Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Zázračné ovoce mangostan

Bře 1724 Autor: Redakce

Ano, opravdu jsme neudělali překlep a nechtěli jsme napsat mango. Nepleťte si mangostan s mangem ani vy. Toto exotické ovoce je známé a velice populární hlavně díky svým zázračným léčivým účinkům. V oblastech Asie patří dokonce k naprosto běžné součásti tamní medicíny. Díky svým léčivým účinkům si toto ovoce v zemi svého původu dokonce vysloužilo přezdívku ovoce bohů. Zaručeně tedy jde o exotiku, kterou byste neměli nechávat opomenout a rozhodně jí musíte ochutnat! Pokud vás ke konzumaci nedonutí výjimečné zdravotní účinky, pak vás jistě na kolena dostane dokonalá chuť, kterou můžeme přirovnat ke kombinaci hroznového vína, ananasu a broskve.

mangostan

Odkud se mangostan bere?

Tento plod bychom nalezli na stromě, který se bez problémů může dorůst až do závratné výšky 26 metrů. Samotný plod měří v průměru kolem 7 centimetrů a jejich barva je červenohnědá, která může zvolna přecházet až do fialové. Uvnitř plodu můžeme nalézt semena, není to ale vždy pravidlem. Pokud v ovoci tato semena naleznete, neměli byste je konzumovat syrové, ale až po následné tepelné úpravě. Zajímá vás, v jaké zemi má tento exotický strom původ? Pak vás musíme zklamat, protože ani do této doby se jeho přesný původ nepodařilo nalézt. V současné době je však v jeho pěstování bezpochyby nejúspěšnější jihovýchodní Asie.

Jak tuto exotiku nejlépe konzumovat?

V naprosté většině případů se mangostan konzumuje čerstvý, jako výborný dezert. To však samozřejmě není jediná možnost, jak si na tomto skvělém ovoci pochutnat. Velmi často z něj bývají vyráběny džusy, různé zmrzlinové poháry nebo kompoty. Kromě toho má také poměrně široké využití v kosmetickém nebo farmaceutickém průmyslu. V momentě, kdy mangostan v obchodě koupíte, měl by být již naprosto zralý, protože po jeho sklizení ze stromu plody již dále nedozrávají. Velmi dobře dokonce také snáší převoz, dlouhá cesta by se tedy rozhodně neměla podepsat na jeho chuti. K dužině ovoce se dostaneme tak, že rozřízneme jeho slupku po celém obvodu a odklopíme jí. Poté si již můžeme pochutnávat na skvělé dužině. Semena u některých druhů jsou považována za téměř nejedlá a u jiných druhů je dobré je konzumovat až po tepelné úpravě. V případě, že si tedy nejste jistí, jestli semena konzumovat či ne, raději se jim vyhněte a z dužiny ovoce je odstraňte.

mangostan ovoce

Mangostan a jeho zázračné účinky

Jsou to právě antibiotické a antiparazitní účinky, díky kterým je mangostan tak populárním a léčivým ovocem. Používá se tedy například k hojení různých ran, ale také k léčbě tuberkulózy nebo malárie. Toto ovoce má také dále bolest tlumící účinky a skvělým pomocníkem se vám může stát v boji proti vyrážce, nebo při jiných kožních onemocněních. I díky tomu bývá velmi často součástí různých krémů, které jsou určeny právě pro boj proti ekzémům. Mangostan také obsahuje řadu vitamínů, například C, B, železo, fosfor, vápník či vlákninu. Jde zkrátka o prospěšnými látkami nabyté ovoce, které nejen že bude mít blahodárné účinky na náš organismus, ale zajisté také potěší naše chuťové buňky. Mangostan se řadí mezi ovoce, které si rozhodně zaslouží vaší pozornost. Jak jednou ochutnáte, už nebudete chtít přestat, to vám garantujeme.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist