Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Svatý Valentýn – svátek všech zamilovaných

Úno 1412 Autor: Redakce

svatek vsech zamilovanychStále populárnější svátek všech zamilovaných se slaví každoročně 14. února. V dnešní době je Valentýn známý jako den plný květin, dárků, přáníček a cukrovinek ve tvaru srdce.  Kde má tento svátek původ a proč se slaví?

Původ svátku svatého Valentýna

Teprve v posledních letech se Valentýn dostal k nám do Čech. Původně se slavil jen v anglosaských zemích. Pravděpodobně pochází originálně ze starořímského svátku Lupercalia, kdy se předchozí večer vložily jmenovky mladých dívek do takzvaných „uren lásky“ a každý mladík si vytáhl jméno dívky, která mu měla v následujícím roce být souzena. Také se říká, že tento den souvisí i s probouzející se přírodou, kdy ptáci začínají své svatební tance.

Pokud se dívka chtěla dozvědět, s kým stráví zbytek života, stačilo se podívat na nebe. Když viděla sýkorku, měla potkat námořníka, pokud proletěl stehlík, osud jí měl přinést bohatého prince a věrného partnera symbolizovala holubice. Další legenda praví, že byla oslavována bohyně Juno – ochránkyně partnerských vztahů v manželství a rodin. Proto se v tento den dávaly ženám v rodině květiny. Také prý vznikla pověra, že si svobodná dívka vezme chlapce, kterého v tento den spatří jako prvního, takže prý hned po ránu se to jen hemžilo mladíky s květinou v ruce. Tento datum se měl ale proslavit jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi – patronovi oddané a čisté lásky. Vládce Říma, Claudius II., zakázal vojákům sňatek i zasnoubení, aby nemohli dávat přednost svým rodinám před válkou. Dobrosrdečný kněz však tajně oddával zamilované páry, což mu po odhalení přineslo zatčení a smrt popravením. Poprava se přisuzuje právě čtrnáctému únoru roku 296 n.l. Spojením svátku Luprecalia s oslavami mučedníka, svatořečeného Valentýna, vznikl právě tento romantický svátek lásky a intimní náklonnosti mezi partnery.

Vznik tradičních valentýnek

valentyn darkyÚdajně měl prý poslat sám kněz Valentýn vzkaz dceři vězeňského dozorce dopis, na jehož konci stálo „od Tvého Valentýna“. Tento legendární dopis je brán jako první valentýnka. V 15. Století pak byla údajně poslána první valentýnská pohlednice, kterou z londýnské věznice poslal orleánský vévoda Charles své manželce. Tradice valentýnek se nejvíce rozmohla v 19. století se zájmy obchodníků. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století však kvůli nástupu politické moci tradice začala upadat.

Znovuzrození tradice

Na počátku dvacátého století již byla tradice oslav svatého Valentýna téměř zapomenuta. O jeho obnovení se postaral americký výrobce vánočních přání, Walter Scott. Jeho podnikání mu nepřinášelo moc peněz, tak zrealizoval svůj nápad na výrobu přáníček na svátek zamilovaných.  Tradice se vrátila a později se z Ameriky rozšířila do velké části světa.

Valentýnská přání

valentynske praniCeloplošnou tradicí jsou vlastnoručně vyráběná přáníčka – valentýnky. Největší radost udělají na Valentýna právě ručně vyrobená přání a dárky od srdce. Fantazii se meze nekladou a používat se dají nejrůznější techniky od malování, až po lepení sušených květů nebo mušliček a výrobu takových valentýnek zvládne naprosto každý. Postačí papír, nůžky, lepidlo a pak už záleží na každém, co ho napadne. Přáníčka se mohou posílat nejen partnerům, ale i přátelům nebo rodinným příslušníkům. Někteří posílají valentýnky dokonce svým domácím mazlíčkům. Hitem posledních virtuálních let jsou také elektronické pohlednice, jejichž poslání zabere několik vteřin.

Někteří se obdarovávají květinami, čokoládovými bonbony, plyšáky a dalšími pozornostmi. Radost zaručeně udělá i vlastnoručně upečený zákusek. Samozřejmě na valentýna nesmí chybět romantická večeře při svíčkách a sklenice vína. Novinkou už nejsou ani romantické valentýnské víkendy, wellness pobyty, či jiné zážitky. Mezi tradice patří také posnídat valentýnský toast potřený máslem a posypaný skořicovým cukrem.

coko valentynNěkteří berou Den svatého Valentýna jako příležitost pro hezký večer ve dvou, někteří se inspirují skotskými zvyky a uspořádají velkou párty, kde si dají pořádně do nosu. Podle skotského recesního pojetí tohoto svátku si svobodní lidé tahají z klobouku jméno společníka, s nímž mají strávit celý večer. Tradice praví, že pokud v sobě najdou zalíbení a zůstanou spolu, už se nikdy nerozdělí.

Do Čech se den všech zamilovaných dostal až po pádu totalitního režimu, v roce 1989. Do té doby nikdo neměl ani ponětí o jeho existenci a proto je mnoho lidí, kteří jako svátek lásky uznávají pouze první máj s dlouholetou tradicí. Faktem je, že nejen na Den svatého Valentýna – na svátek všech zamilovaných, ale i jindy bychom neměli na svého partnera ani na své blízké zapomínat a svou lásku a přízeň jim dávat najevo celoročně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2020>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist