Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Slimák – největší nepřítel našich zahrad

Čvc 1508 Autor: Redakce

slimakKaždoroční invaze slimáků přichází, zahrada vám mizí před očima a vy už si nevíte rady? Připravme se na ně, a nedejme jim šanci zničit nejen naše květiny ale i zeleninovou úrodu. Slimáků se můžeme zbavit nebo jim pouze zabránit nalézat do našich zahrad. Způsobů jak na ně je opravdu mnoho ale zaleží na tom, který opravdu funguje. Jejich likvidaci můžeme rozdělit do tří způsobů a to způsob mechanický, chemický nebo biologický. Roli zde hraje i vaše povaha. Ptáte se proč? Jestli patříte mezi mírumilovné občany, vyberete si určitě způsob jak jim spíše zabránit v nalézání do zahrady než způsob jak je zahubit.

Mechanický způsob

Jedním se způsobu likvidace je past, která bude na slimáky čekat v půdě naší zahrady. Jedná se o nádobu, kterou naplníme vodou a přidáme nějakou dobrůtku, na kterou slimáky nalákáme. Slimáci ji vycítí a do nádoby jednoduše spadnou. Když už se další slimáci do nádobky nevejdou, vysypte ji a celý proces opakujte znovu. Tato metoda je nenáročná a velmi spolehlivá. Při správném používání je nádoba prakticky nepoškoditelná, takže vám vydrží na velmi dlouhou dobu.

Chemický způsob

granule na slimakyChemická likvidace je prováděna nejčastěji na bázi posypu. V dnešní době je těchto prostředků na trhu několik, ale ne všechny fungují spolehlivě. Důležitostí je, aby chemický posyp účinkoval za všech klimatických podmínek. Mnoho přípravků totiž ve vlhku a dešti ztrácí svoji účinnost. Nejspolehlivější je například přípravek Mesurol Schneckenkorn, který je vůči těmto podmínkám odolný. Při aplikaci všech posypů dejte velký pozor na své domácí mazlíčky, konzumace tohoto přípravku by je mohla stát život.

Biologický způsob

Právě tento způsob je vhodný jestliže se na vaší zahradě vyskytují i zvířata, kterých se opravdu zbavit nechcete. Jedná se o přípravek Ferramol, jehož látky se vyskytují i v potravinářství, takže jeho případná konzumace psem nebo kočkou je neškodná.  Nejúčinnější látkou těchto pro slimáky aromatických granulí je fosforečnan železitý. Slimáci nemohou do slova odolat vůni těchto granulí, která se jim však stane osudnou. Po pozření granulí odcházejí zpět do svých děr, kde už spí až na věky.  Výhodou tohoto prostředku je, že účinkuje i za deště nebo vlhka. Déšť granulím na víc prospívá, granule totiž nabobtnají, tudíž jsou pro slimáky zajímavější a postačí jim i menší množství.

Další možností je pořídit si kachny neboli Indické běžce, kteří si se slimáky hravě poradí. Slimák je pro kachnu velkou pochoutkou a proces hubení bude zcela přírodní. Nevýhodou jsou však větší pořizovací náklady.  Kachny potřebují k životu své zázemí, takže budete muset postavit přístřešek a ten následně oplotit. Neméně důležité je obstarání nejen vody ale hlavně potravy, jelikož se slimáci v zimním období nevyskytují.

Nejúčinnější rada na konec?

likvidace slimakuNikdo vám nechce lhát, slimáci tu byly, jsou a vždy budou, takže se jich prostě nikdy nezbavíte. Jejich výskytu však všemi výše zmiňovanými způsoby určitě zamezíte. Nejúčinnějším typem jak se těchto potvůrek zbavit je sběr. Čekali jste radu nad zlato? Ano to je právě ona. Tento způsob funguje už věky a je opravdu spolehlivý a nestojí žádné peníze, pouze vaši lidskou sílu, kterou jste schopni obětovat do krásy vaší zahrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Slimák – největší nepřítel našich zahrad
  • Jan V. 1.8.2023 (08:56)

    Letos naši zahradu zaplavila ohromná ‚armáda‘ slimáků. Našel jsem však účinný způsob jak je ničit: zjistil jsem že milují pivo! – Tak jsem do země zakopal malou, hlubokou misku. A do ní jsem nalil 2 dc nejlevnějšího piva (nejsou vybíraví.) V prvních dnech se v tom ‚upilo‘ po zhruba 10 plžů denně.

  • Horák 6.10.2015 (11:40)

    Jsme národ houbařů. Když doma čistíme houby, lze použít odřezky z hub a nastražit je na patřičné místo, kde se slimáci na podzim nejčastěji ukrývají. U hranice dřeva, pod prkýnky, někde, kde je na zahradě kompost či jiná mrtvá organická hmota, pod kterou se mohou na podzim schovávat před zimou. Vůně hub je pro ně obrovským lákadlem. Kdo by neznal okousané houby od slimáků v lese. Odřezky hub posypeme vhodným praparátem, které jsou uvedeny ve Vašem článku. Přilákáme, otrávíme, zahubíme.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist