Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Uvažujete o léčbě kmenovými buňkami? Vyberte si správné zařízení

Led 1426 Autor: Lenka Netušilová

Kmenové buňky a léčba jimi se stále populárnější, a to zejména v souvislosti s artrózou. Tato metoda léčby byl již dokonce schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Výhody této léčby spočívají právě v regeneraci kloubu vlastními kmenovými buňkami. Ty se dají bez problémů získat odběrem z tukové tkáně. Ani samotný zákrok není nijak komplikovaný, pacient je plně při vědomí a jen místo odběru lokálně znecitlivěno.  Tuková tkáň totiž obsahuje velký počet kmenových buněk, které mají schopnost sebeobnovy a přeměny ve zdravou tkáň, čímž mohou léčit řadu problémů.   

artroza v kotnikuArtrózu lze kmenovými buňkami léčit po vstupním vyšetření neboli konzultaci. „Vyšetření probíhá na pracovišti odběrového zařízení, které smluvně spolupracuje s tkáňovým zařízením. V odběrovém zařízení provádí konzultaci, miniliposukci a aplikaci léčebného preparátu. Zpracování lipoaspirátu (tukové tkáně) zajišťuje tkáňové centrum,“ popisuje MUDr. Martina Čapková z Polikliniky I. P. Pavlova.

Jak léčba probíhá

1)      Konzultace a vstupní vyšetření

Prvním krokem k léčbě kmenovými buňkami je odborná konzultace, při které se provádí i komplexní vyšetření. Při něm se bere v potaz zhodnocení rentgenové a ultrazvukové dokumentace a sestavuje se individuální plán léčby.  Tato konzultace trvá asi 20 – 30 minut. Pacient je také při něm poprvé důkladně informován o léčbě, riziku, o tom, jak se má na zákrok připravit, ale i o výsledcích dosavadní léčby. Důkladně je také vysvětleno, jak se má chovat, na co dbá a co jít před zahájením léčby kmenových buněk.  

2)      Kmenové buňky a jejich odběr z tukové tkáně

zpracovani kmenove bunkyKmenové buňky se musí nejprve z tukové tkáně získat. To probíhá velmi šetrným zákrokem, při němž je místo odběru lokálně znecitlivěno. Odběr je pak prováděn na operačním nebo zákrokovém sále pod dohledem lékaře – ortopeda, traumatologa nebo plastického chirurga.

Speciální příprava pacienta na zákrok není nutná. Vhodné je když pacient 3 hodiny před zákrokem nejí. Po zákroku je pak samozřejmě možné začít jíst hned. Doporučeno je také týden před zákrokem ukončit užívání na bolest, to samozřejmě v případě, že to zdravotní stav pacientovi umožňuje. Rovněž je ideální vyhnout se konzumaci alkoholu, dbát na správnou životosprávu a dodržovat pitný režim.

Nejběžnější místo odběru kmenových buněk z tuku je v oblasti břicha. Odběr se provádí pomocí dvou vstupů zhruba o velikosti 4 mm, které se následně hojí se přibližně 12 dní. Tato místa se po odběru nešijí, jen se lepí speciální náplastí. Po 3 měsících většinou už vzniklé jizvy nejsou patrné.

3)      Kmenové buňky a jejich další cesta

Kmenove bunky zpracovaniOkamžitě po samotném odběru buněk se začíná pracovat na jejich zpracování. Lipoaspirát – odebraná tuková tkáň je zpracována do léčebného přípravku a ten je ještě v tentýž den aplikován pacientovi do určeného místa (postižného kloubu).  Při aplikaci získá pacient přibližně 50 000 kmenových buněk.

4)      Opuštění zařízení a domácí klid

Po té, co je zákrok definitivně dokončen opouští pacient zařízení. „V následujících 3 dnech doporučujeme klidový pooperační režim a prvních šest týdnů je vhodné vynechat sportovní zátěž, léky charakteru nesteroidních antirevmatik a alkohol,“ dodává MUDr. Martina Čapková.

5)      Kontroly a rehabilitace

Samotná aplikace ale neznamená konec péče. Její součástí jsou totiž pravidelné kontroly, které by mělo poskytovat každé kvalitní zařízení. Kontroly pak mají svůj harmonogram, první kontrola by se měla uskutečnit už týden po aplikaci a další obvykle v 6. týdnu od zákroku. Pokud při hojení nenastanou problémy, jsou pravidelné kontroly nejčastěji v 3., 6. a 12 měsíc. Součástí péče je i nutná rehabilitace, které se zahajuje rovněž v 6. týdnů po zákroku.

Kvalitní odběrové zařízení tedy poznáte právě díky nabídce komplexní péče – v ceně zákroku by tak měla být zahrnuta i rehabilitace, kontrola a konzultace v případě jakýchkoli dotazů nebo problémů.

  • Kategorie: PR

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Čvc 2019>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist