Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vstříc přírodě

Čvn 1307 Autor: Redakce

chemie zeleninaCelý svět si lidstvo samo zamořuje nebezpečnými chemickými látkami a je jen málo míst, kam jejich síla nezasáhla. Je na čase si jedno takové místo udělat i ze své zahrady. Pěstování rostlinek, které nejsou ošetřovány chemickými postřiky, a umělými hnojivy vám ve výsledku přinese jistě mnohem více radosti. Budete vědět, že rajčata, která jste si sami vypěstovali a nakrájeli do salátu, jsou zdravé a doslova bio.

Člověk by se měl zamyslet a jít přírodě vstříc, ne ji týrat a zatěžovat zbytečnými nepřirozenými látkami. A jestliže se do ekologického pěstování na své zahradě s chutí pustíte, sami uvidíte, že vám to bude velmi štědře oplácet.

Kompostujte!

kompostujemeJakým způsobem tedy dosáhnout toho, aby půda na zahrádce byla bohatá na nezbytné živiny bez použití chemikálií? Přírodní hnojení si každý může vyrobit sám a to tím, že si založí vlastní kompost. Není to nic složitého, ale chce to znát nějaké základní informace. V první řadě kompost potřebuje vlhko a dostatek vzduchu. Nejlepší umístění je pod stromem, aby byl ve stínu, ale také ne příliš daleko od vchodu vašeho domu. To proto, abyste k němu měli vždy rychlý přístup. Lze si zakoupit kompostér, nebo si sami „ohrádku“ na kompost můžete vyrobit z pár prkének dřeva. Důležité je také, jaký odpad na kompost odkládáte, nemělo by se jednat o velké kusy organického odpadu, napadené rostliny, ani kosti či zbytky masa. Vhodné je listí, zbytky ovoce a zeleniny, popel ze dřeva, mléčné produkty a mnohý další organický odpad z vaší domácnosti.

Pokud na zahradě nemáte dostatek místa na kompostování, dají se zakoupit hnojiva zcela organická, která neobsahují žádné škodlivé látky, jsou šetrné k přírodě i k vašemu organismu. Taková hnojiva se časem podílejí na zvýšení podílu humusu v půdě. Například organická hnojiva, která jsou určena na ovoce, jsou vyrobena z fermentovaného slepičího trusu a melasy, následně dochází k vysoušení. Živiny z hnojiv se uvolňují postupně během celého vegetačního období a tím rostlinkám dodávají stále to, co právě potřebují pro svůj růst.bio substraty

Bio substráty

Co se týče substrátů, i ty se vyrábějí specielně pro bio zahrady. Tyto substráty neobsahují žádná průmyslově vyráběná hnojiva a skládají se ze směsí přírodních rašelin, jílových, nebo pískových složek. Další obsažené látky se mění s tím, pro jaké druhy rostlin jsou určené.

Na škůdce ale můžete vyzrát ještě jiným způsobem

bio na skudceZnačným posunem ve výzkumu byly na trh uvedeny i postřiky proti škůdcům, které jsou bio a neobsahují žádné jedy. Takovéto postřiky jsou míchány pouze z potravinářských surovin, nezapáchají a jsou nechemické. Tyto přírodní pomocníky si můžete zakoupit například pod značkou Biokont.

Něčím, co je přírodě naprosto vlastní, tím, že přilákáte přirozené predátory. Nejznámějším případem jsou asi mšice, pokud napadnou vaše výpěstky, není to nic příjemného. Mšicemi se živí nejen larvy slunéček, ale i škvoři. Těm můžete vytvořit domečky, z květináče vyplněného slámou, rádi se tam ubytují a vy je můžete přenášet na potřebná místa. Kdejaký roh vaší zahrady, kde jsou navrstvené kameny, či větve jistě rád obydlí ježek, který si bude milerád pochutnávat na tolik otravných slimácích. Ač to není moc známé, i takový hlemýžď si rád obohatí svůj jídelníček slimáčími vajíčky a bude vám tak s likvidací škůdců velmi pomáhat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist