Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Vlastnoručně vypěstovaný muškát se stane chloubou vašeho parapetu!

Zář 1605 Autor: Redakce

Pelargonie, kterou jistě lépe znáte pod jejich lidovým jménem „muškát“, je v současnosti nejprodávanější balkónovou rostlinou. Přicestovala do našich zahrad a květináčů za okny až ze slunné Afriky. Mnoho pěstitelů i nyní kupuje řízky z Keni nebo Izraele, rozhodně však není nemožné vypěstovat novou rostlinku v našich podmínkách. Pokud chcete množit muškáty ještě letos, možná jste již s přípravami začali, protože nejvhodnější doba přichází v srpnu. Ani nyní však rozhodně není pozdě, pokud jste tedy dosud váhali, přečtěte si, jak na to.

 pelargonie mnozeni

Odolná nádhera za oknem

Při nákupu muškátů si budete moci vybrat hned ze 4 základních druhů: převislé, vzpřímené, polopřevislé a velkokvěté. K dispozici jsou v širokém spektru barev od nejpopulárnější červené po růžovou, bílou, a fialovou. Zajímavé jsou také varianty s okem nebo žíhané pelargonie. Pokud jim dáte to, co potřebují, patří všechny druhy pelargonií mezi vděčné, odolné a velmi efektní rostliny i pro začátečníky v pěstitelském hobby. Bude se jim dařit na světlém a slunném stanovišti, nejlépe na jižní straně domu, a to od konce dubna. Pro umístění platí, že čím více prostoru bude mít každá rostlina pro sebe, tím lépe bude prosperovat, proto je nesázejte příliš hustě.

Zalít, avšak nepřelít

Muškátům je vhodné často dopřát vláhu, ačkoliv v případě, že zůstanou několik dní bez vody, se ovadlé rostlinky po zalití opět vzpamatují. Nejjistější je zálivku přímo ke kořenům přizpůsobit teplotě vzduchu a intenzitě slunečního svitu a dbát na to, aby byl substrát stále vlhký, ne přemočený nebo vyschlý. Volte truhlík s odtokovým otvorem, kterým v případě potřeby může uniknout přebytečná voda. Pro jejich pěstování se doporučuje jílový substrát obsahující např. duté kokosové vlákno, které skvěle vede vodu i vzduch, či směs staršího kompostu, rašeliny a písku. Nejbarevnější květy i listy vytvářejí rostliny, které nejméně jednou za 14 dní přihnojíme.

Řízkování muškátů není žádná věda

Při množení muškátů si většinou vybíráme ze dvou hlavních způsobů – množení řízkováním a výsevem, které se však používá jen u vzpřímených variant. Někteří pěstitelé sází na množení ve vodě, jiní nedají dopustit na substrát; oblíbené jsou také tzv. jiffy. Všechny varianty mohou vést ke zdárnému výsledku. Úspěch řízkování závisí na kvalitě matečních rostlin, vybírejte tedy jen silné, zdravé rostliny s bohatým květenstvím a optimální barvou. Výhony pelargonie není třeba řízkovat šikmým řezem, stačí je nalámat a napíchat do připraveného substrátu. Je nutné zlomit muškát v tzv. kolínku, odkud mu pak nejlépe vyrážejí kořínky. Doporučuje se na místo utržení aplikovat růstový stimulátor, speciální substrát na výsevy a množení pak zajistí dobrý a rychlý růst kořenového systému. Lidé se dopouštějí chyb především při zazimování mladých rostlin. Ty potřebují v zimě projít obdobím vegetativního klidu v chladnějším místě (okolo 10 stupňů) se zálivkou pouze 1-2× za měsíc.

Pořiďte si semena vzpřímených muškátů

Množení semeny je pak možné provádět prakticky celoročně (ačkoliv nejlepším obdobím je jaro), a to do plochých misek, květináčů nebo truhlíků. Semínka jemně zasypeme speciálním substrátem, přimáčkneme, případně přikryjeme skleněnou tabulkou. Nádobu můžeme umístit na okno, kde substrát pravidelně rosíme. Hned po vyrašení klíčků je nutné odstranit sklo a dopřát malým rostlinkám co nejvíce světla. K přesazování do truhlíků a květináčů můžete přistoupit až tehdy, když bude mít rostlinka první pravý lístek. Minimálně dva týdny je pak nechte pořádně zakořenit a vyrůst v teplotě okolo 20 stupňů, než jimi ozdobíte parapet.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2023>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist