Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

V jednoduchosti je krása-Brachycome neboli Všelicha

Čvn 1506 Autor: Redakce

Atraktivní a půvabná, na pěstování nenáročná letnička pochází z Nového Zélandu, Tasmánie či Austrálie. Mezi její hlavní rysy patří nejen krásná barva ale i různé kultivary. Všelicha má asi 50 odrůd, ale pro nás nejznámější a nejpěstovanější je iberidifolia a multifida s převislým růstem. Dominantnost květiny je především v barvě květů, která může být modrá, modrofialová, ale i bílá. Na první pohled a to zejména u bílé barvy, všelicha vypadá jako kopretina nebo sedmikráska. Barva středu květu také není pokaždé stejná. Setkáváme se s barvou žlutou, oranžovou nebo černou. Díky svým děleným, drobným lístečkům působí velice křehce, ale za vaši péči se vám odvděčí bohatě obsypaným keříkem.

Jak o rostlinu pečovat?

vselichaJak už bylo zmíněno, je to velmi nenáročná rostlina. Všelicha není nijak zvlášť citlivá na počasí. Má ráda slunce ale poradí si i na stinném stanovišti. Rostlina však nemá ráda přeschnutí kořenového obalu a proto po delší době bez zálivky ihned uvadá. Všelichu však nesmíme přelévat, pouze udržujeme mírně vlhký substrát. Pro lepší udržování vlhkosti nám pomůže samozavlažovací nádoba. Sami si můžete vybrat, zda rostlinu budete mít v truhlíku na okně, na skalce nebo v truhlíku závěsném. Ve všech variantách vypadá nádherně. Dejte však pozor na slimáky, na listech všelichy si přímo pochutnávají. Pro krásnější růst květině dopřejeme občasné přihnojování hnojivem pro balkonové rostliny.  Její krásu čerstvých a plných květů můžeme obdivovat od jara až do podzimu.  Nikdy však květinu nedávejte ven dříve než v druhé polovině května je totiž velmi citlivá na návštěvu pozdních mrazíků.

Koupit nebo vysadit?

V dnešní době není žádným problémem všelichu koupit už zasazenou a vykvetlou. Seženete ji v každém obchodě se zaměřením na zahradnictví. Dostupná je ve všech různých barvách, kterými zákazníky do slova láká ke koupi. Další možností je koupit semínka a rostlinu si zasadit. Jak na to?

Výsev je velmi snadný ale není to však jen o tom, nasypat semínka do hlíny. Výsev provádíme v březnu a to do nádoby, která je umístěna za oknem. Nejprve zvolíme vhodný typ substrátu. Nejlepší substrát je ten, který dokáže dobře udržet vlhkost. Semínka nedáváme do hloubky, neboť čím menší semínko tím je větší riziko, že nevyklíčí. Sejeme tedy spíše na povrchu substrátu. Výsevy pravidelně rosíme, ale opatrně abychom si semínka nevyplavily. Vyklíčení obvykle trvá 10 až 15 dní. Rostliny poté v období května přesazujeme na určená stanoviště.

Pestrobarevná rostlina? Ano i to je možné a to hlavně naším vlastním výsevem. Podstatou je pouze nákup semínek v různých barevných variantách. A jak se říká, ve fantazii se meze nekladou a v tomto případě to je podstatou. Semínka různě namícháme a vysadíme stejným způsobem. Po procesu klíčení a růstu můžeme čekat nádherné barevné variace květů.

Množení všelichy

I množení všelichy je snadné. Množení provádíme takzvaným řízkováním, kdy řízky které mají zhruba 3 centimetry, zapichujeme do substrátu. Substrát by měl obsahovat perlit a rašelinu v poměru 1:1. Důležitostí je i udržení vzdušné vlhkosti, kterou získáme překrytím rostliny igelitem. Při tomto opatření by nám zemina neměla vyschnout a většina řízků by měla zakořenit. 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2022>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist