Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Také si užíváte sezónu rajčat?

Srp 1219 Autor: Redakce

pestovani rajcatRajčata patří k nejpěstovanějším plodinám. Právě nyní dozrávají a my si je opravdu užíváme. Chuť na sluníčku vyzrálého rajčete je neodolatelná. Právě to je důvod, proč řada ověřených odrůd nesmí chybět ani na našich zahrádkách. Kdo poctivě postříkal, užívá si plodů více než dostatek. Zejména teplé počasí, klidně i tropické, rajčatům více než svědčí. Naopak v zimě, pod 10 stupňů nerostou. Krom postřiku stačí rajčata pravidelně vyštipovat v paždí, a to i během sklizně.

Právě v této době, tedy v polovině srpna také zaštípněte i vrchol, a to po dosažení 6. až 7. vijanu (patra). Díky tomu rostlina nebude dávat sílu do intenzivního růstu, ale do zrání plodů. V našich klimatických podmínkách totiž stejně vrcholová rajčata nestihnou dozrát.

I pokud jste preventivně postříkali nebo máte rajčata v nádobách chráněná pod střechou před deštěm, mohou se projevovat některé fyziologické poruchy. Ty jsou způsobeny především nerovnoměrnou zálivkou a samozřejmě také výživou.

Svinování listů rajčat

svinovani listu rajcatVelmi často se nám hromadí dotazy na náhlé svinování spodních listů, což je právě nechvalná příčina poruchy ve výživě, kdy dojde k narušení přísunu živin do listů. Stejně tak za svinování, tentokrát vrcholových listů, může silný sluneční úpal a nedostatek vláhy. Svinováním listů se pak rostlina brání proti výparu vody listovou plochou. Odborníci doporučují velmi vydatnou zálivku několikrát týdně tak, aby se voda opravdu dostala až ke kořenům. Tomu odpovídá asi 15l vody na jednu rostlinu.

Rostliny mohou trpět také nedokonalým opylením. Jde ale jen o kosmetickou vadu, která způsobuje plody s různými špičatými výčnělky. O mnoho vážnější je nedostatečný přísun bioodostupného vápníku. Jeho nedostatek zapříčiňuje různé nekrózy na plodech rajčat, ale také paprik nebo třeba jablek.

Vraťme se ale na začátek

Důležitým předpokladem dobré sklizně je výběr odrůdy. Ale také následná sklizeň. Rajčata vždy sklízejte se stopkou, jejich skladovatelnost je totiž výrazně vyšší. Stopka, anebo částečně také větévka rajče nadále vyživuje a způsobuje, že je ještě aromatičtější.

Pokud také chcete sklízet celé viany například cherry rajčátek, sáhněte po odrůdách s přívlastkem long-life (například Pedro F1 nebo Partner F1), které jsou speciálně vyšlechtěny tak, aby rajčátka ne jedné větévce dozrávala zároveň. To ale není zcela přesné. U lodyhy rajčátka sice dozrávají rychleji, ale jejich zralý stav „počká“ i na ta nejspodnější rajčata na jednom vianu. Klasické odrůdy ale sklízejte postupně, jinak zabrzdíte zrání dalších plodů (podobně jako u malin). Sklizeň zralých plodů tedy podporuje růst a zrání plodů dalších.

Rajčata jsou vynikající zasyrova nebo ve formě salátů. V neposlední řadě je využijeme i v kuchyni.

A my se budeme těšit na vaše recepty, které zasílejte pokud možno i s fotografií na náš e-mail: redakce@prima-receptar.cz.

Nejlepší odměníme hodnotnými cenami. Z jednoho mailu prosím posílejte vždy jen jeden recept a fotografii.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist