Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Výsadba jahodníku na jaře

Kvě 1402 Autor: Redakce

velkoplodé jahodyJahody patří k nejoblíbenějším plodům a nejen, že jsou výborné chuťově, ale jsou i velmi zdravé. Mají v sobě totiž lehce stravitelné cukry, bílkoviny, minerály, vitamíny (hlavně vitamín C) i vlákninu. Odvar z listí jahodníku zase může pomoci při zažívacích obtížích nebo onemocnění močových cest. Navíc je jejich konzumace vhodná i při dietách.

Jahodník (Fragaria) najdeme snad na všech zahrádkách. Není nad to, mít vlastní jahody, jejich chuť se nedá srovnávat s těmi z obchodu. Právě teď, na jaře, je jedno z vhodných období k výsadbě jahodníku. Jahodník tedy můžeme vysazovat v dubnu nebo květnu, ale i na podzim (v srpnu a září). Jarní výsadba má mnoho výhod a právě teď je na ni ten vhodný čas. Již v létě po jarní výsadbě rostliny přináší alespoň menší sklizeň a na podzim pak rostlinky jahodníku tvoří další sazenice, takže si můžeme porost zahustit, abychom měli další rok velikou sklizeň. Rostliny vysazené na jaře také mají možnost čerpat zimní vláhu z půdy a další výhodou je, že není takové horko jako třeba v srpnu, takže se jahodníky lépe chytí.

Výběr sazenic je zásadní

sazeni jahodAby byla kvalita pěstovaných jahod vysoká, je třeba je vysadit nejen ve správném období, ale mít i dobré sazenice a vysadit je správným způsobem. K dispozici jsou různé odrůdy, takže jahody je možné pěstovat jak v nížinách, tak ve středních polohách a dokonce v podhůří. Dále se odrůdy rozlišují podle plodnosti na jednouplodící, remontující (plodí opakovaně za sezónu) a měsíční, které se množí pomocí semen a plodí mnohokrát za sezónu. Uznaných odrůd je u nás více než třicet, takže je opravdu z čeho vybírat. Nejlepší je koupit zdravé a uznané sazenice v zahradnických obchodech nebo u registrovaných velkopěstitelů. Takové sazenice mívají visačku UKZUZ a název odrůdy. Správná vitální sazenička má srdéčko, kořenový krček, starší i mladé kořeny a pár listů. Nesmí v žádném případě být suchá, skvrnitá nebo mít zaschlé konce listů. Zelené sazenice by se před výsadbou měly ošetřit proti fytoftorové hnilobě kořenů, nejlépe roztokem Aliette WP 80. Pro jarní ranou výsadbu můžeme použít i tzv. Frigo sadbu, což jsou sazenice z konce léta, které jsou přes zimu uskladněné v chladicích boxech. Kořínky Frigo sadby se nezastřihují, jenom se volně vloží do jamky a protifytoftorovým roztokem se zalévají ještě tři týdny. Na první pohled se nám můžou tyto sazenice zdát nehezké, ale vyrostou z nich zdravé a silné jahodníky.

Kde se jahodníku nejlépe daří?

bio jahodyJahodníku se dobře daří v humózních, hlinito-písčitých, neutrálních až mírně kyselých půdách, které jsou dobře provzdušněné. Také vyžaduje hodně světla a vláhy. Nedaří se mu na větrných stanovištích. Nejlépe uděláme, pokud jahodník vysadíme na předem připravený záhon, kde dříve byly plodiny hnojené chlévskou mrvou, takže třeba po bramborách, paprikách, rajčatech, tykvích a tak dále. Určitě neuděláme chybu, pokud do půdy zapravíme ještě kompost nebo zahradnický substrát, aby se zlepšila struktura půdy.

Jakým způsobem jahodník sázet?

Sazenice se vkládají do vyhloubených jamek, stejně hlubokých a širokých, kolem 10 až 15cm. U zelených sazenic se konce kořenů zastřihují. Srdíčko sazenice nesmí být ani pod zemí, ani příliš nad zemí, aby nevykukoval krček. Výsadba může být různá, do řádků, do hrůbků, kobercová, pyramidová, která ušetří místo a tak dále. Spon je také různý, podle odrůd. Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm a bujně rostoucím svědčí až 40 cm. Řádky by měly být 50-70 cm od sebe, kvůli snadnému ošetřování a také sběru. Po zasazení musí být sazenice pevně v zemi – můžeme to otestovat tahem, kterému musí odolat a zůstat v půdě. Hned také sazenici zalijeme a pak pravidelně zaléváme, protože jahodníky vyžadují hodně vláhy, substrát ale nesmí být ani přemokřený. Co se týká hnojení, musíme být opatrní, rostlinky jsou náchylné k popálení. Do půdy tedy můžeme opatrně zapravit ledek vápenatý nebo Cererit.

Výsadba do černé netkané textilie

vysadba jahodDobrou volbou je i výsadba do černé netkané textilie. Tato metoda má mnoho předností. Například lépe absorbuje sluneční záření, takže jahody jsou zralé o pár dní dříve a navíc obsahují i více vitamínu C. Také si nemusíme dělat starosti s pletím, kypřením a očišťováním sklizených jahod od hlíny. Dobře propouští zálivku i hnojivé roztoky a navíc může snížit riziko hniloby plodů. Před položením textilie je třeba záhon dobře zalít. Okraje se musí zahrnout zeminou a přišlápnout, aby nám tkanina neuletěla. Na místa výsadby vyřízneme nožem kříž ve velikosti 10×10 cm a rohy odhrneme nebo ustřihneme. Mezi řádky by měla být zachována vzdálenost 50 cm a spon kolem 25-30cm.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Výsadba jahodníku na jaře
  • dixová 26.5.2014 (11:46)

    Prosim o radu co delat,když je višeň a meruňka napadená houbovou nemocí Moniliový úžeh ? Je něco, co by toto onemocnění zastavilo? Jestli ne,tak jak postupovat při výsadbě novýh stromků? Poraďte prosím,jestli s tímto onemocněním máte někdo zkušenosti.
    Děkuji Msruš

Kategorie
<<Kvě 2019>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist