Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zázrak jménem Eukalyptus

Pro 1502 Autor: Dana Peštová

Kdo by neznal eukalyptus, potažmo eukalyptovou silici. Tento zázrak, podobně jako třeba podobně účinný tea tree pochází z Austrálie.

Lidé si eukalyptus cení pro jeho blahodárné účinky na lidské zdraví a používá se i v kosmetickém průmyslu. Získává se ze stálezeleného stromu blahovičníku (Eucalyptus), který je v Austrálii velmi běžný, a na kterém si pochutnávají koaly. Blahovičník patří do čeledi myrtovitých. Jedná se o velmi odolný strom, který zvládá dlouhodobé zaplavení i období sucha.

EukalyptusVětšina z více než 700 druhů těchto tropických a subtropických stálezelených stromů pochází, jak již bylo řečeno, z Austrálie. Jen několik druhů má svou domovinu v Indonésii a Papui Nové Guinei. Do Evropy se Eukalyptus rozšířil z australských savan až v 19. století a dnes zdomácněl a běžně se pěstuje například v Portugalsku, Itálii a dalších zemích na pobřeží Středozemního moře nebo v severní Africe či Jižní a Severní Americe. Jeho dřevo je měkké a nepříliš kvalitní, a proto se používá především na výrobu papíru. Výhodou Eukalyptu je odolnost a velmi rychlý růst, nevýhodou jsou vyšší nároky na vodu. Mezi běžné druhy patří třeba Blahovičník citroníkový (Eucalyptus citriodora) nebo kulatoplodý (Eucalyptus globulus).

Léčivé síly eukalyptu

Z listů se extrahuje éterický eukalyptový olej, který je určený pro vnější použití. Konzumovat listy by ale bylo pro člověka škodlivé. Ne nadarmo je eukalyptová silice obsažena v listech součástí větrových bonbonů, chladivých masážních gelů a směsí na inhalace. Pomáhá totiž dýchacím cestám stejně tak, jako bolavým kloubům a unaveným svalům. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky, uvolňuje hleny a zrychluje hojení. Používá se při rýmě a kašli, zánětu průdušek a vedlejších nosních dutin. Pomáhá ve zvládnutí astmatu i nejrůznějších viróz. Byly popsány i jeho blahodárné účinky na lidskou psychiku, proto se používá v aromaterapii pro zmírnění pocitů úzkosti, strachu a depresí. Koupel s přídavkem eukalyptu uvolní svaly a povzbudí mysl. Aromatické látky uvolňují i sušené listy blahovičníku. V pokoji se sušenými listy se vám bude lépe dýchat.

Pěstujeme eukalyptus

Pro pěstování jako pokojové rostliny se hodí především druhy Eucalyptus gunnii a Eucalyptus citriodora. Na rozdíl od většiny druhů blahovičníků nedosahují tak obřích rozměrů. Dorůstají zhruba 1,5 až 2 m a je dobré jejich růst korigovat občasným zastřiháváním. Péče o tyto pokojovky není nijak náročná, důležité je zajistit rostlinám pravidelný přísun vody a umístit je na světlé místo. Sluneční výheň ale není pro blahovičník to pravé. Velmi jim prospívá letnění na zahradě nebo terase. Zimování probíhá klasicky, nejlépe na světlém chladnějším místě s teplotou okolo 10 stupňů. Během zimního období je samozřejmě nutné snížit i zálivku. Eukalyptus pěstujeme v běžném propustném substrátu s přídavkem písku a rašeliny. Jednou za 2 až 3 týdny rostlinu přihnojíme hnojivem určeným pro rostliny okrasné listem. Pokud dodržíte tato jednoduchá pravidla, provoní vám Eukalyptus příjemně celý pokoj. Eukalyptus navíc působí jako přírodní prostředek odpuzující mouchy a komáry.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2021>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist