Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Správné krmení = čistý a zdravý vodní biotop

Kvě 1416 Autor: Redakce

koi kaprKvalitní vyvážené krmivo je důležité nejen pro samotné konzumenty ryby, ale i pro vodní prostředí. Tak jako nekvalitní palivo na topení začuzuje celou ulici, tak nevyvážené nekvalitní krmivo, negativně působí na celý vodní biotop, náš rybníček. Zde si něco málo řekneme jak poznat kvalitní krmivo.

Bílkoviny, tuk, vláknina, popel, fosfor, sodík a vápník jsou povinné ukazatele, které jsou dány legislativou. Hlavní ukazatel, který nám poví o kvalitě je právě popel. Popel je opravdu zbytek po spálení. Pokud je krmivo kvalitní, tak obsah popelu je minimální. Když je hodnota po 6% tak je krmivo složeno z velmi kvalitních surovin, nad 6% je to s kvalitou horší, nad 10% se jedná většinou o suroviny nevalné kvality, které by neměli v dobrém krmivu co dělat. Čeho by si měl člověk všímat při koupi je vzhled (barvené krmiva barví i vodu ve vašem jezírku) a hmotnost nikoliv objem. Konverze (tedy využitelnost) krmiva počítá vždy s jeho hmotností. Proto se dívejte vždy na hmotnost krmiva ne na objem, extruzí se dá vytvořit velký objem při konstantní hmotnosti. Pro příklad v parném létě, když máte žízeň, tak nám ji uhasí lahodné chlazené točené pivo. Ale vždy čekáme, až trochu spadne pěna, samotná pěna nám žízeň neuhasí, je to podíl piva a vzduch, který rozhodně převažuje.  Podobně jsou na tom extrudovaná krmiva.

Krmivo pro KOI

krmivo pro koiKrmivo Vodnář určeno pro KOI kapry bylo vyvinuto ve spolupráci s odborníky na výživu ryb z katedry Hydrobiologie a rybářství Mendlovy Univerzity. Krmivo pro KOI kapry je ve dvou velikostech. Do 25 cm délky ryby KOI junior a nad 25 cm  KOI senior. Krmivo je určeno pro celoroční použití. Obsahuje všechny potřebné látky pro zdravý růst a vzhled ryb. Důležité je sledovat teplotu vody. Při teplotách 10 – 15 °C stačí krmit jednou až dvakrát týdně.  V měsících kdy je teplota vody nad 15°C krmíme jednou denně, nejlépe ve stejnou dobu. U teplot 20 – 25°C jsou KOI nejaktivnější a můžeme krmit ad libitum (kolik sami pozřou). Nad 28°C  a rovněž pod 10°C ryby přestáváme krmit. Denní krmná dávka je 1,5 až 2,0 % hmotnosti kapří obsádky. To znamená, že jeden kilogramový karp zkonzumuje 10 až 15 gramů krmiva. Krmivo Vodnář, které je určeno pro drobné ryby jako je karas, jesen, závojnatka atd., bylo rovněž vyvinuto na katedře Hydrobiologie a rybářství Mendlovy Univerzity. Jelikož se jedná o kaprovité ryby, tak krmíme rovněž na základě teploty obdobně jako u KOI.

Krmivo pro celoroční krmení

krmivo pro rybyKrmivo Jeseter je určeno pro celoroční krmení. Jeseter přijímá potravu po celý rok, velikost krmné dávky je závislá na teplotě vody. Jeseteři jsou ryby náročné na kyslík a kvalitu vody (zákal, dusitany, dusičnany atd.). Teplota vody nad 25 °C může mít pro ryby fatální následky. Při teplotě nad 23 °C doporučujeme ryby pár dnů nekrmit nebo snížit krmnou dávku na třetinu. Pokud jesetery chováme s jinými rybami, tak nejprve krmíme plovoucím krmením a po zkrmení dávky pro ostatní ryby začneme s časovou prodlevou asi 15 minut krmit jesetery. Přes zimu jesetery krmíme dávkou 1% jejich hmotnosti co 3 dny. Pokud jesetery chováme s ostatními rybami, tak je přestáváme krmit spolu s nimi, když teplota klesne pod 10 °C. Teplota 10 až 15 °C krmíme 1 krát denně, nad 15 °C krmíme 2 krát denně. Pozor na vyšší teploty, při teplotě 20 až 23 °C omezíme krmení, krmíme obden. Pokud teplota vystoupá nad 25 °C, již nekrmíme.

Jedna denní krmná dávka odpovídá 1,5% až 2% hmotnosti rybí obsádky, velikost ryb do 1,5 kilogramu (jeden kilogramový jeseter by měl v krmné dávce přijmout 15 až 20 gramů krmiva). Krmná dávka pro ryby ve velikosti nad 1,5 kg odpovídá 0,5% až 1% hmotnosti rybí obsádky (jeden dvoukilogramový jeseter by měl v krmné dávce přijmout 10 až 20 gramů krmiva). Krmná dávka by se měla rozdělit minimálně na dvě poloviny.rybafit

Pro perfektní zdravou kondici ryb po zimě, doporučujeme při každém krmení přidávat přípravek RybaFit. Aplikujeme jej na suché krmivo v jarních měsících a rovněž ke konci sezóny, aby byly ryby v excelentní kondici na bezproblémové přečkání zimy.  RybaFit obsahuje všechny potřebné vitamíny, esenciální aminokyseliny, přírodní extrakty z rakytníku, řas a česneku. RybaFit zvyšuje celkovou obranyschopnost ryb, předchází nemocem a parazitickému napadení zažívacího traktu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist