Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Chyby, které děláte se svou klimatizací a díky kterým roste váš účet za elektřinu

Čvc 2212 Autor: Claudie Kornelová

V současné době více než 90 % domácností a prakticky všechny podniky používají klimatizaci, aby se vyhnuly letním vedrům. Vzhledem k drtivé rozšířenosti klimatizace si většina lidí myslí, že ví, jak svůj systém správně udržovat, ať už se jedná o centrální klimatizaci, okenní jednotku nebo bezkanálové minisplity. Překvapivě se však mnoho majitelů domů stává obětí běžných chyb, které plýtvají energií, zkracují životnost jejich klimatizace a stojí peníze. Zde jsou nejčastější chyby v oblasti klimatizace a návod, jak každou z nich správně řešit.

klimatizace

Vyvarujte se těchto chyb, jinak vám vzroste účet za elektřinu. Zdroj foto: Unsplash.com – Vladislav Nikonov

Koupě nesprávného systému

Vždy používejte klimatizaci, která je správně dimenzovaná pro váš domov. Předimenzovaná jednotka se může zapínat a vypínat příliš rychle, což způsobí, že nebude účinně odstraňovat vlhkost a udržovat rovnoměrnou teplotu. Na druhou stranu příliš malá jednotka bude muset běžet neustále, což drasticky zkrátí její životnost. Potřebný chladicí výkon určíte výpočtem zátěže, přičemž zohledníte rozlohu každé místnosti, její uspořádání, izolaci, funkci a typickou obsazenost. Chcete-li se dozvědět více, poraďte se s odborníky, kteří vám vše důkladně a ochotně vysvětlí.

klimatizace

Vždy si dávejte pozor na to, abyste si vybrali správný typ klimatizace. Zdroj foto: Unsplash.com – Kévin JINER

Chlazení prázdné místnosti

Protože chlazení prázdného domu je plýtváním penězi i energií, přejděte na programovatelný termostat. Tato technologie umožňuje zvyšovat a snižovat teplotu klimatizace na základě předem nastaveného plánu, což může ročně ušetřit stovky dolarů. Energetickou účinnost ještě zvýšíte tím, že zavřete větrací otvory v neobývaných místnostech a necháte zavřené dveře skříní a skříněk, aby se dovnitř nedostal přebytečný vzduch.

Umístění klimatizační jednotky na přímém slunečním světle

Přestože klimatizace nepatří k nejatraktivnějším prvkům v krajině, majitelé domů by se neměli snažit „schovat“ svou jednotku na nevhodném místě. Umístění klimatizace má velký vliv na její energetickou účinnost. Zkuste ji nainstalovat na stinné místo na východní nebo severní straně domu, protože příliš mnoho přímého slunečního světla bude systém zatěžovat. Kromě toho neumisťujte příliš blízko jednotky zakrývající keře nebo rostliny, protože brání větrání a mohou ucpat cívky kondenzátoru.

slunce

Klimatizaci nikdy neumisťujte na přímé sluneční světlo. Zdroj foto: Unsplash.com – CHUTTERSNAP

Příliš nízké nastavení termostatu

Mnozí majitelé domů jsou spokojeni s teplotami kolem 21 stupňů, ale ze zvyku nastavují termostat mnohem níže. Nastavení vyššího stupně vám ušetří velké peníze na účtech za energie; ve skutečnosti můžete snížit náklady na klimatizaci o 3 % za každý stupeň, o který zvýšíte teplotu.

Ponechání otevřených oken

Otevřené dveře a okna vhánějí vlhkost dovnitř domu a umožňují únik chladného vzduchu. Vaše klimatizace pak musí pracovat velmi intenzivně, aby to vyrovnala, a přitom plýtvá velkým množstvím energie. Když je klimatizace v provozu, mějte vždy zavřené dveře a okna.

okno

Při klimatizaci nenechávejte otevřené okno. Zdroj foto: Unsplash.com – Katerina Pavlyuchkova

Zanedbávání čištění filtru

Během chladicí sezóny čistěte nebo vyměňujte vzduchové filtry každý měsíc, a pokud se zdá, že je filtr nadměrně zanesen prachem a nečistotami, tak i častěji. Čistý filtr výrazně zvyšuje účinnost klimatizace a snižuje spotřebu energie o 5 až 15 %. U centrálních klimatizací jsou filtry obvykle umístěny na zpětném potrubí ve stěnách nebo stropech. Pokojové klimatizace mají filtr umístěný v mřížce směřující dopředu, zatímco bezkanálové mini-splity ukládají svůj opakovaně použitelný filtr do odnímatelného panelu. Přesné pokyny k výměně vzduchového filtru naleznete v návodu k obsluze.

Zapomínání na rutinní údržbu

Správná údržba klimatizačního zařízení maximalizuje jeho provozní účinnost a životnost. Na začátku chladicí sezóny zkontrolujte těsnění na klimatizačním zařízení a těsnění mezi jednotkou a domem, abyste se ujistili, že chladný vzduch neuniká. Poté zkontrolujte pojistky, jističe, vodiče a svorky, zda nejsou zkorodované; zhodnoťte, zda odtok kondenzátu správně odtéká, a prohlédněte ventilátory a další pohyblivé části, zda nevykazují známky opotřebení.

klimatizace

A vždy důkladně zkontrolujte, jestli klimatizace funguje, jak má. Zdroj foto: Unsplash.com – Carlos Lindner

Nikdy nezavolat profesionála

Některé problémy s klimatizačními systémy, například únik chladiva, může diagnostikovat a opravit pouze kvalifikovaný technik. Pravidelně nechte svůj systém zkontrolovat a seřídit odborníkem. Nezapomeňte: Pravidelný servisní zásah bude s největší pravděpodobností mnohem levnější než havarijní oprava!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist