Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Poruchy ve výživě rostlin-pihovatost jablek

Čvn 1106 Autor: Redakce

Kulturní rostliny jsou napadány různými nemocemi i škůdci – pan Václav Větvička, zámecký zahradník ze Štiřína ale moc dobře ví, že největšími nepřáteli rostlin jsou člověk a voda.

Nejen nemoci a škůdci totiž mohou za špatný zdravotní stav stromů a dalších rostlin. Fyziologické poruchy mohou být následkem nedostatečné výživy.

Pihovitost (hořká fyziologická skvrnitost) jablek

pihovatost jablekJedná se o velmi častou fyziologickou poruchu, která se projeví u vyzrálých jablek ještě na stromě. Na plodech se vytvářejí nevzhledné, asi 1 cm velké hořké fleky, které tvoří odumřelé buňky. Jde tedy o estetickou, ale i chuťovou vadou. Příčinou pihovitosti nejsou ani plísně ani houby, ale dokonce ani žádní škůdci. Příčinou je nedostatečný přísun vápníku. Ale pozor, nepomůžete s vápněním půdy.

Vápník musí být pro rostliny v přijatelné a dostupné formě. Pro rostliny přístupný vápník musíme rostlinám dopřávat pomocí speciálních hnojiv. Většinou totiž platí, že čím více hnojíme dusíkem, draslíkem a hořčíkem tím menší množství vápníku je pro rostliny přístupné.

Jak na pihovitost jablek?

  • Pomoci si můžete listovými postřiky, které se provádějí po celé léto. Samozřejmostí by měl být odborný řez ovocných stromů. Vedlejší letorosty totiž plodům v přísunu vápníku konkurují. Používá se buď speciální vápenné postřiky nebo klasický chlorid vápenatý ve velmi nízké koncentraci (0,5 – 1 %). Do postřiku můžete bez obav přidat fungicidní prostředky, nemusíte tedy stříkat vícekrát. Rovněž je možno do roztoku chloridu vápenatého na několik sekund ponořit jablka určená k uskladnění.
  • Hnojte tak, aby byly všechny prvky ve vyváženém poměru. Dusíkatá hnojiva znemožňují stromům přijímat vápník kořenovým systémem.
  • Prořezávejte stromy odborně. Příliš hustá koruna, ale i radikální zimní řez může zapříčinit nedostatečnou výživu plodů přístupným vápníkem.
  • Nenechte půdu kolem stromů zcela vyschnout. Nikdy je ale nepřemokřujte zejména ke konci vegetační doby.

Náchylnými odrůdami jsou: Boskoopské červené, Dukát,  Lord Lambourne, Šampion, Vanda

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist