Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada v anglickém stylu

Čvn 1416 Autor: Redakce

anglicka zahradaRustikální zahrady ve venkovském anglickém stylu se těší velké oblibě i mimo místo jejich původu. Dýchá z nich atmosféra inspirovaná volnou přírodou, vyznačuje se takzvanou řízenou neformálností a nahodilostí a připomíná dobu starých šlechtických sídel na anglickém venkově. Za touto zdánlivou nahodilostí však stojí záměrné uspořádávání a také dlouhá historie. Největší rozkvět nastal v době viktoriánské éry, na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Je nutno říci, si pod pojmem anglická zahrada můžeme vybavit nejen venkovskou neformální zahradu, ale i architektonicky upravené rozlehlé parky, nebo dokonce obory. Krajinné anglické zahrady předcházely venkovský typ zahrad, jejich počátky sahají do začátku osmnáctého století, kdy si společnost chtěla odpočinout od strohých a formálních francouzských parků. Později byl tento styl přenesen pomocí anglických zahradníků právě do venkovských zahrad a byl doplněn o větší malebnost a pestrost v husté výsadbě.

zahrada v anglickem styluAnglická venkovská zahrada by měla plnit zejména estetickou funkci, takže má hlavně zdobit obydlí. Tradičně ale její součástí bývá i užitková část, třeba bylinkové nebo zeleninové záhonky. Zahrada často odráží i tvář jejího majitele. Tento typ zahrad se hodí pro nespoutané a divoké osobnosti se smyslem pro přirozenou přírodu, zdánlivou neuspořádanost a také romantiku. Výsledná podoba celé zahrady je zcela v režii individuality každého zahradníka. Samozřejmě vyžaduje průběžnou péči a její údržba by měla být pro majitele zároveň koníčkem.

S čím se na zahradě v anglickém venkovském stylu setkáme?

slezova ruzeTypické jsou barevné, hustě vysázené květiny na doslova přetékajících záhonech, ovocné i okrasné tradiční dřeviny a také užitkové rostliny, které mohou ze zahrádky putovat rovnou do kuchyně. Květiny, působící až starodávným dojmem, naplno přes léto rozkvétají a při správné, nahodile uspořádané výsadbě mohou tvořit kaskádovitý porost. Tohoto dojmu dosáhneme, pokud vysadíme postupně zepředu plazivé rostlinky, za ně postředně velké kvetoucí rostliny a nakonec třeba keře i stromky. Tím snadno docílíme plastického reliéfu terénu. Také bychom měli vzít v potaz dobu květu jednotlivých rostlin, aby byla zahrada co nejdelší dobu krásně rozkvetlá. Mezi záhony by se pak měl nacházet perfektně udržovaný anglický trávník. Bujný porost může být obohacen exotickými rostlinami. Rostliny můžeme nechat samovolně vysemenit tak, aby doslova přerůstaly přes okraje záhonů a působily až téměř přehnaným dojmem. Hodí se opakovat klíčové rostliny, aby se koncept zahrady propojil. Také je velmi pěkné, pokud necháme pnoucí rostliny volně se plazit po zídkách i konstrukcích.zahrada sazeni

V anglických zahradách často najdeme zídky ze starých cihel, štěrkové nebo pískové pěšinky, ale třeba i jezírko, altánek nebo jiné architektonické prvky. Zapomenout bychom neměli ani na stylový zahradní nábytek ze dřeva a oceli nebo maličkosti, jako jsou romantické ubrusy, ubrousky a utěrky s květinovými či ovocnými motivy, sedáky na židle, lucerničky, lampiónky a další dekorace. Anglická venkovská zahrada se dá přizpůsobit jak starému domu, tak moderní novostavbě.

 

Jaké rostliny můžeme použít?

Typické jsou nejrůznější růže, ať už keřové, polyantky, čajové, stromkové nebo pnoucí. Od dávných dob anglické zahrady obsahovaly nejrůznější odrůdy krásných a voňavých růží. Oblíbenými se staly hybridy s opakovaným kvetením. Často se vysazují květiny na řez, ze kterých si můžeme udělat kytici na dekoraci interiéru. Patří mezi ně hlavně letničky a dvouletky. Populárními jsou jiřiny, mečíky, chryzantémy, astry a lilie na řez a na sušení třeba měsíček. Hodně aromatické rostliny, které lákají včelky, jsou zimolezy, hrachor, hvozdík nebo tabák křídlatý. Aby zahrada hrála všemi barvami a navíc se rostliny vysemenily a tím zaručily zahrádce pestrost i na příští rok, vysadit můžeme letničky, jako jsou netýkavky, pupalka, maceška a prvosenka, které jsou vhodné do stínu. Na místa, kde fouká vítr, se zase hodí třeba chrpa, měsíčnice, máky, třapatky nebo chejr. Do truhlíků a nádob jsou ideální pelargonie, lobelky, petúnie a hledíky a jako převislé rostliny budou dělat parádu vitálky a lichořešnice. Nádherně se budou na záhonech vyjímat i pivoňky, srdcovky, fuchsie, pomněnky, slunečnice, konvalinky, tulipány, kopretiny a nespočet dalších krásných květin.

Je dobré spojit krásné s užitečným a na zahrádku přidat krásnou a voňavou levanduli, tymián, rozmarýn, majoránku, libeček a jiné bylinky, podle svého gusta. Zeleninové záhonky mohou obsahovat zeleninu, jakou máme rádi. Co se týče dřevin, nejlépe uděláme, když zařadíme ovocné stromy, které na jaře nádherně kvetou a v létě plodí naše oblíbené ovoce.

Anglický park

Trochu jiná kapitola je anglický park, který se také inspiruje volnou a neuspořádanou přírodou. Najdeme v něm solitérní stromy nejrůznějších druhů a hlavně skupinky stromů uprostřed rozlehlých travnatých lánů. Občas potkáme altánek nebo lavičku určenou k odpočinku a relaxaci. Anglické parky blahodárně působí na lidskou psychiku, a proto jsou často součástí sanatorií, lázní a léčeben.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2022>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist