Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Také milujete prvosenky?

Bře 1613 Autor: Redakce

Po talovínech a krokusech tu máme další posly jara. Prvosenky jsou předvojem blížící se sezony všech pěstitelů, zahrádkářů a kutilů. „Primula“ znamená první, odsud název Primulka. A svému jménu opravdu dělá čest. Mnohdy statečně ční ze zasněžené země a připomene nám, že zima bude brzy končit. Je ale velký rozdíl mezi botanickými druhy a takovými, které koupíte za pár korun v každé květince či hobby marketu.

Prvosenka jarní

prvosenka jarni v prirodeLidově ji nazýváme také petrklíč či bylina sv. Petra. Řadí se k čeledi prvosenkovitých a dosahuje do výšky kolem 20 cm. Z podzemního oddenku míří nad zem měkké listy uspořádané v přízemní růžici. Tato květina se může rozmnožovat vegetativně tak, že rozdělíme oddenek. Častější je ale rozmnožování pohlavně, kdy se tvoří semena a vzniká plod – tobolka. Prvosenka se může dožít až  50 let. Najdeme ji v Asii a Evropě převážně na teplejších místech v nížinách a pahorkatinách, dále potom v hájích, listnatých lesích a sluncem zalitých stráních. Dokáže přežít i chlad, není tedy nic neobvyklého, když ji spatříme na stráních ve Skotsku apod. Výborně se jí daří na vápencových podkladech. Dle českého Červeného seznamu se bohužel jedná o ohrožený druh. Nárůst průmyslové výroby způsobil pokles výskytu prvosenky jarní. Ta léta trpěla kvůli holosečné těžbě a následnou výsadbou jehličnanů, hnojením dusíkatými hnojivy, použitím herbicidů, orbou travnatých porostů a eutrofizací (zvyšování obsahu živin) luk.

Použití prvosenky jarní

Prvosenka jarní nachází své využití při přípravě čajů a nálevů. Vyhledávaná je také pro své léčivé účinky. Glykosidy a saponiny v ní obsažené pozitivně působí při onemocnění dolních a horních cest dýchacích. Při přílišné vlhkosti ji snadno napadají plísně a různé houbové choroby.

Péče

Prvosenky nejsou vůbec náročné. Hlavní je odstraňování uvadlých či jinak poškozených květů, aby nová poupata vždy měla dostatek místa. Prvosenky se nesmí nechat v přemokřené ani suché půdě. Nejlépe prvosenky prospívají ve větších nádobách na čerstvém vzduchu. Nemusíme se obávat mírného mrazu. V případě delších a větších mrazů prvosenky zabalíme do novin a umístíme na chladnější místo, kde jim ale nehrozí mráz.

Prvosenky s kulovitým květenstvím

prvosenka s kulovitym kvetenstvimPrimula denticulata Smith 

Roste v západní Číně a Himalájích. Její růžice má jemně zoubkované okraje a vejčité kopinaté listy. Z listové růžice ční několik stonků bez listů. Stonky jsou zakončeny kulovitým květenstvím většinou s lila-modrými květy. Existují však i odrůdy jiných barev. Umisťujeme je na zahrádky do půdy s dostatkem vláhy na slunce či polostín. Množí se semenem.

Existuje mnoho barevných odrůd jako například:

  • Atroviolacea se sytě fialovými květy
  • Alba se smetanově bílými květy
  • Delicata se světle růžovými květy
  • Crimson Emperor s karmínově červenými květy

Prvosenky s polštářovitým vzrůstem

prvosenky s polstarovitym rustem

Druhy této skupiny dorůstají do malé výšky. Květy vyrůstají jednotlivě a kvetoucí rostlina tvoří polštářovitý vzhled.

Primula pruhoniciana 

Tento název původně platil pouze pro křížence Primula juliae či Primula vulgaris. Později byly do této skupiny zařazeny i jiné odrůdy, na jejichž vzniku se podílela Primula juliae, a to například kříženci Primula juliae či Primula elatior.

Odrůdy prvosenek

  • Blütenkissen – květy světle červené s lososovým nádechem
  • Perle von Bottrop – květy intenzivně purpurově červené se žlutým okem
  • Wanda – květy purpurově fialové se žlutým okem, starší odrůda
  • Gartenglück – květy karmínově růžové se žlutým okem

Prvosenky se zvonkovitými květy

prvosenka se zvonkovym kvetenstvimMnoho druhů z této skupiny vydrží na zahrádkách pouze kratší dobu. Jejich květy nejsou nijak výrazné a nevolíme je tak do okrasných zahrad často.

Primula florindae Ward

Roste v jihovýchodním Tibetu ve výšce 4000 m v polostinných močálech a na březích potoků. Dlouhé, tlusté stonky jsou zakončeny okolíkem převislých světle žlutých květů. Množí se dělením nebo výsevem.

Všechny druhy prvosenek, které zakoupíme ve vytopených zahradnictvích, ztrácí svou odolnost. Vždy je lepší kupovat je venku, protože ven je i umisťujeme.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist