Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zasychání květních pupenů pivoněk

Čvn 1112 Autor: Redakce

drevita pivonkaplnokveta pivonkaPivoňky jsou v podstatě velmi nenáročné rostliny a na zahrádce kvetou přesně v době, kdy růže teprve nasazují na poupata. Asi 30 původních asijských druhů pivoněk bylo dlouhá léta šlechtěno a nyní máme velmi mnoho kultivarů, které se liší barvami, dřevitostí stonky i velikostmi. Květy mohou být jednoduché, sasankovAité nebo plnokvěté. Novinkou jsou zelené pivoňky a velkokvěté druhy, které mají květy až ve velikosti 25 cm.

Krom ozdoby zahrady můžete pivoňky využít i k řezu, protože pokud ustříhnete téměř zavřená poupata, budete se z nich těšit až po dobu 14ti dnů.

Nemoci pivoněk-plísně

plisen pivonekPivoňky jsou všeobecně dosti odolné rostliny. Jejich květní poupata ale mohou napadat různé plísně. Pupeny pak usychají, nevykvetou nebo odpadávají. Nejčastějšími plísněmi je plíseň pivoňková a šedá stonková hniloba. Původcem této hniloby je houba Botrytis paeoniae, která napadá stonky těsně pod povrchem půdy a šíří se směrem k vrcholu. Třebaže je potřeba v případě plného kvetení pivoňky podpírat i když jsou zdravé, v případě tohoto houbové onemocnění je báze stonku tak slabá, že se stejně zlomí.

Díky tomu, že jsou pivoňky docela husté keříky, pak se díky dotýkání jednotlivých stonků houbová choroba rychle šíří a stonky pokrývá šedohnědým povlakem konidioforů. Houbovou chorobu podporuje vlhké počasí, v případě sucha se stáhne do klidového stádia a vyčkává na další déšť.

Rez pivoněk

Rez je další z prevítů, které pivoňky napadají. Jde o houbu, která vytváří na listech pivoněk tmavě hnědé nebo šedé skvrny. Jedná se o rez Cronartium flaccidum a  Septoria peaoniae, která  je příčinou Septoriové listové skvrnitosti. Naopak kladosporiovou listovou skvrnitost, kterou poznáte podle tmavofialových skvrn, zapříčiňuje Cladosporium paeoniae.

Pokud je pivoňka napadena nějakým virovým onemocněním, musíme ji vykopat a zlikvidovat. Virové choroby se vyznačují bílými nebo žlutými skvrnami.

Ochrana pivoněk proti plísním

Brzy zjara ošetřujeme rostliny fungicidními postřiky nebo zálivkou. V případě, že se u vás choroba objevuje každoročně nebo v případě velmi vlhkého jara, opakujte ošetření ještě 2x za 14 dní. Když se na rostlinách objevují květy, rostlinu velmi pečlivě kontrolujte. V případě potřeby opět stříkejte. Zde je už těžko rozeznatelné, zda jde o plíseň pivoňkovou nebo šedou. Vhodnými přípravky pro ošetření jsou Mythos, Rovral Flo nebo Euparen.

Pokud chcete dělit prokazatelně napadané rostliny, vždy dobře kořeny omyjte a máchjte v roztoku fungicidů. Právě v kořenech totiž mohou být klidová stádia houbového onemocnění. Dále si můžete pomoci tím, že napadené rostliny nebudete na zimu zakrývat a hnojit.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2021>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist