Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zmlazování pokojových rostlin

Čvn 1502 Autor: Redakce

Máte doma květiny? A jste si jisti, zda je vaše péče o ně dostačující?

mini pokojovkySpousta lidí se domnívá, že květiny stačí pouze zalévat, ale tak tomu opravdu není.  Některé květiny se dožadují většího světla, některým zase vadí přetopené byty a suchý vzduch v nich. Pro většinu rostlin je však velmi důležité právě omlazování.  Zde si tedy řekneme pár rad a tipů, jak správně omlazovat pokojové rostliny. V první řadě musíme rozlišit druh rostliny a typ růstu.  Ne u všech rostlin se totiž omlazení provádí stejným způsobem.  Například plazivé a pnoucí rostliny mají jiný způsob ošetření, než rostliny dřevnaté.  To samé můžeme říci o rostlinách, které rostou pomalu a o rostlinách, které rostou naopak velmi rychle. Některé rostliny udržujeme pravidelným řezem a u některých stačí pouze odstranit uschlé lístky a odkvetlé květy.

Jak na to? Kdy omlazovat?

Máte svou oblíbenou rostlinu, staráte se o ni pečlivě už několik let, a přesto její vzhled nepůsobí vábně? Seschlé stonky a po lístkách ani stopy?  Tak to je přesně čas, pustit se do omlazení. U některých rostlin se omlazení nedoporučuje provádět v jarních měsících. U většiny rostlin můžete však omlazovat po celý rok.

Postup

utirani prachu na pokojovkachNejprve začneme s důkladnou prohlídkou. Rostliny si umístíme na světlo, abychom viděli všechny nedostatky při odstraňování veškerých oschlých lístků, větviček a stonků. Rostliny seřízneme zhruba o jednu až dvě třetiny. Takového, pro někoho možná velkého seříznutí se nemusíte vůbec obávat. Seříznuté rostliny vám opět bohatě obrazí. Do postupu zmlazování mnohdy patří i přesazování. Čerstvý substrát rostlině jedině prospěje. Rostlinu si tedy vyjmeme z květináče, trochu protřepeme, aby opadal starý substrát, a zkontrolujeme kořeny. Jestliže jsou kořeny příliš dlouhé, zkrátíme je. Jestliže mezi zdravými kořeny najdeme i kořeny suché a shnilé, odstraníme jej úplně.

Rostlinu můžeme zasadit do původního květináče, nebo zvolit zcela novou nádobu. V nádobě si tedy připravíme nový substrát a rostlinu opatrně vložíme. Vrch zasypeme ještě trochou nového substrátu a zlehka umačkáme prsty. Tento způsob omlazení je vhodný pro keřovitě nebo dřevnatě rostoucí rostliny. Do této skupiny patří například: Hybiscus, Ibišek, Sparmania nebo Abutilon.

U pokojových rostlin rostoucích trsovitě se postup omlazování trochu liší

presazovani zamioculcasPo vyjmutí rostliny ze starého květináče trs rozebereme na části a staré, uschlé kusy zcela odstraníme. Do této skupiny patří například tchýnin jazyk nebo Cyperus. U popínavých nebo plazivých rostlin je omlazování velmi rychlé a radikální. Rostlinu seřízneme 5 až 10 cm nad substrátem. Opět se nemusíte ničeho bát, rostlina totiž velmi rychle obrazí. Do této skupiny patří například mučenka, šplhavík, nebo břečťan.

Vegetativní množení

Už jste odborník v omlazování rostlin? Pak máme typ právě pro vás. Zmlazování můžete totiž spojit s vegetativním množením. Při řezu květin můžete použít části rostliny, které jsou schopné znovu zakořenit. Nejpoužívanějším způsobem je množení na tak zvané –‚‚řízky‘‘.   Při řezu použijte velmi ostrý tenký nůž, nebo žiletku. Tupý nůž by vám poškodil pletiva řízku, který by poté špatně nasával vodu. Místo řezu vždy volíme zhruba uprostřed výhonu. Řízky po řezu zapichujeme šikmo, 4 až 6 cm do čerstvého substrátu.  

fialka mnozeni listy

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist