu – není zcela voděodolný. I když jsou dnešní lamináty výrazně odolnější proti vlhkosti než dříve, delší působení vody může způsobit bobtnání a nevratné poškození.
Pokud se i přesto rozhodnete pro laminát, vybírejte ten s nejvyšší třídou zátěže (nejlépe 33) a určitě investujte do kvalitní podložky, která kromě tlumení hluku poskytne i dodatečnou ochranu proti vlhkosti.
Dlažba – praktická, ale studená
V koupelně, na WC a v předsíni mějte položenou keramickou dlažbu. Ta je z hlediska údržby naprosto bezkonkurenční – přežije všechno. Bláto? Žádný problém. Mokrý pes? Stačí vytřít. Chlupy se na hladkém povrchu také snadno uklízejí.
Nevýhodou dlažby je tvrdost a chladnost. Pejsek se jí pravděpodobně bude v zimě vyhýbat, jak jen bude moct. Pro starší psy může být tvrdý povrch nepříjemný na klouby. Řešením mohou být strategicky rozmístěné psí pelíšky nebo předložky z materiálů, které se snadno perou.
Dřevěné podlahy – krása s rizikem
Kdo by nesnil o krásných dřevěných podlahách, avšak po zkušenostech lidí, kteří mají psy a dřevěné podlahy, je dobré od tohoto nápadu upustit. Dřevo je náchylnější k poškrábání a vyžaduje pravidelnou údržbu a občasnou renovaci. Pokud na něm i přesto trváte, vybírejte tvrdší druhy dřeva jako dub nebo jasan a počítejte s tím, že jednou za čas bude nutné podlahu přebrousit a znovu nalakovat.
Koberce – raději ne!
Psí chlupy se do koberce doslova zažerou a moč a jiné tekutiny se mohou dostat až do podkladu, kde způsobí zápach, který jde jen těžko odstranit. Navíc jsou koberce hotovým rájem pro bakterie a roztoče.
Pokud si i přesto nemůžete život bez koberce představit, volte materiály s krátkým vlasem a ideálně s vodoodpudivou úpravou. Dobrým kompromisem mohou být také kusové koberce, které se dají snadno vyprat nebo v případě potřeby vyměnit.
Co skutečně funguje
Nakonec pro vás máme osvědčenou kombinaci: vinylové podlahy v obývacím pokoji a ložnicích, dlažbu v koupelně, na WC a v předsíni. Toto řešení se osvědčilo jako ideální kompromis mezi praktičností a pohodlím – jak pro vás, tak pro vašeho čtyřnohého parťáka.
Pamatujte, že žádná podlaha není zcela odolná proti aktivnímu psovi. Pravidelná péče o psí drápky a rychlá reakce na případné nehody prodlouží životnost jakéhokoliv povrchu. Věříme, že s těmito zkušenostmi už se při výběru podlahy nebudete muset učit metodou pokus-omyl!
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.