Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Stavba palivového ježka

Srp 1324 Autor: Redakce

palivovy jezekUž naši předci moc dobře věděli, že obsah vody v palivovém dřevě má velký vliv na jeho výhřevnost, a proto je nutné nechat dřevo dobře vyschnout. Dým a dehet z mokrého dřeva je nepříjemný nejen při grilování, ale také při běžném topení. Zdaleka nejlepší je dřevo sušené na vzduchu. Nic se ale nesmí uspěchat, počkáte si i několik let. Při dobrém skladování lze docílit asi 10 až 20% vlhkosti. To je ideální stav. Pokud se vám při zatápění zapíchne tříska do ruky, je to znamení, že má dřevo tu správnou vlhkost, tedy pod 20%.

Protože se nám hromadily dotazy, jak postavit palivového ježka, přinášíme vám postup i s obrázky. Dříve se jednalo o naprosto běžný kolorit-ježek snad u každé chalupy nejen u nás, ale i v zahraničí. První rok se ježek nezakrýval, další roky ano. S postupnou plynofikací se stal i tento ježek „ohroženým druhem“, jehož sláva se ovšem pomalu vrací.

Co je to palivový ježek neboli kupka?

Jedná se o stavbu polínek, která vždy byla typická, jak již bylo řečeno, spíše pro pohraniční hory. Dnes již bohužel není takováto stavba polínek moc využívaná a to zejména protože v našich domovech dnes již moc nevyužíváme topení takovýmto způsobem a když už tak nám stačí mnohem menší zásoba polínek. Na druhou stranu i pro grily na kusové dřevo potřebujeme polena dobře vysušená, a tím pádem i uskladněná. Odborníci v žádném případě nedoporučují polínky obkládat kmeny stromů nebo domy. Vzniklé komůrky jsou totiž často úkrytem a obydlím pro různý hmyz i hlodavce. Na našich chatách i u obydlí proto stavbu ježka můžeme využít-jednoduše se může stát zásobárnou dřeva pro grilování i topení, ale také estetickým doplňkem vaší chatičky. Pojďme se tedy podívat jak na to.

Začínáme stavět palivového ježka

zakladna palivoveho jezka

základna ježka

Pro stavbu palivového ježka musíme najít vhodné místo. To možná bude jedna z nejtěžších věcí. Místo, které vybereme, by mělo mít rovný povrch, abychom na něm ježka mohli pohodlně postavit. Rovný povrch je alfa a omega celé stavby. I laik totiž ví, že dřevo se při vysychání různě prohýbá, což by mohlo vést k sesunu dřeva. Na rovném povrchu ale s dobře postaveným ježkem nehne ani pořádný vichr.

Jak velkého palivového ježka postavíte, záleží v podstatě na vás. Mohl by mít v průměru i dva metry a více, poté se jistě stane dominantou exteriéru vaší chalupy. Proto je také dobré najít místo, kde se bude ježek dobře vyjímat ale zároveň takové místo, kde vám nebude nijak překážet ve výhledu, nebo v běžné činnosti. Lepší bude, když se domluvíte s někým, aby vám pomohl. Stavět celého palivového ježka o samotě by mohlo být opravdu hodně vyčerpávající. Stačí i vaše ratolesti, které vám budou polínka podávat. Když už máme vybrané místo, můžeme začít se stavbou.

Na vybrané místo si uděláme podklad z dehtové lepenk a na ni naplocho poskládané kameny nebo třeba cihly (viz obrázek). Mezi nimi přirozeně zůstává volný prostor, což usnadňuje pro proudění vzduchu. Podklad všeobecně má sloužit jako jakási hydroizolace, která zabrání vlhnutí a někdy i hnití dřeva odspodu.

prvni polinka palivoveho jezka

první polínka

Fajnšmekři mohou na podklad umístit středový kolík, který slouží k tomu, abychom si dobře a zřetelně vyznačili půdorys celé stavby. Poté pomalu začneme stavět. První polínka skládáme tak, abychom silnější konce polen kladli paprskovitě po vnějším obvodu (polínka se musí svažovat dovnitř ke středu ježka). Pokud nemáte polínka taková, že jsou na jedné straně širší než na druhé (to vznikne klasickým štípáním špalku), můžete si ke sklonu pomoci vložením do trojúhelníku seseknutých polen.

I přesto, že se vám může zdát, že ježek velký v průměru dva metry je opravdu příliš, nebojte se. Nakonec to bude naprosto akorát. Polínka se totiž s rostoucí výškou skládají blíže a blíže ke středu.

Odborníci radí, že každý ježek by měl být tak velký, abyste pohodlně dosáhli k jeho středu i na špičku. S velikostí ježka samozřejmě souvisí i vaše spotřeba dřeva. Roční spotřeba dřeva závisí na velkosti interiéru, který chcete vytopit. Dalším parametrem je také váš tepelný komfort. Někomu je zima i při 25 stupních, jinému stačí 19. Stejně tak je důležitý i výběr dřeva. Měkká dřeva (ze smrku, borovice, topolu) hoří rychleji, a proto jich spotřebujeme více, než pokud topíme tvrdými dřevy (například z buku či dubu).

A jaké použijeme dřevo?

drevo na palivoveho jezkaJaké máte, na tom nezáleží. Nebude žádný problém, pokud bude ježek vytvořen i z několika různých druhů. Velikost polínek by měla být taková, aby přesně pasovala do krbu, grilu či kamen. Ideální je stavět ježka z polen o délce 50-60 cm. Klasická krbová polínka mívají délku přibližně 35cm a tato délka není pro stavbu ježka příliš ideální. Polínka se totiž budou na kruhovém půdorysu paprskovitě rozbíhat. Čím větší polínka na tuto práci použijete, tím větší vám poté vzniknou jednotlivé mezery a zároveň sklon polínek na vnější straně. Pokud toto vznikne nahoře, ničemu to vadit nebude. Dole ovšem ale potřebujete mít velice pevnou základnu, aby se vám vaše dílo nezbořilo. Díky této situaci si při stavbě základny budete muset dávat větší pozor. Ale pokud se na vaši stavbu budete dostatečně soustředit a zároveň budete opravdu chtít stavbu dokončit, určitě se vám bude dařit.

Rosteme do výšky…

stavime palivoveho jezka

stavba ježka

Je velice důležité, aby byla jednotlivá mezikruží důkladně provázána. Jakmile dosáhneme do půlmetrové výšky, je dobré stavbu proložit chvojím. Díky tomuto kroku můžeme znatelně zvýšit stabilitu celé stavby. Po několika vrstvách polínek můžeme zpevnit polínky, které dáme napříč přes ty ostatní. Pokud máte v plánu polínka takto skladovat delší dobu, je možné nad celého ježka ještě navíc přistavět dřevěnou stříšku. Při nedostatku času to však můžete nahradit nějakou velkou plachtou (celtou) s oky, kterými protáhneme provaz a přivážeme k základně či háčky připevníme k zemi. S úspěchem lze na dostečně velkou plachtu přivázat i několik PET lahví s vodou.

Jak již bylo řečeno, ideální výška ježka je taková, abychom dosáhli na jeho vršek. Pokud chcete ježka vyššího, doporučujeme základnu minimálně 2,2 m. Odborníci také radí „vyztužit“ ježka vnitřní konstrukcí. Tu musíme mít nachystanou ihned při zakládání ježka. Do středu základny umístíme (zatlučeme nebo zabetonujeme) dřevěný trámek. K němu minimálně na každý výškový metr (nejlépe na každých výškových 50 cm) dřeva přiděláme vodorovné zpevňovací tyče, které mají na konci zarážku. Díky konstrukci se nemusíme obávat, že nám ježek nepřežije ony 4 roky, během kterých má tvrdší dřevo na vzduchu vysychat.

zasobnik na nastipane palivove drevoTak a máte hotovo, pokud si na stavbu přizvete pomocníky a budete mít chuť do stavby, budete mít za jeden den stavbu hotovou. Postavit palivového ježka sice není nejlehčí práce, ale výsledná stavba bude stát za to.

Pokud jsme vás na stavbu ježka nenalákali, můžete si zkusit vyrobit nebo koupit klec na dřevo z kari sítí. Tyto klece se prodávají v různých tvarech, dokonce i v podobě palivového ježka s pozinkovanou stříškou. Plášť ježka má na několika místech malá dvířka, kterými jednoduše polínka vytáhnete a hurá na zátop nebo grilovačku. Jedinou nevýhodou je poměrně vysoká cena klecí ale opravdu markantní výhodou je fakt, že do klecí nemusíte dřevo nijak zvlášť skládat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Stavba palivového ježka
  • Zuza 25.8.2014 (11:44)

    Ježek je dobrá metoda, protože umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu. Nu proč ne. Doba schnutí jeden rok je fakt málo. Dva roky jsou o dost lepší i kvůli dehtování komína. Vysušené palivové se dá levně sehnat i v Ostravě, kromě Marušíka i tady. http://www.detko.cz/sortiment/drevomaterialy/palivove-drivi/. Zůza

  • Dana 3.10.2013 (13:11)

    My vždycky nakoupíme větší množství přímo z velkoobchodu stavebního řeziva (http://www.marusik.cz/palivove-drevo), vyjde to levněji a máme vystaráno na celou zimu.

  • Martina 30.9.2013 (22:51)

    Rodiče si vždycky na palivové dřevo chodili do lesa a pak ho nechávali tak tři roky vysychat. My bychom ho neměli kde skladovat, tak kupujeme už vyschlé palivové dřevo (http://www.vladeko.cz/palivove-drevo-krbove-drevo), už je proschlé, takže hned k použití. Skladujeme ho kolem domu, na tohohle ježka bych si asi netroufla :)))

Kategorie
<<Kvě 2023>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist