Internetový hobby magazín

Menu

Psi

Nejnovější články

Výchova psa metodou pozitivní motivace

Lis 1616 Autor: Redakce

Základní výcvik každého psa má smysl, protože eliminuje nežádoucí projevy a významně posiluje vztah mezi psem a pánem. Jednou z forem tréninku poslušnosti je i metoda pozitivní motivace, díky které se pes učí přirozenou cestou. S použitím této výcvikové metody navíc dochází k ideálnímu stavu – pro psa je trénink zábava.

pes pudl brit

V dnešní době už převládá trend pozitivní výchovy nad metodami, které nerespektují přirozenou hravost psa.  Pes k výkonu nucený strachem a bolestí a při nepřesném provedení či neposlušnosti nasazení tělesných trestů často vedou k „nevysvětlitelné“ agresivitě psa vůči okolí či dokonce i proti cvičiteli.

Na úvod výchovy a výcviku psa je třeba pochopit, že pes není člověk a že lidem nerozumí. Je tedy na nás, lidech, abychom svoje požadavky „přeložili“ do psí řeči a používali signály, ze kterých pejsek pochopí, co se od něj vlastně chce. Nejdůležitějším signálem je odměna pejska za správnou činnost. Je důležité dát pejskovi najevo, že udělal něco, co se po něm chce a za každý pejskův úspěch mu poskytnout příjemný zážitek. Pozitivní motivace také zvyšuje ochotu pejska k práci, ať už je jakákoliv. Metodou pozitivní motivace je možné psa naučit téměř cokoliv v každém věku.

Výcvik prostřednictvím pozitivní motivace předpokládá, že když pes po splnění povelu dostane to, co chce, dochází k přenosu hodnot – k motivaci dělat to, co chcete vy. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak pamlsek. Když si pes povely dostatečně osvojí, zvládá na ně lépe reagovat v krizových situacích, na které jste pak společně připraveni.

pes brit dobrmanZ počátku je důležité, aby z cvičitele vyzařovala pozitivní nálada. V případě špatného naladění není dobré vůbec výcvik začínat. Pes totiž rozmrzelost dokáže poznat, vcítit se do ní a hůře spolupracuje. Na cvičení je dobré si vyhranit dostatek času, před samotným tréninkem psa vyvenčit.

Mezi samotnými cviky by měla být pauza. V přestávce je zapotřebí si se psem hrát a projevit pozitivní emoce, čímž se ještě více atmosféra uvolní. Vyčleňte si tedy čas jen na vás dva a vyzbrojte se dobrou náladou.

Cvičitel by se po celou dobu výcviku měl zdržet negativních emocí (třeba říkání slova „ne“) či vytváření tlaku na psa, což může snižovat jeho sebevědomí. Pozitivní motivace stojí proti všem trestům, ať už fyzických, slovním nebo emočním. Pro některé psy může být například nejhorším trestem ignorace. Když se třeba výcviku věnujete ve společnosti lidského parťáka, může si pes při vaší společné radosti nad dobře splněným povelem připadat opomíjený.

Pokud pejsek cvik zvládá, pochvala by měla být vyslovena zřetelně, radostně a s úsměvem. Když se naopak něco nepovede, je dobré zařadit nějaký povel, který už umí (a tím cíleně navodit atmosféru úspěchu) a při správné realizaci zvíře pochválit. Nakonec samozřejmě nezapomínejte, že výcvik je společná hra a je s ním třeba skončit v nejlepším, když má chlupatý mazlíček ještě dostatek energie.

Desatero pozitivní motivace výcviku psa

1.       Psa neuhodíš
Konec křičení a škubání vodítkem. Pozitivní motivaci lze uplatnit i při použití zákazových povelů. Po přerušení nežádoucí činnosti pejsek opět musí být odměněn, tím se mu potvrdí jeho žádoucí činnost.
2.       Psovi nenadáváš
Pozitivní motivace je i účinným trestem – pes v dané situaci svůj pamlsek nedostane – v této chvíli začne nabízet různé odpovědi a stačí počkat na tu správnou, tomu se říká tvarování.
3.       Chápeš, že pes lidským slovům nerozumí
Základem je porozumění. Pes umí jen to, co ho člověk naučí. Pes nerozumí lidským slovům, ale náladě, gestům a pamlsku rozumí velice dobře.
4.       Přesně víš, co po psovi chceš
Cvičitel by měl vždy přesně vědět, za co a v jaké situaci pejska odměňuje.
5.       Neopakuješ povely
Povely by měly být jasné a zřetelné.
6.       Psa chválíš slovem i pamlskem
Jen tak si pes spojí slovní povel se správnou reakcí.
7.       Pamlsek máš vždy u sebe
Zásoba dostatečného množství pamlsků je základ. Pes musí vědět, že páníček má někde u sebe pamlsky.
8.       Pamlsek daruješ rychle
Páník musí vědět, že na odměnu je čas asi dvě vteřiny, kdy si pejsek pamatuje, za co pamlsek dostal.
9.       Víš, který pamlsek je pro psa běžný a který super
Nejchutnější pamlsek znamená největší odměnu. Používáním různých druhů pamlsků dáváme pejskovi najevo stupeň důležitosti daného úkonu.
10.   Pamlsek je společné štěstí

Výcvik a výchova psa posiluje vzájemný vztah mezi psem a páníčkem. Pokud je tento proces spojen s pozitivními emocemi, přináší radost oběma stranám.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2024>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události