Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Víte, kde chřipku (ne)chytíte?

Pro 1316 Autor: Redakce
Virus chripky

Virus chřipky

Říká se, že nejlepší léčbou je prevence. Je tedy nejvyšší čas začít s prevencí před chřipkou, první onemocnění už totiž přicházejí. Co tedy můžeme udělat, abychom nemoci předešli a nesetkali se potýkat s jejími nepříjemnými projevy a mnohdy i následky? Řešení lez shrnout do dvou bodů: tvorba imunity a vyhýbání se rizikovým situacím. Možná jste ani nevěděli, kde všude můžete chřipku získat…

To, že lze chřipku snadno chytit na místech s vysokou koncentrací osob víme asi všichni. Ale možná už nevíme, že ji můžeme získat například při nákupu ovoce, kterého se před námi dotkl nakažený. Ale i četba novin nebo dokonce nákup a zkoušení oblečení jsou také rizikové, protože i oděv mohla mít před námi na sobě nemocná osoba. Nebezpečí číhá i v automatech na kávu – tam hrozí, že jednak nemocný sáhl na kelímky, ale také bakterie zůstávají přímo v automatu. Naopak, jak se řada lidí domnívá, špatné počasí automaticky neznamená vyšší riziko nákazy.

Hrozí mi nákaza? Odpovědi na Vaše otázky…

vlekla rymaNa toaletě, použitím vodovodu, z klávesnice počítače nebo mobilu? Ano. Během chřipkové sezóny jsou tyto předměty rizikové.

V MHD když někdo kýchne? Ano.  Vydechnutý vzduch při kýchání putuje rychlostí až rychlostí 160 km/h.

Při cestě letadlem? Ano. Z klimatizace se bacil dostane do vzduchu už za 4 minuty.

Zbaví mě antibiotika chřipky? Ne. Antibiotika jsou určena jen pro bakteriální onemocnění, zatímco chřipka je virového původu.

Pomůže vitamín C nebo echinacea proti nákaze chřipkou? Ne. Vitamín C a echinacea pomohou k vyšší obranyschopnosti, ale nejsou 100% jistotou a ochranou před onemocněním.

Dostane mě kuřecí vývar z chřipky? Ne. Kuřecí vývar pomůže k lepšímu „vypocení se“, ale nemoc nevyléčí.

Už jsem chřipku měl, znamená to, že jí znova nedostanu? Ne. Chřipka není nemoc, kterou by člověk měl je jednou, a pak už by ho nemohla postihnout znovu. Navíc často dochází k záměně s nachlazením, nebo nemocí dýchacích cest.

Vyhýbejte se rizikovým situacím

Koncentrace lidi v uzavřených prostorech – uzavřené a špatně větrané prostory mnohdy k nákaze přispívají, protože se tam množí bakterie a viry, zvláště pokud je tam velká koncentrace osob. Proto se doporučuje vyhýbat se takovým místům a ani v tomto období nechodit do divadel, kin a klubů.

Hygiena – důležitá je celoročně, ale zvlášť během období chřipek, a to především na veřejných místech, kde hrozí styk s virem. Mytí rukou a potravin před jídlem, pravidelná desinfekce rukou by v tomto období měl být základ.

Rozdíly teplot – tyto teplotní skoky jsou problematické v létě i v zimě, protože přechody z tepla do zimy a naopak jen oslabují imunitu. Problémem je pak zejména klimatizace, například v autě. V létě by neměla být klimatizace nastavena na nižší hodnotu než o 5 °C oproti venkovní teplotě. Ale klimatizace nám může způsobit problém i v zimě, v jejích útrobách se mohou nahromadit a množit bakterie a viry, která nám následně mohou nemoc způsobit, je proto nutné ji pravidelně desinfikovat. V zimě je zase třeba místnosti dostatečně větrat a nadměrně je nepřetápět. Ideální teploty v místnostech jsou 20°C – 22°C, v ložnici 18°C a v koupelně 23°C.

Tvorba imunity

Aplikace vakciny proti chripceOčkování – právě díky očkování dochází k tvorbě imunity. Vakcína totiž obsahuje mrtvé viry chřipky, takže ji nemohou vyvolat, ale jsou pro tělo ideální signálem pro tvorbu protilátek. „Význam očkování proti sezónní chřipce je nesporný. Očkování může zmírnit průběh nemoci a v extrémním případě i zachránit život, zejména u osob starších 65 let a osob s chronickým onemocněním. Těmto dvěma kategoriím je navíc očkování hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětluje hlavní hygienik Vladimír Valenta. Naočkovanost proti chřipce je u nás ve srovnání s jinými státy vyspělé Evropy velmi nízká. Celkově činí okolo 5 procent, u seniorů pak kolem 20 procent. Jak uvedl Vladimír Valenta, za takto tristní čísla může hlavně fakt, že si lidé nebezpečnost chřipky neuvědomují.

Otužování – jedna z nejlepších metod pro celkové posílení imunitního systému. Celkově zocelí organismus, a ten se pak lépe brání nemocem. Vhodnou formou otužování je například sprchování nebo plavání ve studené vodě, saunování i celoroční pravidelné sportování v přírodě.

Správný životní styl – Základem pro zdravý životní styl je spánek, pohyb a potrava. Množství a kvalitu spánku totiž ovlivňuje imunitu. Když spíme, tělo se regeneruje a nabírá sílu pro obranu před nepříznivými vlivy. Bohatá strava plná minerálů, vitamínů, vlákniny i stopových prvků je zásadní, jak pro imunity, ale i pro správnou funkci organismu. Hlavně na podzim a v zimě je dobré dbát na dostatečný příjem potravin s vysokým obsahem vitamínu C.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist