Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Sushi – životní styl i zdravá delikatesa

Pro 1314 Autor: Redakce

japonske sushiSushi je asi světově nejznámějším japonským pokrmem, který se stal velmi oblíbeným v mnoha zemích i kulturách. Konzumace sushi poskytuje neobyčejný chuťový zážitek a jeho ingredience zázračně prospívají zdraví, působí proti stárnutí pleti a bojuje proti vzniku nejrůznějších onemocnění. Hlavní surovinou pro výrobu tohoto tradičního jídla je japonská rýže nishiki, která se po uvaření smíchá s octovou omáčkou zvanou sushinoko. Rýže má trochu jinou konzistenci než ta, na kterou jsme zvyklí – je mnohem lepkavější a i její chuť je jiná, ne nadarmo nese jméno sushi, což v doslovném překladu znamená „kyselá rýže“. Součástí mnoha druhů sushi je také mořská řasa nori. Dalšími přísadami mohou pak být syrové ryby, syrový i uzený losos, tuňák, krevety, chobotnice, krabi, kaviár, houby, avokádo, okurka i jiné druhy zeleniny. Mnoho druhů se podává se sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem a křenovou pastou wasabi.

Pro naše tělo je pojídání sushi velmi prospěšné. Obsahuje mnoho kvalitních bílkovin, nenasycených mastných kyselin, jód a spoustu minerálů. Mimoto je i dietní – obsahuje málo kalorií a tuku. Zdravé jídlo včetně sushi je jedním z důvodů, proč se Japonci dožívají vysokého věk.

tradicni sushiSushi je ve světě trochu kontroverzním pokrmem, část z nás není zvyklá konzumovat například syrovou rybu, někomu může dělat problém zelená mořská řasa, ale pokud náš úsudek plyne pouze z vizuálního vjemu, byla by škoda sushi alespoň neochutnat. Samozřejmě pro ty, kdo tomuto exotickému jídlu fandí, je sushi výtečnou delikatesou. Někdo považuje sushi dokonce za životní styl, někdo zase za umělecké dílo. Stát se mistrem sushi je běh na dlouhou trať a ten, kdo stoprocentně ovládá jeho výrobu, se dá nazvat umělcem.

Druhy sushi

maki sushiNejběžnějším druhem je Maki sushi. Rýže s rybkou nebo zeleninou se zarolují do řasy nori a podává se ve formě rolky nakrájené na kolečka. Nigiry sushi je ručně vytvarovaný váleček rýže pokryt syrovou rybou, avokádem nebo vejcem. Temari sushi je skoro stejné jako Nigiri, ale z rýže je vytvarovaná kulička. Dalším druhem je Sashimi, které se připravuje ze syrové ryby a ta se namáčí do sójové omáčky a wasabi. Pokud řasu nori zavineme do kornoutku, do kterého se vkládá rýže a ostatní suroviny, jde o takzvané Temaki sushi. Oblíbeným druhem je opačně vyrobené sushi, kdy mořská řasa je uvnitř a rýže je po obvodu. Takovému druhu se říká California roll. Chirashi sushi je naopak jakýsi salát  z promíchané rýže a dalších surovin, dochucený sójovkou a wasabi a podávaný v malých miskách. Méně známé je Hako sushi neboli Oshi sushi, které má tvar jakéhosi dortu a ukrajují se z něj sousta.

Kam v Čechách na sushi?

Sushi se těší čím dál tím větší oblibě a restaurace a bary, kde si ho můžeme dát, rostou jako houby po dešti. Oblíbenými jsou třeba Running sushi, kde na jezdícím pásu jezdí nejrůznější asijské speciality, zejména různé druhy sushi a zákazník si může podle libosti brát, co chce, protože většinou je to formou takzvaného „All you can eat“, kdy zaplatíme částku a můžeme jíst podle libosti. V Praze je velmi pochvalovaný The sushibar ve Zborovské ulici. Sushipoint nejdeme na několika místech v hlavním městě nebo v Mariánských lázních a Ostravě. Dále je známa například síť restaurací Sushi time nebo Sakura. Nejen v Praze najdeme nepřeberné množství sushi barů a restaurací, ne všechny ale poskytují to nejlepší sushi, takže pokud nějakou chceme zkusit, určitě se vyplatí poptat se u známých nebo se podívat na recenze. Sushi se prodává i v asijských bistrech a pokud chceme opravdu skvělý sushi zážitek, neváhejme zavítat do kvalitnějšího baru nebo restaurace, i když si za něj připlatíme, určitě nebude čeho litovat. Z dobré sushi zaplatíme od pětistovky, až třeba i do sedmi tisíc za menu.

Sushi si můžeme vyrobit sami

ryze na sushiPokud patříme mezi milovníky sushi, není žádný problém si ho udělat vlastnoručně. Navíc chodit na sushi často do restaurace se finančně moc nevyplatí. Suroviny se dají snadno sehnat. Pro začátek se hodí takzvaný začátečnický balíček pro výrobu Maki (zaplatíme za něj něco kolem pětistovky), kde najdeme všechny suroviny kromě čerstvého masa. Jinak suroviny můžeme nakoupit buď v obchodí síti Tesco nebo třeba v obchodě Japa, Hanguk sikpchum nebo Arirang, které najdeme v Praze. Nakoupit se dá i na internetu. Zvláště u syrových ryb musíme být u výběru opatrní. Pro výrobu sushi je nejzákladnější surovinou japonská rýže Nishiki s kulatými zrny. Nelze nahradit obyčejnou rýži. Než dáme rýži vařit, nejdříve ji propláchneme.

Po několikaminutovém vaření ještě horkou rýži promícháme s rýžovým octem. Pak ji necháme úplně vychladnout. Mezitím si nakrájíme ostatní suroviny podle našeho výběru. Je potřeba mít opravdu ostrý nůž. Na správné ubalení potřebujeme bambusovou podložku, na kterou položíme řasu Nori lesklou stranou dolů. Pak na ni rozprostřeme vychladlou rýži a potřeme slabounkou vrstvou wasabi. Na kraj blíže k nám položíme asi centimetrový pruh náplně. Zarolovat rolku není nic jednoduchého, proto to chce trochu tréninku.

sushi barNa konec rolování se musí váleček pořádně utáhnout neboli stlačit, aby držel pohromadě a dal se snadno krájet. Je možné, že na začátku to nepůjde úplně hladce a kousky nebudou úplně výstavní, ale po chvíli to určitě půjde lépe. Hotové rolky chvíli necháme odležet a pak je krájíme na zhruba dva centimetry silná kolečka. Před každým řezem namočíme nůž do vody, aby se na něj nelepila rýže. Nejlepší je podávat hotové Maki sushi hned a servírovat ho nejlépe společně se sójovou omáčkou Kikkoman, wasabi a nakládaným zázvorem.

Je možné se přihlásit i na nejrůznější kurzy tvoření sushi, kde tomuto umění učí opravdoví mistři. Inspiraci můžeme hledat i v knihách. Jednou z nich je například kniha od Tanji Dusyové – Suši bar – Jak chutná Japonsko: požitek ze suši, polévek, salátů a špízů.

Suši bar – Jak chutná Japonsko

kniha susi barTato kniha od autorky Tanji Dysyové podává ucelený přehled o světě sushi a hlavně o tom, jak sushi doma připravovat. V knize najdeme jak přehled druhů sushi, tak přehled základních surovin, které jsou potřeba k jeho výrobě. Vzhledem k tomu, že v Čechách nejsou běžně k dostání některé čerstvé suroviny, například čerstvá mořská řasa, tak určitě oceníme způsoby, jak se dostat k ingrediencím na českém trhu. Dále v knize najdeme kapitoly Náčiní na suši a také Malé rybí zbožíznalství, kde se dozvíme kde a jak nakupovat nejlevnější ryby a jak poznáme, jestli jsou opravdu čerstvé.  V hlavní části knihy autorka popisuje již samotnou přípravu různých druhů sushi, postupně od nejjednodušších receptů, až k těm těžším.

U každého receptu najdeme popis surovin, podrobný postup, dobu přípravy a dokonce i množství kalorií. Každý recept je opatřen jednou nebo více fotografiemi, podle toho, jak moc je postup náročný. Mimo tradiční rybí sushi jsou v knize i méně zvyklé kombinace, jako třeba sushi s omeletou, tofu, červenou řepou nebo dýní. I návody na japonské polévky, nápoje, zeleninové předkrmy nebo sladké sushi jsou velmi zajímavé a zajisté naše ručně připravené japonské menu velmi obohatí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2021>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist