Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

7 tipů, jak můžete zkvalitnit svůj spánek

Zář 2223 Autor: Claudie Kornelová

Vzbudíte se ráno a cítíte se, jako byste proflámovali celou noc? Jste unavení, zmožení, máte těžkou hlavu? Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a je proto nutné, abychom spali opravdu kvalitně. Prozradíme vám, pomocí čeho toho můžete dosáhnout.

spánek

Kvalitní spánek je základ. Zdroj foto: Unsplash.com – Shane

Přes den si užívejte maxima denního světla

Přestože je každé tělo jiné, jedno mají všechna těla společná, a sice nastavený určitý cyklus. Každé tělo ví, kdy přichází jeho čas na odpočinek. Toto načasování ovlivňuje mozek, srdce i hormony, které nám přes den pomáhají zůstat vzhůru a večer naopak způsobují naši únavu. Přírodní denní světlo, a nejlépe to sluneční, nám pomáhá udržet náš rytmus v pořádku. Bylo vědecky dokázáno, že vystavit se každý den 2 hodinám přímého denního světla napomůže dvěma hodinám kvalitního spánku.

Redukujte koukání do mobilů, počítačů a na televizi

Modré světlo, tak se říká záření, které proudí z elektronických zařízení, která každý den používáme. Toto modré světlo má bohužel negativní dopad na náš spánek. Redukuje melatonin, hormon, který způsobuje naši únavu a tím nás nastavuje na klasický denní režim. Proto večer odložte mobil, počítač, vypněte televizi a raději si čtěte. Případně, pokud bez telefonu nevydržíte, pořiďte si speciální brýle, které modré světlo blokují.

počítač

Snažte se omezit dívání do počítačů či na televizi. Zdroj foto: Unsplash.com – Annie Spratt

Nepopíjejte kávu

Kofein se stal každodenní lidskou potřebou pro přežití úmorných dní v práci, u některých dokonce i jistou závislostí. Samozřejmě si můžete dopřát šálek kávy po ránu či dopoledne, abyste tělu i mysli dopřáli jistou vzpruhu, nicméně odpoledne, v podvečer a již vůbec ne večer kávu nepopíjejte. Káva totiž stimuluje nervový systém a omezuje relaxaci vašeho těla i mysli.

Zkuste chodit spát i vstávat ve stejnou dobu

Chápeme, že někdy je dosáhnout pravidelného režimu opravdu nadlidský úkol, zvláště, pracujete-li třeba na směny, nicméně pokuste se váš spánek zpravidelnit, co to jen půjde. Zkuste chodit spát každý den ve stejnou dobu. Tím pádem, byste se po čase měli začít i ve stejnou dobu sami od sebe budit. Zpočátku si ale můžete pomoci. Můžete si nastavit budík na určitou hodinu. Uvidíte, že se to časem zpravidelní a půjde to samo.

čas

Snažte se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu. Zdroj foto: Unsplash.com – Sonja Langford

Užívejte melatonin

Melatonin je klíč k tomu, abyste spali opravdu dobře a kvalitně. Říká vašemu tělu, že je čas relaxovat a navozuje příjemné uvolněné pocity ke spánku. Melatonin je také báječným pomocníkem na cestách časovými pásmy, kdy vám usnadní vyrovnat se s časovým rozdílem.

Zaměřte se na svoji ložnici

Prostředí vaší ložnice je důležitější, než si myslíte. Neměl by vás rušit světelný smog, ruch z ulice, v ložnici by nemělo být horko, zima a postel by měla být maximálně pohodlná. To samé platí pro vaše povlečení, které by vás nemělo škrábat. Okna zajistěte proti slunci a světelnému smogu žaluziemi či závěsy, topení na noc ztlumte tak, aby v pokoji bylo maximálně 20 stupňů. Vybírejte si povlečení a prostěradla z příjemných materiálů, na léto chladivý satén, na zimu poté hřejivou bavlnu. Matraci si zvolte tvrdší, abyste si během spánku srovnali záda.

ložnice

Dejte si do své ložnice kvalitní závěsy, abyste měli nerušenou noc. Zdroj foto: Unsplash.com – Mink Mingle

Nejezte pozdě

Jíst pozdě v noci může mít opravdu negativní dopad na váš spánek. Plný žaludek totiž způsobí, že se mozek bude soustředit na trávení, a nikoliv na odpočinek. Mimo jiné je dokázáno, že lidé, kteří jedli naposledy maximálně 4 hodiny před spánkem usnuli rychleji.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist