Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Velikonoční jídla: Nejde jenom o beránka a mazance, ochutnali jste třeba pučálku nebo kočičí tanec?

Bře 1825 Autor: Redakce

Samozřejmě se Velikonoce spojují i s různým jídlem. Je to především mazanec a beránek, alespoň ty si v souvislosti s Velikonocemi vybavíte asi nejčastěji. Ve skutečnosti jimi ale velikonoční jídla ani zdaleka nekončí.

Škaredá středa: Nepovedená jídla povolena

Na Škaredou středu, která letos připadne na 28. března se připravovala bramboráky a různé placky. Vůbec nevadilo, když se během přípravy nějak potrhaly. Naopak v tento den může být jídlo jaksi na pohled škaredé. Oblíbené jsou v tento den zkrátka různé trhance.

trhanec

Zelený čtvrtek: Nezapomeňte na kopřivy  

Druh jídla už ve svém názvu má zelený čtvrtek. Tento den byste měli dát přednost zelenému jídlu či luštěninám. Jedlo se jídlo z mladých kopřiv nebo petržele. Kromě toho se i peklo, a to například škvarkové placky či preclíky. Pečivo jste mohli přikusovat k jarním polévkám. Jedla se i jídla jako pučálka, tedy opražený naklíčený hrách. Má dokonce dvě varianty: na slano, když se hrách osolí a opepří, nebo na sladko, pokud přidáte med a skořici či rozinky. Jednoduchá a výživná jídla tohoto typu se připravovala často. Pražmo například znamenalo naklíčená opražená obilná zrna. Dalším oblíbeným pokrmem by kočičí tanec. Uvařená čočka a kroupy se dochutí česnekem a majoránkou a promíchají s osmaženou cibulkou. Varianta s fazolemi místo čočky se nazývala šumajstr.

Velký pátek: Půst přináší jenom ryby

Ve znamení půstu probíhá potom Velký pátek. Mnohde je velmi přísný, drží se třeba už od čtvrtka až po snídani na bílou sobotu. Kdo úplný půst nezvládne, jí pouze jídla z ryb. Tam, kde neměli ryby, se často peklo bramborové těsto ve tvaru ryby, což rybu nahrazovalo. Kromě toho se jedla polévka z brambor a kysaného zelí či luštěnin, prostě jídlo typu co dům dal. Tato polévka mnohde byla jediným pokrmem za celý den. Někdy se jedly i jáhly či čočka.

Bílá sobota: Ve znamení mazanců a nádivky

Na bílou sobotu už přicházejí na řadu mazance, nebo také věnce. Kromě toho se peče i pečivo zvané jidáše z kynutého těsta, které se splete do provazu a zdobí rozinkou. Někdy mohou mít i tvar houstičky sypané sekanými mandlemi. Na hlavní jídlo se servíruje velikonoční nádivka. Mnohde se setkáte i s názvem hlavička nebo sekanina, ale i velikonoční snítek – ve všech případech má dotyčný na mysli nádivku z vajec a něčeho zeleného. Velmi často to bývá petržel či mladé nasekané kopřivy. Vynikající je třeba s uzeným masem.

Boží Hod velikonoční: Na stole nesmí chybět beránek

V neděli, tedy na Boží hod velikonoční se peče beránek. Mimo to i klasické kynuté buchty. Jako první se na hlavní jídlo servíruje masový vývar a následuje pečené telecí nebo jehněčí, tedy maso z mláďat. Beránek musí být na slavnostním stole, byť třeba jenom ten sladký.

Velikonoční pondělí: Vejce na všechny způsoby

Na stole nesmí na Velikonoční pondělí chybět vajíčka. Plněná, smažená, v pomazánkách, zkrátka jak je libo. Kromě vlastních vajec je často potřeba zkonzumovat i vejce vykoledovaná. Leckde se pekla další velikonoční nádivka, samozřejmě se spoustou vajec, jak jinak.

chleb s vejci

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2019>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist