Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zakrslé letničky i trvalky

Zář 1409 Autor: Redakce

truhlik milionbelsLetničky patří ke každé pěkné zahrádce. V létě tvoří pestrobarevné koberce květů a svou krásou oslní nejednoho návštěvníka vaší zahrady. Neoplýváte-li však velkým pozemkem a mnoha záhony, či dokonce zahradu ani nemáte, nemusíte zoufat. Dnes, v době miniaturizace, se totiž zmenšují nejen přístroje, ale i rostliny. A tak se můžete seznámit s novými zakrslými nebo malým letničkami, které nezaberou mnoho prostoru a přesto potěší každé oko.

letnicky gazaniePěstování letniček obecně není nic složitého, většinou jsou nenáročné na půdu, mnoho z nich lze rovnou sázet do záhonů. Některé je nutno předpěstovat doma nebo ve skleníku, za tu práci navíc to však stojí. Záleží samozřejmě na konkrétní letničce, co je pro ni ideální, proto je vždy sázejte podle postupu, který je doporučený přímo pro daný druh. Letničky zbožňují světlo a slunce, které je jim nutno dopřát, pokud chceme, aby vzkvétaly.

Dejte si trochu práce s vymýšlením skladby vaší zahrádky tak, aby v každém období něco barevně kvetlo a také tak, aby si rostliny nekonkurovaly a doplňovaly se nejen v kráse, ale i požadavcích.

Letničky do truhlíků i pro malé zahrádky

letnicky do suchaNejenom letničky mohou být zakrslé. Stále častěji je možné sehnat i drobné rostlinky zeleniny, některé jsou zasypány malými plody paprik (někdy bohužel nejedlými), které vytvoří originální dekoraci vašeho balkónu.

Klasikou, která nezklame, jsou samozřejmě typické balkónovky jako muškáty, begónie a petúnie. Známé jsou i nízké afrikány (aksamitníky), které budou kvést celé léto a váš balkon zaplaví barvou slunce. Jsou k dostání v několika variantách obsahující i hnědožlutě pruhované květy, žluté či ohnivě červené. Vyzkoušet můžete šalvěje, gazánie (podobné slunečnicím), astry, jiřinky, kosmatce, tmavě modré lobelky, cínie, růžovité šruchy či střapatky. Výběr je opravdu velmi široký, možné jsou odstíny z celé barevné škály.

mesicek lekarskyZmíněný měsíček můžeme zakoupit v odrůdě Orange Daisy, dorůstá asi jen 20 cm a líbit se mu bude prakticky všude, jelikož je nenáročný. Rychle rostoucí květina ozdobí každé místo záplavou oranžových kvítků. Vyséváme rovnou do záhonu. Bonusem je jeho léčivá schopnost, vyplatí se květy nasbírat a použít pro čaje i masti.

Znáte-li hledíky, ale jsou pro vás příliš vysoké, vyzkoušejte novinku, kterou jsou minihledíky (Antirrhinum). Místo metrových rostlin se dočkáte maximálně 20 cm vysokých keříků s originálními tlamičkovými květy. Pokud je vysadíte do truhlíku nebo blízko k sobě, vytvoří krásný koberec. Nebude jim vadit vítr, chlad či teplo, nejsou příliš citlivé na škůdce a nemoci. Vyžadují však slunečné stanoviště bez stálé vlhkosti nebo s přesušenou půdou.

slunecnice rozvetvenaSlunečnice jsou nádherné monumentální rostliny, ale pro mnoho zahrádek se velikostně vážně nehodí. Řešením jsou slunečnice zakrslé (Helianthus annuus), které jsou vysoké do 40 cm, ideální do květináčů nebo jiných nádob. Jsou v různých barevných variantách a tak můžete překvapit sousedy drobnými oranžovými slunečnicemi. Většími slunečnicemi jsou slunečnice Waooh, které dorůstají výšky mezi 50 a 70 cm.

Třapatky se vzhledově podobají jiřinám a slunečnicím, ovšem jejich barevná škála je o poznání širší, od bronzové po růžovou. V zakrslé verzi dorůstá mezi 30 a 40 cm, tudíž je pro ni skvělým místem balkon nebo menší záhon.

U kopretin v odrůdě Silver Princess se také nemusíte bát přehnaného růstu, jak to u kopretin bývá zvykem. Odolná rostlina dorůstá výšky cca 35 cm, dobře jí bude na okrajích záhonů i na skalkách. Pokud po odkvětu v polovině léta uřízneme výhony květů, ke konci léta by nás měla záplavou bíložlutých kvítků znovu potěšit.

Předpěstování letniček

mykorhiza korenu muskatuPokud máte chatu či chalupu a letničky si předpěstováváte doma v bytě, pak si dejte pozor, aby byly sazeničky co nejblíže k oknu. Nutností je světlé teplé stanoviště. Nejlépe je předpěstovat letničky ve vyhřívaném skleníku nebo ve světlé zimní zahradě vašeho domu. Až budou sazenice silnější, je dobré otužovat je častějším větráním a následným přesazením do pařeniště (asi v polovině dubna). Tam je nutné dát si pozor na přehřátí za slunečných dnů, opět je důležité větrat. Je možné i zakoupit přímo semenáčky letniček, ušetříte si tak starosti s výsevem, přepichováním a přesazováním do země. Pokud však není možnost předpěstování v teplých prostorech, lze semínka vysévat na záhon přímo. Ideální čas je asi polovina dubna, kdy už je půda lehce teplá. Pokud je duben studený, raději s výsevem ještě počkejte. Pro tento způsob výsadby je vhodná například slunečnice, kopretina, měsíček, hrachor, afrikán nebo černucha damašská. Na sáčcích se semínky bývá na zadní straně uveden stručný návod k pěstování, podle kterého je dobré se řídit.

Tipy

pestovani netykavkyLetničky mělce koření, proto si při okopávání záhonu dávejte pozor na poškození jejich kořenů, mnoho letniček taková poškození nesnáší. Okopávání je však důležité – plevel bere živiny i vláhu našim pěstovaným rostlinkám, zabírají si plochu a energii ze slunce. Zbavujte se také slimáků a šneků, kteří je mohou nenávratně poškodit.

Letničky potřebují živiny, z tohoto důvodu je přihnojujte hnojivem na kvetoucí rostliny. Také odstraňujte odkvetlé kvítky.

Pokud chceme uchovat semena z květů na příští rok, je dobré vědět, že čím více rostliny takto recyklujeme, tím méně barevné květy budou mít. Zejména to platí u hybridu F1. Koneckonců, za nová semínka v obchodě nedáte tolik a budete mít jistotu krásných barev.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Bře 2020>>
PÚSČPSN
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist