Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

V listopadu se zahrada ukládá ke spánku

Lis 1603 Autor: Redakce

Je po sklizni, babí léto s sebou vzalo poslední rozkvetlé chryzantémy a zahradu halí plášť utkaný z barevného listí a mlhy. Zahrada dýchá tajemnou atmosférou a za teplých dní v ní ještě strávite mnoho příjemných chvil. Současně je však třeba pustit se do práce, abyste se z ní mohli těšit i příští jaro.

Příprava na zimu

zakryti rostlin chvojimNejdůležitějším úkolem, který na vás v listopadu čeká, je příprava na chladné počasí. Než vaši zahradu pokryje sněhová peřina, měli byste rostliny zakrýt sami. Jako ochrana před mrazem mohou posloužit různé materiály. Sáhněte po těch přírodních jako chvojí, vrstva kompostu, sláma nebo suché listí, které působí nejpřirozeněji. Pro nejchoulostivější rostliny se doporučuje i krytí ze speciální netkané textilie, suchomilné skalničky pak vyžadují úkryt pod sklem, aby jim neublížila vlhkost v kombinaci s mrazem. Stromkové růže se kromě přikrývky z chvojí na zimu ohnou a celé zahrnou zeminou.

Většinu přenosných rostlin jste již jistě zazimovali. Zbývá vám ale postarat se o ty poslední, které kvetly ještě před měsícem, například fuchsie a oleandry. Najděte jim vhodné bezmrazé místo, které je dobře větrané, aby nezačaly plesnivět! U jiřin počkejte, až přejde první mráz a spálí jejich nadzemní části, poté cibulky vyzvedněte a uložte. Begonie v této době také vyjmeme z půdy a osušíme, hned poté, co odumře jejich nať.

jiriny listopad

Zahrada, to nejsou jen květiny

Krásnou zahradu netvoří pouze květiny. I některé okrasné keře či stromy mohou být poškozeny tíhou sněhu. Pokud takové dřeviny máte, můžete je zkusit svázat do kužele nebo nad nimi přes zimu vztyčit dřevěnou stříšku. Doporučuje se keře i stromy před zimou důkladně zalít, což platí dvojnásob u nově vysazených stromků a stálezelených dřevin. Nezapomeňte ani na ochranu mladých stromků před návštěvou srnek nebo zajíců! Co se týče trávníku, ten již raději nesekejte, rozhodně z něj ovšem ostraňte opadané listí. Okrasné trávy a trvalky nechte tak, jak jsou. Nejenže jejich ojíněné trsy v zimě ozdobí zahradu, ale zastřihnutí by jim uškodilo.

Nachystejte se i na jaro

kompost na podzimAby byla půda připravená na nové rostliny, není od věci ji na podzim vylepšit. Dopřejte záhonům, stromům i keřům přihnojení kompostem. Pořádným zrytím záhonů se postaráte o to, aby půda mohla dýchat, a současně se zbavíte plevele. Na závěr vás možná překvapíme: i v listopadu můžete sít, a to kořenovou zeleninu (karotka, petržel, ředkvičky…) nebo třeba cibuli. V první polovině měsíce je ještě doba dokonce i na tulipány, růže a okrasné dřeviny. Co na podzim zasejete, na jaře jako když najdete.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2021>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist