Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Střešní krytiny pro každou střechu

Čvc 1402 Autor: Redakce

strecha krytinaStřešní krytina je důležitou součástí střešního pláště. Funguje jako hydroizolace, která nepropouští vodu skrze střechu. Voda po ní odtéká, dále chrání tepelnou izolaci a nosnou konstrukci střechy, brání vniku UV záření a může se podílet na zajištění tepelné pohody v místnosti pod ní. Existuje velký počet střešních krytin nejrůznějších materiálů. Pak záleží na sklonu a tvaru střechy, našich finančních možnostech a estetickém cítění.

Typy krytin

strecha krytinaKrytiny lze dělit podle mnoha kategorií. Základním dělení rozděluje krytiny na těžké (dvojité břidlicové nebo prejzové taškové), středně těžké (tašky, vláknocement, jednoduchá břidlicová apod.) a lehké (plech, laminát, živice). Podle stupně hořlavosti rozlišujeme spalné (sláma, došky, rákos), polospalné (lepenka, některé živice) a nespalné, kam řadíme většinu dnešních krytin. Dále je můžeme dělit podle původu, tedy na přírodní (nerostné jako břidlice; rostlinné jako dřevěné šindele aj.) a uměle vyráběné (od keramiky, přes beton, vláknocement, plech, asfalt až po sklo, polykarbonát atd.).

Tvary a materiály

strecha krytinaV našich podmínkách se nejvíce využívají skládané střešní krytiny. Mají nesporné výhody jako je rychlá opravitelnost, přizpůsobení se tvaru střechy, estetické působení, dostupnost a lokálnost materiálů. Zabraňují vtékání vody jednak svým tvarem a drážkováním, jednak způsobem skládání. Pod tašky se však vkládá pojistná hydroizolace. Problém může činit jejich váha, pracnost při skládání, nutný sklon, případně namrzavost. Pokud se náš objekt nachází v prašném prostředí, měli bychom se vyhnout taškám s drážkami, které se prachem zanáší. Pak krytinou zatéká, aniž by byla poškozena. Pro střechy v náročnějších klimatických podmínkách, zejména s většími nápory větru, je vhodnější použití střechy s mírnějším sklonem a těžší krytinou, která střechu zatíží a větru odolá.

Mezi skládané střechy řadíme následující: keramické tašky, zahrnující typy obyčejné, s drážkami (ražené nebo tažené; s jednoduchou či dvojitou drážkou), vlnovky a prejzy; betonové tašky obyčejné a drážkové; vláknocementové prvky; břidličné tašky; živičné a asfaltové šindele a došky.

Keramické krytiny

Použití keramiky na střechu je poměrně časté. Materiálem je keramická pálená hlína. Výhodami takovéto krytiny je velký počet typů tašek (se žlábky, drážkami, speciální jako hřebenáče, rohové a zakončující prvky), přizpůsobení se tvaru střechy, dlouhá životnost, nehořlavost, stálobarevnost a stálost tvaru tašek. Tašky mohou být lesklé, pololesklé nebo matné. Tašky se prodávají v různých barvách, klasická červená je však obvykle nejlevnější. Bohužel keramika je namrzavá a nasákavá. Někdy může být problém hmotnost keramiky, protože například některé staré střechy nejsou dostatečně únosné. Proto se nedoporučuje do nadmořských výšek nad 600 m. n. m. (pro dvojité střechy 800 m. n. m.), kde jsou extrémnější vlivy počasí, větší pokrývky sněhu a ledu, které mohou tvořit bariéry pro vodu. Voda pak zatéká netěsnostmi ve střeše, tam může zamrznout a zničit střechu. Každý typ keramické krytiny má určený minimální sklon střešní roviny. Pokud bychom krytinou pokryli střechu menšího sklonu, bude do ní zatékat. Pak je nutné zařídit pod krytinou hydroizolaci nebo jiný způsob zamezení vtékání vody. Obvykle se uvádí minimální sklon pro keramické krytiny asi 30°. Pokud jsme vybrali krytinu raženou se spojitou vodní drážkou, minimální sklon postačí 22°.

Betonové krytiny

Oproti keramice má beton několik výhod, které stojí za uvedení. Díky nim má v Česku použití betonu asi stoletou tradici a je dnes nejpoužívanější krytinou na našem území. Řeší například problém s namrzáním, takže betonové tašky lze použít i ve vysokých nadmořských výškách a horských oblastech. Jsou také odolné proti teplotním výkyvům. Mají velmi vysokou životnost a jsou odolné proti větru. Díky mnoha doplňkům tvoří kompletní funkční celek. Všechny výhody, které má keramická krytina, má betonová také. Betonové tašky jsou tvořeny vápencem vypáleným na portlandský cement, tříděný písem a pigmenty železa. Sklon pro drážkové betonové tašky je minimálně 22°, pro klasické 30°.

Cementovláknité prvky

 Vláknocement je směs cementu, výztužných vláken, vápence, celulózy a přísad, které vylepšují vlastnosti materiálu. Je náhražkou dřívějšího azbestocementu, který se prokázal jako zdraví velmi škodlivý, proto byl azbest nahrazen buničinovými přírodními vlákny. Jeho přednostmi jsou odolnost proti povětrnosti, snadná výroba a zpracovatelnost, nízká hmotnost, dlouhá životnost, pružnost a stálobarevnost. Navíc zabraňuje tvorbě mechu na krytině. Vybrat si můžete z mnoha barev a tvarů. Barvy jsou například modročerná, hnědá, černá, červená (tmavě i světle), šedá (světle, zinkově, tmavě) nebo světle modrá. Tvarem a principem skládání vychází vláknocement z přírodní břidlice. Střešní prvky lze použít na střeše o minimálním sklonu 15-18°. Bývají opatřeny ochranným nátěrem, který působí mimo jiné i esteticky. Vyrábí se však také fasádní obkladové desky v mnoha designech, tvarech a barvách, které jsou ideální například pro dvouplášťové větrané fasády. Známým výrobcem je u nás například CEMBRIT.

Neskládané krytiny

Střechy se mohou skládat také z desek nebo rovinných prvků. Sem řadíme plechové desky, ať trapézové nebo rovinné či vlnité; polykarbonátové desky nebo asfaltovláknité a cementovláknité desky. Vlnité plechy či trapézové prolisy mají vyšší pevnost a tuhost než pouze rovinné desky.

Krytiny pro ploché střechy

Výše uvedené materiály a typy se hodí většinou pro šikmé střechy. Pokud vlastníme stavbu, jejíž střecha je plochá, tedy do 5°, používáme krytiny tvořené souvislou vrstvou. Může být litá nebo pokládaná. Může se jednat o asfaltové pásy a nátěry, plechové krytiny, izolační lepenky nebo i polykarbonátové desky či sklo. Jako krytina se mohou použít i plastové fólie, které lze zatížit kačírkem nebo dlaždicemi. Specialitou jsou zelené střechy, vyžadující speciální skladbu střechy tak, aby byly únosné a vodotěsné a zároveň vhodné pro osazení rostlinami.

Asfaltové pásy

Asfaltové lepenky jsou nejčastější pro ploché střechy. Jsou osvědčeným a poměrně levným materiálem. Nejvíce používané jsou modifikované asfaltové pásy, do kterých jsou přidávány další složky (zejména polymery) pro zlepšení vlastností pásu. Hlavně jde o zvýšení rozsahu použitelnosti, v teplotách pod bod mrazu se omezuje křehkost a praskání, při vysokých teplotách se omezuje roztékavost asfaltu. Někdy jsou používané také oxidované pásy, ale ty jsou více křehké než modifikované. Asfaltový pás je tvořen výztuží, která je z obou stran kryta asfaltem. Tato výztužná vložka může být tvořena z nasákavého (strojní hadrová lepenka nebo papírová lepenka) či nenasákavého materiálu. Mezi nenasákavé patří například různá polyesterová roura a tkaniny, skleněné rohože nebo tkaniny ze skelných vláken. Jako ochrana pásu před UV zářením se používá břidličný nebo keramický posyp. Kotvení pásů se provádí mechanicky, svařeném bodovým, pásem nebo plnoplošným. Případně se pásy mohou přitížit jakožto kotvení, na což lze použít třeba kačírek.

Ceny

Mnoho zákazníků budou ze všeho nejvíce zajímat ceny střešních krytin. Zde je přibližný rozpis cen k jednotlivým materiálům.

  • Betonová krytina – 200 Kč/m2
  • Plechová krytina – 200 Kč/m2, hliníková 200-400 Kč/m2, lakovaná hliníková 250-500 Kč/m2
  • Asfaltový šindel – 200-300 Kč/m2
  • Vláknocementová krytina – vlnovky 180 Kč/m2,270 Kč/m2
  • Plastové krytiny – 280 Kč/m2
  • Keramická krytina – 300 Kč/m2
  • Dřevěný šindel – 400 Kč/m2
  • Došková slámová krytina – minimálně 650 Kč/m2
  • Břidličná a kameninová krytina – od 700 Kč/m2

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Střešní krytiny pro každou střechu
  • Lucie 12.5.2015 (14:39)

    Střešní krytiny, pokud mohu doporučit, dělá Mediterran. Velmi dobře my poradili při výběru mé střechy. Protože je potřeba myslet i na venkovní vlivy atd, což mě vůbec nenapadlo. Nejde jen o to, si koupit levně tašky.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist