Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Stévie sladká (sladké zelí)

Lis 1125 Autor: Redakce

sladka bylinkaZ jižní Ameriky, z Paraguaje, k nám dorazila dosud málo známá bylinka – Stévie sladká (Stevia rebaudiana Bertoni / stévie cukrová / sladká tráva / medové lístky).

Přestože i v Japonsku a mnoha dalších zemí světa je hojně využívána, u nás je teprve krátkou dobu možné ji koupit v zahradnictvích – a s úspěchem ji pěstovat doma v květináči nebo si v lepších bylinkářstvích koupit rovnou sušenou stévii.

Jak název bylinky napovídá, její chuť je sladká, a to velmi. Při stejném množství bylinky a cukru sladí stévie 300x více. Není zdaleka tak kalorická jako cukr, nemá špatné účinky na zuby, naopak, sliznici v dutině ústní i zubům samotným prospívá. Uvádí se také její léčebné účinky při cukrovce.

Je ale nutné nejdříve sílu bylinky vyzkoušet a požadovanou míru sladkosti vyzkoušet metodou pokus – omyl. Sladit jí můžeme jak čaje, kávu a jiné nápoje, tak ji použít i při vaření a pečení sladkých jídel.

Pozor ale na to, že sladká chuť stévie se liší od sladké chuti cukru nebo medu, na kterou jsme zvyklí. Sladkost stévie je prostě jiná. Ale jako u všeho, i zde jde jen o čas, který potřebuje k tomu, abychom si na něco nového zvykli. Určitě stojí za to stévii alespoň vyzkoušet.

Pěstování sladké bylinky

Stévii si můžete na jaře pořídit jako malou rostlinku, přes léto vyroste asi do výšky 40 cm a dobře snáší řez. Samozřejmě jsou nejsladší zejména mladé lístky. Sušit se ale dají všechny listy, dokonce i stonky této bylinky.

Rozmnožit jí můžete vegetativními řízky. S úspěchem se dá tato letnička vypěstovat i ze semen. diváci znají jako léčivku, pěstovanou z řízků. Nyní ukážeme jednoduchý způsob pěstování ze semen, které vyséváme podobně jako papriky. Malé semenáčky pak ale sázejte do chudší půdy. V průběhu léta ji můžete podpořit speciálním tekutým hnojivem na bylinky. Během celé vegetační doby vyžaduje teplotu minimálně 20 °C, proto ji na jaře a na podzim raději na noc uklízejte. Pěstovat se dá i jako pokojová rostlina, kdy ale vyžaduje časté rosení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist