Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Velikonoční jídelníček

Bře 1327 Autor: Hana Moualla

barveni vajecAsi málokdo z nás by popřel vztah k tradici Velikonoc, mrskačkám, kraslicím nebo k dekoracím s kuřátky. A to bez ohledu na to, že je chápeme spíše jako tradiční křesťanský svátek, jehož základem je tzv. Velikonoční třídenní (Velikonoční triduum), respektive Svatý týden (Pašijový týden). Podle pohanské tradice se ale právě v tomto období slavil příchod jara. Zapletené vrbové proutky měly symbolizovat mužský prvek a vejce ženský. Vyšlehání děvčat proutky mělo podpořit jejich plodnost a sílu. Velikonoce mohou být tedy také pomyslnou oslavou nových začátků a spokojenosti.

Půst pak můžeme chápat jako duchovní přípravu na vzkříšení Krista nebo detoxikaci organismu. Je to zcela na nás. Modlitby a soustředění se na svoje vnitřní prožitky, pak jako ozdravnou meditaci. Jak propojit duchovní hodnoty s reálným světem? Třeba respektováním sebe sama, hodnot druhých a účasti na tradičních oslavách jara. Sestavila jsem pro vás Velikonoční jídelníček, kterým se můžete (nebo nemusíte) inspirovat. Nakonec oslavovat se dá kdekoliv, ať už nám je nebo není počasí (nebo prostředí) nakloněno…

Škaredá středa může chutnat po trhancích, čím více škaredé a potrhané budou, tím lépe. Neměli bychom se mračit, aby nám to nezůstalo po celý rok. Pokud se nám trhanec povede a dáme si k němu domácí kompotované ovoce, pak se mračit vůbec nemůžeme… A to ani, kdybychom se rozhodli čistit komíny tak, jak se to prý kdysi v tento den dělávalo.

Zelený čtvrtek můžeme oslavit třeba se zeleným pivem a špenátovou polévkou (jak avizují pořadatelé slavností v Brně). Také si můžeme uvařit zelnou polévku či upéct Jidášky. Méně tradiční jsou například špenátové noky, proto raději uvádíme recept.

Recept na špenátové noky

Ideální je, pokud si můžeme noky připravit doma. Směs na noky připravíme z 600-800gr nastrouhaných brambor, 80gr parmezánu (nastrouháme do těsta), 400gr špenátu, který spaříme a nakrájíme, česneku podle chuti (já dávám raději více, pro tento recept bych použila půl paličky), přidáme špetku soli a 80gr solamylu. Vše prohněteme a necháme 15 minut odpočinout. Připravíme si hrnec s vodou a malou lžičkou vykrajujeme noky, které povaříme asi 10 minut. Můžeme servírovat jednak s nastrouhaným parmezánem (ozdobíme třeba pár lísky bazalky) nebo zálivkou ze smetany, kterou mírně dosolíme, opepříme, přidáme nakrájenou petržel nebo bazalku a dva stroužky rozdrceného česneku. Tentýž postup můžeme opakovat i s polotovarem, noky uvaříme a připravíme si smetanovou omáčku, do které nemusíme dávat jen bylinky, ale můžeme špenát podusit na česneku a koriandru, přidat nastrouhaný parmezán a smetanu.

Pokud máme raději duševní potravu, pro tento den doporučuji Žítkovské bohyně (autor: Kateřina Tučková).

Na Velký pátek se statky vysvěcovaly (respektive vykrápěly vodou), což mělo zajistit ochranu před požárem. Jedla se jídla s houbami (třeba houbové lívanečky), rybí paštika nebo pstruzi na másle. A ortodoxní křesťané se postili… My si upečeme lososa (nebo jinou rybu, dle dostupnosti).

Recept na pečeného lososa

velikonocni lososFilety nejprve z obou stran osmahneme na másle (zlehka, aby se losos „uzavřel“) a jemně posoleného dáme péct na pekáček do trouby, mírně podlijeme. Po vytažení jemně pokapeme citronem nebo limetkou. Jako přílohu si upečeme třeba brambory s bylinkovo-česnekovou zálivkou. S přípravou přílohy začneme o půl hodiny dříve, losos je totiž upečený během malého okamžiku (je hotový, jakmile se maso rozpadá). Brambory očistíme a nakrájíme na kostičky, promícháme se zálivkou (osobně ráda používám rozmarýn, červenou papriku hrubou, pepř a rozdrcený česnek). Před servírováním ozdobíme čerstvou bazalkou.

Velký pátek můžeme pobýt ve společnosti zatím poslední knihy Paula Coelha, Rukopis nalezený v Akkonu.

Bílá sobota je symbolem čistoty, světla a ticha, proto bychom tento den měli přemýšlet o tom, kdo jsme nyní, a kam směřujeme. K tomu nám pomůže celkové zklidnění a soustředění se na prožití příjemných chvil s rodinou. V tento den se obnovují křestní sliby, zapalují ohně a my můžeme ničím nerušeně přemýšlet, proč to byla právě Marie Magdalská, která viděla jako první ono bílé roucho. A kam se poděla její evangelia? A proč nebyla zařazena do Bible. Aby nám tyto úvahy šly lépe, můžeme si připravit bylinkovou polévku, nádivku (někde zvanou „hlavička“, mazanec (a beránka na neděli). Odzkoušený recept na mazanec najdete zde. Chceme-li zkusit něco nového, pak to může být třeba pečivo tzv. podplamenice.

Pokud bychom chtěli, přeci jenom do ústraní, pak doporučuji knihu Jak být volný (Tom Hodgkinson).

Sobotu využijeme samozřejmě také pro vaření a zdobení vajec. Jen pro jistotu-vejce vaříme na tvrdo10 minut. Jaká vejce vybrat najdete ve článku Chov slepic a rozdělení vajec podle kódů. Snas vás nepřejde chuť.

jehneci kotlety na vineV neděli (Neděle zmrtvýchvstání) slavíme vzkříšení Krista. Je to obrazně naše vlastní vzkříšení. A s lámajícím se chlebem, můžeme servírovat jehněčí. Osobně mám ráda jehněčí na víně, kdy dáváme upéct jehněčí kotletky jemně popepřené s přiměřeným množstvím červeného vína a rozmarýnem. Je nutné dát pozor, aby se kotlety nepřipálily a pravidelně vše podlévat. Jako přílohu (pro ty, kteří nechtějí chléb) bychom mohli nabídnout decentní množství bramborové kaše se snítkou řeřichy nebo polníčku. Po celou dobu bychom se mohli koukat na domácího beránka, který je křehký a voňavý (ne jako ty éčky bečící kopie). Pokud se nám nepodaří sehnat kvalitní (čerstvé jehněčí), můžeme připravit třeba pečené kuře s nádivkou (nebo dojíme nádivku a přidáme si trošku klobásek).

Tento den můžeme děkovat za šanci začít znovu a lépe (ostatně jako každý další den, kdy se nadechneme). O tom, proč nám někdy slábne dech v manželství, bychom se mohli dočíst v knize Manželka 22 (Melanie Gideon).

co s vejciNa Velikonoční pondělí (první pondělí po prvním jarním úplňku) si dopřejme pokrmy z vajec (například velikonoční nádivku z vajec, pekla se vlastně podruhé). Vajec budeme mít ostatně dost, stejně jako toho celého omlazovacího procesu. Je zajímavé, že lidové zvyky byly přejaty církví a celý mrskut zapadl do pašijového týdne jako štamprlička do mrskáčů… Pro tento den nemá v naší zeměpisné délce cenu doporučovat literaturu, spíše se poohlédněme po testeru na alkohol.

Na závěr už jen několik poznámek. Zcela jistě se vydejte nasát atmosféru Velikonoc na některý z mnoha jarmarků, které jsou konané napříč celou ČR. Co s přebytečnými vejci najdete ve článku Velikonoční vaječné recepty.

Chcete se podělit o váš recept? Vkládejte na facebook. Veselé Velikonoce!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Velikonoční jídelníček
Kategorie
<<Říj 2020>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist