Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zmrzla vám bobkovišeň? Co s tím?

Dub 2114 Autor: Redakce

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) je stálezelený druh slivoně se správným českým názvem vavřínovec lékařský. Známe ji ale také pod názvy bobkotřešeň lékařskástřemcha bobkovástřemcha vavřínovávišeň bobková. Množství kultivarů je bohaté a liší se většinou odstínem zelené barvy listů. Dalším oblíbeným druhem u nás je Bobkovišeň portugalská neboli portugalský vavřín (Prunus lusitanica).

Bobkovišeň je ideální věčně zelený neopadavý keře. Je velmi oblíbený v našich zahradách, hojně používaný jako živý plot nebo k zakrytí nevzhledného koutu. Uchvátí nás především svými sytě zelenými listy a svojí hustotou. Na přelomu jara a léta vykvétá svícovitými, hroznovitými květy bílé barvy. Na podzim tvoří zpočátku červené, později černé plody – bobule. I v zimě poskytuje překrásný pohled na listy ojíněné nebo se sněhovou čepičkou. Bobkovišně rostou poměrně rychle, takže jsou k ochraně soukromí ve formě plotu velice vhodné. Ale pozor, jedná se o jedovatý keř, takže s jeho umístěním buďte opatrní. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Hlavně semena a listy obsahují kyanogenní glykosid amygdalin.

Letošní zima dala i bobkovišním dost zabrat

omrzla bobkovisen

Foto: Jana Šťastná, príma receptář

Spousta keřů to odnesla několika zhnědlými listy, některé jsou “zmrzlé” úplně. Jak jsou na tom vaše bobkovišně podobně?

O bobkovišních je známo, že snesou mrazy i pod minus 15 – 20 stupňů. Letos nás zima sice potrápila, ale takové extrémní teploty u nás dlouhodobě nepanovaly, takže skutečně nezmrzly, ale přesto však hnědnutí listů s nízkou teplotou souvisí.

Bobkovišně mají velké listy, ze kterých se odpařuje hodně vody. Proto potřebují ke svém růstu dostatek vody a to i v zimě. Pokud nemrzne není to pro bobkovišně problém. Ale pokud zamrzne půda na víc dní, bobkovišeň si s tím nedokáže poradit. Pár mrazivých dnů zvládne, ale při déle trvajících mrazech, začne bobkovišeň trpět suchem. Takže bobkovišeň nám opravdu nezmrzla, ale uschla. Obvykle usychá jen část listů nebo větví. Většina bobkovišní znovu obrazí. Pomůžeme jim, když větve zkratíme, zhruba o 1/3 – 1/2. Pokud keř neobrazí na zkrácených větvích, můžeme jej zkusit seříznout až u země.

Pokud zhnědly všechny listy, problém je zřejmě větší a budeme muset počkat, zda nám keře znovu obrazí, ale nejpozději v květnu zjistíme, zda naše keře přežily.

Náš tip:

V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Rostlina nesmí vyschnout před zamrznutím země. Malé rostliny na zimu přikrývejte chvojím, větší chráňte bílou netkanou textilií. Kořenům dopřejte vrstvu suchého listí.

Další chyby, které bobkovišním škodí:

  • stín

Bobkovišeň potřebuje slunné místo, maximálně polostín a pouze na plném slunci nám pokvete.

  • vápenitá půda

Bobkovišeň potřebuje mírně kyselou půdu. Ve vápenité půdě nám bude žloutnout, půdu můžeme vylepšit rašelinou.

  • příliš mokrá půda

bobkovišeň potřebuje zalévat, ale krátkodobě snese spíše sucho než trvale příliš mokrou půdu. V mokru jí budou žloutnout listy, uhnívat kořeny a bude náchylná k chorobám.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist