Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Spánek – základ úspěšného dne

Bře 1325 Autor: Františka Podzimková

plnohodnotny spanekKaždý člověk má své osobní potřeby a nároky co se spánku týče. U každého je ta hranice někde jinde. Pokud se chcete dozvědět, jaká je normální, nebo naopak ne už zcela normální doba spánku, čtěte dále. Také se vám pokusíme objasnit, proč byste si na to, jak dlouho denně spíte, měli dát pozor a třeba se na tom pokusili i něco málo vylepšit, nebo úplně změnit.

Na úvod je třeba říct, že spánek v našem životě hraje zcela zásadní roli. A je opravdu důležité na tohle pamatovat, ať už se nacházíte v sebevětší časové tísni. Pokud totiž dlouhodobě nebudete dodržovat potřebnou dobu spánku, může to mít nežádoucí vlivy na vaše zdraví.

Co je to spánek?

Jde o velmi důležitou fázi dne, kdy se v organizmu postupně tlumí většina pochodů. Dojde ke snížení frekvence dýchání, tělesné teploty (proto peřina), omezí se smysly atd. Kvalita této klidové fáze samozřejmě závisí na spoustě parametrů. Jestli spíte dobře nebo špatně, jak rychle usnete a zda se v noci nebudíte, to vše berte v úvahu, když uvažujete o délce spánku.

Jaká je ale vlastně taková přiměřená doba spánku?

Odborníci se shodují, že zdravá doba pro spánek se pohybuje někde okolo 8 hodin. Jednotné a správné číslo však neexistuje. Doba spánku je, jak už bylo zmíněno, u každého jiná, nejvíce záleží na vašem životním rytmu a stylu, od čeho se pak vaše potřeba spánku odvíjí. Novorozenci klidně prospí celý den, důchodci zase vlivem mikrospánků během dne nepotřebují spát 8 hodin v noci.

Ideální pro usínání ale je, pokud mu předchází nějaká stereotypní činnost, například koupel, šálek teplého mléka a podobně.

Pokud si nejste jisti, jakou dobu potřebujete prospat, abyste se cítili neustále čerství a svěží, můžete na sobě aplikovat jednoduchý pokus. Po dobu jednoho týdne jděte spát každý den ve stejnou dobu a ráno se buďte bez pomoci budíku. Když si výsledný čas vždy zapíšete a nakonec zprůměrujete, budete na své přibližné době potřebné ke spánku.

Spánková deprivace

spánková deprivaceNedostatku spánku se odborně říká spánková deprivace. Jako první příznaky se začínají objevovat psychické příznaky – výkyvy nálady, jakákoliv maličkost spustí výbuch emocí, pokud se dostanete do pokročilého stadia deprivace, můžou vás dokonce přepadat halucinace. Po fyzické stránce se spánková deprivace podepisuje hlavně sníženou imunitou, sníženou schopností regenerace a destrukcí celého organismu. Vidíme tedy, že spánek je potřebný nejen pro zdraví, ale také pro vaši celkovou vnitřní pohodu. Jistě jste si všimli, že váš den je hned o hodně příjemnější a povedenější, když se ráno probudíte dobře prospaní. A naopak horší a nepříjemnější, když vstávat musíte, ale raději byste si namísto toho ještě nějakou tu hodinu přispali.

Dohánění deprivace trvá několik dní, v některých případech i několik týdnů. Prostě do té doby, než si vaše tělo opět srovná hladinu potřebného spánku. Nezáleží ale jen na tom, jak dlouhou dobu prospíte, ale i na tom, jak kvalitním spánkem. Pokud váš spánek není kvalitní, tělo si bude žádat o spánek delší a další.

Pokud patříte k lidem, kteří často a dlouho ponocují, nebo třeba nejdou během noci spát vůbec, jistě znáte pocit, který se po nějaké době dostaví – tělo jakoby se znovu nastartovalo a začne fungovat naplno. Zostřují se vám také smysly a soustředěnost je více rozptýlená. Takto se zhruba tělo cítí po 24 hodinách beze spánku. Je pochopitelné, že někdy nestíháte termín odevzdání, nemůžete usnout, nebo prostě jen chcete být vzhůru, měli byste však mít na paměti, že to není nic zdravého a tělu tím nijak nepomáháte. Může se vám zdát, že produktivita práce několikanásobně stoupá, ale pokud se chcete cítit stále fit, měli byste dát raději přednost vašemu zdraví a ponocování se vyvarovat. Pro tělo je to opravdu veliký zápřah, tak proč ho zbytečně ničit.

Fáze spánku

faze spankuNěkdy spíme tvrdě a někdy jakoby na vodě. Někdy si sen pamatujeme, jindy zase ne. To je dáno střídáním dvou fází spánku, tedy fáze REM a NREM.

NREM stádium probíhá při usínání, tělo se začíná uklidňovat, ale stále ještě reaguje na podněty zvenčí.

Lehký spánek pomalu přechází do fáze, kdy nás vzbudí je opravdu silný podnět. Při fázi REM dochází k úplné ztrátě svalového napětí a začínají se nám zdát sny.

Nejen spánková deprivace nás ale ovlivňuje, mohou to být i různé jiné poruchy spánku, které většinou souvisí s jinými, nejen psychickými poruchami. Spánek negativně ovlivňuje také světlo, nepohodlí a podobně.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2022>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist