Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak na dokonalé hnojivo ze slepičinců?

Srp 1904 Autor: Redakce

Slepičince byly jako hnojivo velmi dlouho zatracovány. Důvod byl ale jednoduchý. Jejich použití totiž chce trochu praxe. Nikdy se nemají na záhon používat čerstvé. Fíglem je vysoká míra ředění – a hlavně kompostování nebo fermentování slepičího trusu. Jde totiž o jedno z nejlevnějších (chovatelé slepic se ho velmi rádi zbaví v podstatě zdarma) a zároveň nejvýživnějších ekologických přírodních hnojiv. Obsahuje vysoké množství nejen dusíku, ale také fosforu, draslíku a vápníku. Toto organické hnojivo navíc výrazně aktivuje i půdní mikroflóru, nevadí půdním živočichům a půdu nezasoluje podobně jako minerální hnojiva. Působí dlouhodobě – jeho stopy najdete v půdě klidně i za tři roky.

slepicince hnojivo

Jednoduchá výroba kapalného hnojiva z trusu slepic

Suchý trus opatrně přendáme do větší uzavíratelné nádoby. Pokud jsou součástí peříčka nebo třeba piliny a hobliny, vůbec to nevadí. Nádobu zalijeme až po okraj vodou tak, aby byl všechen trus ponořený. Nádobu uzavřeme a dáme na slunné místo, kde nám obsah vykvasí za cca 7-10 dnů. V případě, že bude nádoba na chladnějším místě, může to trvat 14 dnů až 3 týdny.

Pozn. redakce: Určitě vás musíme varovat, že vykvašené slepičince opravdu silně zapáchají. Proto by měl plastový sud otevírat někdo se silným žaludkem.

Vykvašená tekutina je velmi silná, proto ji ředíme 1:10 a následně roztokem zalíváme nejen plodovou zeleninu, ale také kvetoucí letničky, ovocné stromy a trávník. Neuvěřitelně blahodárně působí takto připravené hnojivo na růže.

jak pouzit slepicince

Kdy takto připravený roztok použít?

Kapalné slepičince můžeme používat v podstatě celou vegetační dobu, tedy od jara do konce srpna. Odborníci doporučují prolít půdu hnojivem na jaře a v létě a další rok postup opakovat. Nedoporučuje se používat jednou za 14 dnů jako v případě kupovaného roztoku nebo jiných chemických hnojiv. Jak již bylo řečeno, jde o dlouhodobě působící hnojivo.

Náš tip: Roztok lze samozřejmě použít i na pokojové rostliny. Odér ale není zrovna příjemný.

Proč nekoupit již hotové tekuté slepičince?

Důvod je jednoduchý. Většinou jsou baleny v plastové nádobě, což může hodně lidí s ekologickou zahrádkou odradit. Nás odradila cena, která se pohybuje okolo 110 Kč za litr hnojiva. To navíc není čistě organické, ale obsahuje i minerální složky. Doporučuje se aplikovat 1-2 za 14 dnů. Tak si samo spočítejte, kolik utratíte za prohnojení celé zahrádky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak na dokonalé hnojivo ze slepičinců?
  • René Jirousek 14.8.2023 (18:24)

    Když jsou v zakvasu červi. Vadi to?

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist