Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zamiokulkas-opravdu nenáročná pokojovka

Lis 1525 Autor: Redakce

kvetouci zamiocucasZamioculcas zamiifolia je natolik nenáročnou pokojovkou, že přežije snad opravdu každému. Koupit ho můžete v každém květinářství či hobby marketu. Zejména v zimě dbejte na to, aby rostlina při transportu byla zabalena do několika vrstev balicího papíru. Doma stačí jen vybalit a s podmiskou postavit klidně i do polostínu či na přímé slunce. Jak již bylo řečeno, pěstování je opravdu velmi jednoduché. Jediné chyby, které se musíte vyvarovat, je přelívání. Jde totiž o rostlinu, která původně roste většinou na sušších svazích, a proto si vytvořila zásobní orgány jako sukulentní rostlina. Takže třebaže je příbuzná s kanou, která vyžaduje stále vlhký substrát, postačí zamioculcas zalít jednou za 14 dní nebo když je substrát opravdu vyschlý.

Jak zamioculcas poznáte?

Z dužnatého podzemního oddenku vyrůstají masité, sytě zelené, lesklé, jednoduše zpeřené, až metr dlouhé listy. Starší rostliny mohou kvést nenápadným áronovitým květenstvím.

Pěstujeme, přesazujeme a množíme zamioculcas

presazovani zamioculcasJak již bylo řečeno, rostlina nesnáší přemokření. Velmi často pak totiž dochází k uhnití oddenků. Rostlinu zalévejte jen mírně a jednou měsíčně přidejte hnojivo pro rostliny ozdobné listem.

Přesazujeme klasicky jednou za 2-3 roky nebo pokud je květináč rostlině očividně malý. Vybereme květináč asi o 2 cm větší. Z oddenků odstraňte starou hlínu a přesaďte za použití klasického substrátu pro pokojovky. Doma si vhodný substrát připravíte smícháním zahradní zeminy a humózní půdy v poměru 1:1. Na dno květináče je dobré přidat drenáž ve formě štěrku či keramzitu, aby kořeny v případě hojné zálivky nestály ve vodě. 

Zamioculcas se množí nejčastěji dělením trsů při přesazování. Vzhledem k jeho nízké ceně a kráse vzrostlých exemplářů ale mnoho floristů množení nedoporučuje.

Ideální teplota je klasická pokojová, tedy kolem 20 °C. Zamioculcas snáší plné slunce, ale dobře roste i na poměrně stinných místech. Chorobami ani škůdci tyto rostliny většinou netrpí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist