Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Z čeho udělat zahradní cestičky?

Čvn 1425 Autor: Redakce

cesticka na zahradePro snadný pohyb po zahradě a samozřejmě také kvůli estetickému hledisku by měly doplňovat zahradu pěšinky a chodníčky. Zahradní cesty od sebe oddělují jednotlivé prostory zahrádky (například odpočinkovou, okrasnou, užitkovou zónu) a udávají její výsledný vzhled a styl. Také spojují zahradu s obytným prostorem domu. Zajisté záleží na tom, kudy cestičky povedou a hlavně z čeho se je rozhodneme vytvořit. Můžeme si pozvat i zahradního architekta, který si bude vědět rady a „ušije“ cesty naší zahrádce přímo na míru.

cesta v piskuTo, kudy povede zahradní pěšinka, je nejlepší vybrat podle toho, kudy nejčastěji chodíme, v jiném případě se pak může stát, že vedle postavené cestičky se objeví ještě jedna vyšlapaná v trávě, která vznikne sílou zvyku. Účelné cestičky by také měly být co nejkratší, aby nám urychlily a usnadnily přístup k záhonkům. Cesta by měla vést k záchytným bodům zahrádky jako je zdroj vody, kompost, sklep a tak dále. Naopak cesty v okrasných částech zahrady se mohou různě vinout skrz nejhezčí části zahrádky a poskytovat hezké výhledy.

Z čeho můžeme pěšinky a chodníčky vytvořit?

cesticka na zahradeVýběr materiálu prvotně záleží na stylu bydlení, určitě vybereme jiný materiál na zahradu k moderní vilce a jiný ke staršímu domku, srubu nebo třeba chaloupce. Když máme materiál vybraný, je nejvhodnější držet se právě tohoto jednoho druhu, aby pak zahrada nepůsobila přeplácaně. Rozmanitosti můžeme dosáhnout spíše výběrem spousty druhů rostlin.

Materiálů na cestičky je mnoho. Mezi čistě přírodní prvky patří štěrk, písek, lámané kameny, dále můžeme použít cihly, dlažební kostky, dřevo, umělý přírodní kámen, velké betonové desky a dokonce železniční pražce. Beton a kámen jsou velice trvanlivé, dřevo se pro změnu musí udržovat, zato ale působí stylově a sehnat se dají i exotické druhy, které vydrží déle a jsou upraveny tak, aby vydržely také dlouho.

Nášlapné kameny

naslapne kamenyOblíbenými jsou pěšinky z nášlapných kamenů. Nejlepší je s nimi počítat již při zakládání trávníku a vsadit je do země, než trávník vyroste. Pokud již trávník máme, nic se neděje, můžeme vytrhat drny v místech pro kameny a vsadit je přímo do trávníku. Důležité je rozmyslet si vzdálenost tak, aby se nám po nich dobře a pohodlně chodilo. Taky je možné udělat cestičku zkombinovanou z velkých kamenů a drobných kamínků po vzoru japonských zahrad. Také se hodí ke starším domům s kamennou podezdívkou. Je tedy potřeba vyhloubit cestičku (cca 20cm), položit textilii (abychom zabránili růstu plevelů) a pak nasypat vrstvu oblázků nebo štěrku. Mezi ně se pak pokládají placaté velké nášlapné kameny. Tyto cesty patří mezi částečně zpevněné.

Nezpevněné pěšinky

cesticka na zahradeNezpevněné cesty jsou většinou z písku nebo malých kamínků. Hodí se do velikých zahrad a vyžadují drenážní vrstvu, stejně jako částečně zpevněné cesty. Perfektně také pasují do nedbale elegantních anglických zahrad. Výhodou cestiček z kamínků, štěrku nebo písku mají mnoho výhod, například nekloužou, takže je menší riziko úrazu.

Zpevněné cesty

Pevné podklady se hodí do odpočinkových zón nebo k moderním vilám, s perfektně upravenou zahradou. Zde můžeme zvolit betonovou nebo keramickou dlažbu, betonové desky nebo třeba dřevo. Tak kde to stylově zapadne, se dají použít i cihly nebo kočičí hlavy. Betonové dlažby v dnešní době jsou schopné napodobit i přírodní materiály, jako je kámen, takže se nemusíme bát, že zahrada bude působit jako přistávací dráha. Pěšinky z pevných materiálů jsou stavebně trochu náročnější a dešťovou vodu vsakují velmi špatně nebo vůbec. V žádném případě se voda nesmí stékat směrem ke stavbě. Další nevýhodou velké části zpevněných cest je, že v dešti, mrazu a sněhu mohou být velmi kluzké, zvlášť pokud se jedná o leštěné kameny, dřevo nebo glazované dlaždice.

kameny v piskuDůležitým rozhodnutím je i čím vyplníme případné spáry mezi jednotlivými kousky chodníčku. Můžeme zvolit beton nebo spárovací hmotu, ale nejlepší je pro tento účel písek, který hezky vypadá, snadno se s ním manipuluje a je pevný. Aby neprorůstal plevel, je vhodné pod celou cestičku položit netkanou textilii ještě před položením kamenů nebo jiného materiálu. Pokud zvolíme jako výplň hlínu, je zcela jisté, že se plevel objeví.

Ještě se vyplatí při tvorbě pěšinek využít toho, že je zahrada rozkopaná a nainstalovat rozvody elektřiny nebo vody. Využijeme to třeba pro osvětlení cestičky nebo částí zahrady a znásobíme tím výsledný estetický efekt našeho úsilí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Z čeho udělat zahradní cestičky?
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist