Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vybíráme nejlepší sprchový kout

Úno 1820 Autor: Redakce

Máte doma sprchový kout, ve kterém se nemůžete ani pořádně otočit a sprchování tak připomíná spíš utrpení, než pohodovou očistu? Potom je načase ho vyměnit. A při výběru nového sprchového koutu už nechybovat.

Jaká kritéria při výběru neopomenout?

proskleny sprchovy koutPodstatná je především velikost sprchového koutu. V malých koupelnách se ale bohužel počítá každý centimetr, protože sem potřebujete nacpat i pračku. Zbývá proto minimum místa. Nejmenší sprchový kout má 75 x 75 cm, ale pokud vám můžeme radit, na tohle rozhodně zapomeňte. Jinak budete nadávat a ve sprše připomínat spíše hadí ženu nebo hadího muže. U sprchového koutu je totiž každý centimetr dobrý. Stejně tak raději nevolte čtvrtkruhové kouty, které jsou úspornější, ale nabízejí málo místa. Kombinace čtvrtkruh 75 x 75 cm je přímo smrtelná.

Jaké rozměry jsou nejlepší?

Jednoznačným trendem současnosti jsou větší sprchové kouty. Kdysi byl metrový kout neuvěřitelný luxus, dnes je standardem. Vyskytují se totiž i kouty 150 x 150 cm nebo klidně i 150 x 200 cm. Pokud máte velký rodinný dům, klidně si to můžete dovolit, do standardního bytu ale těžko. Nicméně platí, že byste měli mít kout minimálně 80 x 80 cm, což je vyhovující kompromis, ještě lepší je ale 90 x 90 cm, kde již máte rezervu k volnému pohybu.

Jakou vaničku?

K dispozici jsou modely s nízkou i hlubší vaničkou. Nízká vanička pomáhá lidem s omezenou pohyblivostí. Pokud máte malé děti, je hluboká vanička ideální – vyřešíte tak otázku koupání svých ratolestí. Z jakého materiálu zvolit vaničku? Výběr už se neomezuje jenom na akrylátovou či ocelovou se smaltovaným povrchem. Akrylát se může poškrábat, smalt je pevnější. K dispozici je ale například i keramika, litý kámen, jehož nevýhodou bývá vyšší hmotnost, na druhou stranu je ale stabilnější. U materiálu hrají roli osobní preference. Další možností jsou celodlážděné sprchové kouty bez vaničky s vyspádovanou podlahou.

vanicky sprchovych koutu

Nejvhodnější otevírání a konstrukce

Další kapitolou je otevírání. Posuvné dveře jsou praktické, ale omezují vstup vzhledem k tomu, že se segmenty zasouvají do sebe. Lepší řešení nabízejí posuvné zalamovací dveře, kde je šířka vstupu větší. Komfortní řešení představují otočné (pivotové) sprchové dveře, ale protože se otevírají do prostoru, dají se využít jedině pro velké koupelny.

Roli hraje i konstrukce sprchového koutu. Moderní bývají bezrámové, dále půlrámové bez svislých vnitřních profilů a rámové konstrukce, které jsou odolnější. Skla v rámech, ať už plastových, nebo hliníkových lépe odolávají případnému nepříliš šetrnému zacházení. Výplně mohou být buď z plastu či skla.

Sprchové rolety vyřeší problém

sprchova roleta s cervenou kazetouPokud vás ale štvou nevzhledné a nepraktické sprchové zástěny, které jenom hyzdí interiér koupelny a překáží v prostoru, dá se problém oddělení sprchy od zbytku koupelny vyřešit i jinak, elegantněji. Řešení se nazývá sprchové rolety. Před tím, než se budete sprchovat, ji vyrolujete a jakmile po sprchování oschne, jednoduchým mechanismem ji srolujete zpátky do kazety. Nesmíte ale roletu stahovat do kazety mokrou, hrozil by vznik plísní. Můžete mít sprchu klidně i ve vaně, nebo sprchový kout bez oddělovacích dveří – vše vyřeší roleta. Její velkou výhodou je, že nepřekáží, protože kromě doby sprchování je srolovaná v kazetě. Dá se proto použít i ve velice malých koupelnách.

 

Doporučení, jak vybrat nejlepší sprchový kout:

  1. Nikdy si nepořizujte menší sprchový kout, než 80 x 80 cm. Můžete-li volte větší rozměry, klidně třeba i 150 x 150 cm.
  2. Pro starší a méně pohyblivé osoby je lepší vanička s minimální hloubkou. Hluboké vaničky se naopak hodí ke koupání dětí.
  3. Materiál je spíše otázkou osobních priorit, nejoblíbenější je akrylát (nízká cena) a litý kámen například mramor (odolnost, bezpečný povrch, ale vyšší cena). Chcete-li bezbariérový vstup, vyplatí se zvolit celodlážděný sprchový kout. I vaničku z litého kamene lze zabudovat tak, aby tvořila s dlažbou jednu rovinu, takže vytvoříte téměř bezbariérové řešení.
  4. Dobré je vaničky opatřit protiskluznou a protišpinící vrstvou.
  5. Otevírání by mělo být bezpečné. Nesmí vás nijak omezovat nebo vám překážet. Posuvné dveře zabírají nejméně místa. Velký vstup poskytují otočné dveře (pivotové), ale omezují prostor v koupelně.
  6. Výplně z plastu jsou levnější, lépe se udržují a neulpívá na nich vodní kámen.
  7. Cenové rozdíly mezi vaničkami a celodlážděným řešením jsou mizivé, proto je důležité se řídit hlavně technickými možnostmi koupelny.

vyzdeny sprchovy kout

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist