Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahradní krb – sestavení svépomocí není žádný problém

Kvě 1822 Autor: Redakce

Jaro je v plném proudu a někdy to vypadá, že již začalo i léto. Příroda letos po zimním spánku nasadila rychlé tempo a i péče o zahrádky je v plném proudu. Všichni se snaží rychle vybavit svojí oázu klidu vším, co jim zpříjemní letní pohodu. Jednou z položek na seznamu jarních nákupů může být i zahradní krb určený pro rodinné grilování, či menší společnost.

Roh. sestava Avanta Exl

Výběr zahradního krbu

Při výběru zahradního krbu by měly brány k úvahu některé základní otázky:

a/ Solitér nebo rohová sestava s bočními stolky? – záleží na prostoru, který je dispozici

b/ Bude nutno krbovou střechu zvýšit (např. s ohledem na pergolu, stěnu) – krby s betonovou střechou mají možnost zvýšení omezenu, u lehkých nerezových či měděných lze zvyšovat dle požadavku

c/ Bude vyžadována vysoká trvanlivost nebo se jedná o dočasné řešení? (např. časově omezený pronájem nemovitosti). U některých levných krbů z hobby marketů je nutno počítat s nižší odolností a z toho vyplývající trvanlivostí, pokud však nepotřebujeme krb „na věčnost“ , dobře svůj účel splní i tyto levnější typy

d/ Bude používáno výhradně dřevěné uhlí nebo chcete mít možnost použít i dřevo? U některých výrobků výrobce doporučuje použití pouze dřevěného uhlí či grilovacích briket, při použití dřeva hrozí popraskání

Atlas hnědý s bočním stolkem
Montáž venkovního krbu

Pokud máme výběr dle výše uvedených kritérií již za sebou a vybrali jsme zahradní stavebnicový krb z prefabrikovaných betonových dílců, je možno přistoupit k samotnému sestavení. Pro většinu zahradních krbů tohoto typu platí podobné základní zásady:

a/ Montáž krbu svépomocí je možno provést na jakémkoliv zpevněném podloží (zámková dlažba, dlažba, beton) a pokud je krb vybaven základovou deskou je možno ho sestavit i na spěchované vrstvě štěrku o síle cca 10-15 cm.

b/ Sestavení může proběhnout u některých krbových sestav tzv. „na sucho“ bez použití jakýchkoliv spojovacích materiálů. Některé typy je možno zajistit ve spojích silikovým tmelem či montážním stavebním lepidlem nebo maltou. Zde je nutno respektovat doporučení výrobce nebo dodavatele a přečíst si návod pro montáž a použití.

c/ Nelze doporučit jakékoliv kutilské úpravy hotových krbových dílů a také se důrazně nedoporučuje zvyšovat dle vlastního uvážení krb dokoupenými betonovými díly. Může tak být ohrožena stabilita i statika krbu a následně i obsluha krbu. Zde je opět a ve vlastním důležité respektovat doporučení dodavatele. Nepovolené úpravy mohou rovněž zapříčinit neplatnost záruky.

Ukázka montáže zahradního krbu „ na sucho“

Příslušenství ke krbu

Již při koupi zahradního krbu je možno u značkových výrobků přikoupit i další příslušenství. Často je však vhodnější krb vyzkoušet se základním grilovacím roštem (ten by měl být u seriózního dodavatele součástí základní výbavy) a teprve podle zkušeností z praktického použití si doobjednat případné další položky příslušenství. Tím mohou být různé sestavy pro grilování na jehle (špízu), grilovací kamenná deska, vše pro vaření v kotlíku, ražniči, komfortnější typy grilovacích roštů atd.

Kromě příslušenství souvisejícího přímo s grilováním je možno vyžadovat různé typy stolků, poliček, komínových nástavců apod.

Každý uživatel zahradního krbu má jiné časové možnosti a jiné požadavky. Někdo spokojeně vystačí se základním grilovacím roštem pro klasické rychlé a jednoduché grilování. Někdo nedá dopustit na kamennou grilovací desku a někdo si rád pohraje s časově náročnějším otáčením celého kuřete na otočné jehle nebo si rád počká i na něco uvařeného v kotlíku. Doporučit tedy lze skutečně vybírat příslušenství s rozmyslem a pouze takové, které nezůstane někde zapomenuto bez užitku ležet.

Několik příkladů příslušenství k zahradním krbům

nosič úhlopříčný + jehla, motor

Nosič jehly úhlopříčný + jehla 65 cm + motor na baterii

otočný držák , nosič kotlíku + kotlík

Kotlík v zahradním krbu na otočném držáku a nerezovém nosiči

grilovací žulová deska

Žulová grilovací dělená deska na speciálním držáku

Běžná údržba krbu

Když už je zahradní krb instalován a má za sebou již několik zkušebních grilování, začnete se možná uživatel ptát, jestli je nutná nějaká údržba. Je zatím začátek sezony a tak si lze připomenout jen několik zásad pro údržbu během letní sezony. Není to nijak složité a nevyžaduje to téměř žádné úsilí a čas.

Po každém grilování a vychladnutí vymeteme zbytky popela a nespáleného dřevěného uhlí či dřeva z prostoru topeniště a vyprázdníme popelník. Grilovací rošt očistíme kartáčem od připeklých zbytků potravin, jinak nás může při dalším grilování nepříjemně překvapit plíseň porůstající rošt. Někdo nechává rošt po grilování nad topeništěm naprázdno „vypálit“, ale tento způsob odstraní zbytky pouze ve středu roštu a navíc přehřátím v této oblasti mohou na materiálu roštu vzniknout škody vedoucí k nižší životnosti. Existují i chemická čistidla grilovacího roštu, ale drátěný kartáč má stále své místo při této práci. Delší oplachování betonových dílů vodou během sezony nelze moc doporučovat, beton nasákne vodu a v kombinaci s následným blízkým zatopením mohou vzniknout vlasové trhlinky v základním materiálu. I při minimální údržbě zahradního krbu během sezony, bude stále Váš krb vypadat dokonale.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist