Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zazimování bazénu

Lis 1430 Autor: Redakce

Podzim a nadcházející zima přináší na zahradu spousty nové práce. Jako je prořezání stromů, rytí hrabání listí ale i zazimování zahradního vybavení. Nejenže bychom měli na zimu schovat veškerý zahradní nábytek, ale také bychom měli zazimovat bazén a to ještě před příchodem prvních mrazů.

zazimovani bazenuProtože existuje mnoho typů zahradních bazénů tak je i několik možností jak se o ně správně postarat. Například u většiny nadzemních bazénů je stačí jen vypustit, složit a schovat. Avšak se zapuštěnými bazény je již více práce. U zimování zapuštěných bazénů se neřídíme okolní teplotou, ale teplotou v bazénu, která by měla mít ustálených 12°C, při vyšší teplotě by docházelo k dalšímu množení řas a bakterií. Čím pečlivější v zimování budeme, tím se nám bazén odvděčí dlouhověkostí a kvalitou vody.

Jestli si nejste jisti s tím, jak správně zazimovat váš bazén, můžete si na tento výkon sjednat odborníka. Je vhodné, pokud máte bazén nový, této možnosti využít, protože ne na všechny typy bazénových filtrací funguje univerzální návod jak zazimovat.

Prvním krokem před zazimováním je upuštění bazénu

A to proto, aby nám roztahující se led neponičil stěny bazénu, světla, trysky a další součásti bazénu. U bazénů, které jsou celé zapuštěné v zemi, se může nechat větší podíl vody, a to díky vyrovnávajícím tlakům mezi bazénem a okolní půdou. Ale měli bychom být obezřetní u bazénů, které mají tenké stěny, nebo keramický obklad, ty snadno praskají a jsou náchylnější k rozdílným tlakům.

Další a to nejdůležitější částí je přikrytí bazénu. Nejvhodnější je zakrýt bazén již na podzim, tak zabráníme napadání listí a usnadníme si tak jarní zpětné uvedení do provozu. Dokonce, pokud vše provedete pečlivě, můžete vodu nechat i do další sezony.

A teď pár vět jak postupovat krok za krokem při zimování bazénů

zazimovani zahradniho bazenuNejprve je potřeba vyluxovat dno a stěny bazénu a pískové filtry pořádně propláchnout.

Dále je potřeba vypustit nebo částečně odpustit bazén. Vypouštíme bazény, které mají keramické obklady a plastové bazény, úplné vypuštění není zcela nutné, ale většina výrobců to doporučuje. U bazénů, které mají folii s linerem je vhodné odpustit jen 2/3 vody, aby se zachoval dostatečný tlak na vyrovnání folie.

Dalším krokem je v případě nevypuštěných bazénů aplikace zazimovacího roztoku, který je určený přímo ke konzervaci vody, uvolňuje se postupně a pomalu a tak nám výrazně zjednoduší jarní přípravu bazénu.

U bazénů se stabilní filtrací, musíme odpustit vodu tak, aby hladina byla 20cm pod nejnižší tryskou. V celém filtračním zařízení nesmí zůstat voda, proto ho musíme profouknout. Výrazně snazší manipulace je s mobilním filtračním zařízením, které stačí jen odmontovat a skrýt někde pod střechou. Také odpojíme motor a čerpadlo, které také uložíme pod střechu. Důležité je průběžně sledovat hladinu vody, zda nám po deštích, nebo tání příliš nevzrostla.

Abychom zabránili prasknutím stěn bazénu, vložíme do něj úhlopříčně speciální plováky, stejnou funkci nám budou plnit i PET lahve.

Nakonec bazén zakryjeme

Pro zakrytí bazénu na zimu není vhodná lamelová plachta, protože na zimu do lamel může natéct voda, která pak zmrzne a plachtu může potrhat. Nejvhodnější je zakrýt bazén zimní plachtou, které vypadá jako hustá síťovina, zabraňuje znečištění bazénu, ale zároveň propouští dešťovou vodu. Takže ji vzniklé kaluže nemohou potrhat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist