Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vyrobte si domácí, přírodní hnojivo

Kvě 1428 Autor: Aneta Skotníková

kompostChcete mít krásné zdravé rostliny? Nejlepší, co pro ně můžeme udělat je pravidelná péče. Ta zahrnuje i správné umístění a prostředí rostliny.  Je tu ovšem i faktor, který moc neovlivníme – genetika, tedy to, co si berou kultivary a odrůdy do svého základu.

K docílení kvalitních výsledků na našich záhonech můžeme docílit pomocí růstových hormonů. Budou pak lépe kořenit, větvit se a celkově růst.

Může se ale stát, že si rostliny při počátečním růstu nedokážou vytvářet hormony tak, jak by potřebovaly. Existují proto látky, kterými když rostlinu zalijeme nebo postříkáme, rostliny povzbudíme a rostlina si začne vytvářet své vlastní hormony, tak jak potřebuje. Pokud nejste příznivci chemických hnojiv a raději sáhnete po přírodním způsobu, zbystřete.

Připravte si postřik z kopřivy a tymiánu

postrikovac maly rucniVezmeme si usušený tymián a sušené kořeny či listy kopřiv, ať už kopřivu dvoudomou nebo žahavku. Dále vydrolíme asi dvě hrsti lístečků z tymiánu a dáme do skleněné nádoby. Přidáme i kopřivu. Pokud máme kořeny, stačí jedna hrst, pokud listy, vložíme dvě hrsti. Směs zalijeme asi jedním litrem lihu. Stačí 40%. Zamícháme a necháme 24 hodin louhovat. Poté přefiltrujeme přes plátno či jiný filtrát do nekovové nádoby, takže například do skleněné nebo plastové. Extrakt už je připravený k aplikaci. Dávkujeme 5ml roztoku na jeden litr zálivky, zamícháme a můžeme zalévat. Zálivku aplikujeme 2x-3x od klíčení rostlin do období, kdy mají rostliny alespoň 5 listů. Výsledkem bude lepší kořenový systém rostlin a větší počet listů. Výhodou lihového extraktu je jeho životnost. Vydrží vám třeba 2 až 3 roky. Uchovejte ho v suchu, chladnu a tmě.

Nevyhazujte popel z krbu/grilu…

paleni carodejnicDalším jednoduchým způsobem, jak přírodně hnojit záhony je použití popela. Pokud doma či na zahradě topíte dřevem, popela máte jistě víc než dost. Může vám posloužit jako zásadité hnojivo s velkým množstvím fosforu, hořčíku, vápníku a draslíku. Uděláte lépe pro svou zahrádku, ale i peněženku. Využijete ho jak při pěstování plodové zeleniny, ovoce, tak při okrasných rostlinách. Popel můžete na záhony přidat přímo nebo v kompostu.

Pro majitele slepic, nebo pro ty, kteří mají možnost přístupu, je tu také využití slepičince. Stačí nasbírat půl kbelíku, dolít vodou, zavřít a nechat louhovat. Po týdnu už můžeme aplikovat v poměru asi 1:10 s vodou a zalévat. Postupně můžeme ubírat vody a přidávat vylouhovaného extraktu. I tak je ale důležité být opatrný, jedná se o agresivnější hnojivo.

Při užití přírodních hnojiv ušetříte nejen peníze, ale i přírodu. Výsledkem vám budou bohaté záhony plodin, ale i krásných rostlin.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist