Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vilín (hamamelis)-nádherný jarní keř

Bře 1015 Autor: Františka Podzimková

hamamelisVilín není rostlina samotná, nýbrž je to v tomto smyslu pouze rod rostlin z čeledi vilínovité. Samotných rostlin „vilínů“ jsou 4 druhy. Vilín měkký (Čína), vilín japonský (Japonsko), vilín jarní a vilín virginský (Severní Amerika). Z křížení vilínu japonského a měkkého pak vzniká vilín prostřední.

Vilín je sám o sobě dřevina, která se nejčastěji vyskytuje ve východní oblasti Severní Ameriky, nebo na východě Asie.  Proslavené jsou tím, že kvetou i v zimních měsících, zejména od ledna do března, a proto v našich krajích figurují jako dřeviny okrasné.

Pěstujeme Vilín

O keře není nutné se nějak speciálně starat, ani je pravidelně řezat, většina z nich to totiž ani nevyžaduje. Daří se mu na slunných místech, kde je kyselá a dobře vlhká půda.

V našich podmínkách je Vilín velmi vkusný opadavý keř s otevřenou korunou. Kvete různými barvami od žluté po červenou. Jeho hlavní předností ale je doba kvetení. Květy jsou výrazné zejména na v zimě, na sněhu. Vilíny jsou, jak již bylo řečeno kyselomilné a na světlo velmi nenáročné keře, v našich podmínkách nevymrzají. Můžete si zakoupit například žlutý kultivar s názvem Primavera (na obrázku vlevo) nebo červenou Dianu.

Pokud máte rádi oranžovou barvu, jistě Vás potěší Vilín prostřední (Hamamelis intermedia), který byl vyšlechtěn  jako kříženec mezi asijským Hamamelisem japonica a mollis (ten pochází ze Severní Ameriky). Vilín má krom nádherných jarních květů i velmi krásně zbarvené listy.

Blahodárný vilín

Vilín virginský dokonce našel uplatnění i v medicíně. Jeho kůra i listy obsahují látky, které mají svíravý účinek (třísloviny). Již od pradávna ho používali indiáni v oblasti Severní Ameriky, odkud pochází, na léčení všeho možného i nemožného. Často však obsahují i jiné užitečné látky (např. těkavé oleje, taniny, flavonoidy a org. kyseliny), které mají například protizánětlivé, vyhlazující, nebo antioxidační účinky. Vilín měkký, latinsky Hammamelis mollis se považuje zase za nejkrásnější vilín. Jeho květy jsou sytě žluté, v některých místech květu dokonce až vínové.

Výtažky a nálevy z této rostliny se také hojně používají při léčbě průjmů, nebo lokálních zánětů. Vilín v podobě krémů a mastí se používá při léčení kožních onemocněních, spálenin, řezných ran, popraskané kůže, či koutků, nebo při kožních nervových onemocněních. Blahodárný vliv však také má na křečové žíly. Masti a krémy si buď můžete zakoupit v lékárně, nebo sami vyrobit.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Vilín (hamamelis)-nádherný jarní keř
  • eva hadrouskova 14.7.2013 (11:10)

    dobrý den,
    ráda bych si pořídila keř vilin virginsky. mohli by jste poslat kontakt kde se dá keř pořídit? děkuji za vaši odpověd´. eva hadroušková

  • Eliška Fojtíková 17.3.2010 (07:37)

    Dobrý den, používám šampon od jedné zahraniční značky, je s hamamelisem. Jedná se o stejný hamamelis jako ve Vaší reportáži? Je opravdu léčivý? Předem díky za odpověď, divačka z Mělníka

    • Redakce 17.3.2010 (07:41)

      Dobrý den paní Eliško. Hamamelis je starý keř pocházející ze Severní Ameriky. Již v dávné době jeho léčivé účinky využívali Indiáni. Vilín (jinak Hamamelis neboli Pukavý oříšek) je opravdu součástí mnoha značek přírodní kosmetiky.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist