Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Sléz kučeravý: Obrovská rostlina s jedlými listy

Lis 1924 Autor: Redakce

Doslova hitem letošního roku nejen permazahrad se stala kulturní odrůda slézu přeslenitého – Sléz kučeravý (Malva verticillata varianta crispa). Jedinou jeho nevýhodou je poměrně malá klíčivost rostlin, která se udává do výše 50 ti procent. Podle nás je ještě menší, protože ze semínek sebraných loňskou sezónu nám letos vyklíčila jen a pouze jedna rostlinka. Naštěstí se jedná o takového obra, že jsme ani tak v podstatě nestíhali sklízet. Listy jsme postupně otrhávali v období květen až listopad. Po sběru listy postupně dorůstají na bočních výhonech a rostlinka je navíc mírně mrazuvzdorná. To znamená, že jí ani první přízemní mrazíky nespálí a můžete ji využívat delší dobu podobně jako třeba pór a růžičkovou kapustu.

Neinvazivní jednoletka

slez kaderavyAž 2 m vysoká rostlina původem z východní Asie s dlanitě laločnatými, na koncích kudrnatými listy dokáže i vykvést. Světle růžové až bělavé, asi 7–10 mm dlouhé květy hledejte v paždí listů. Kvete od července do října. Z opylených kvítků pak vznikají semena. Pokud rostlinu necháte na záhoně, je samovýsevná. Ovšem jak již bylo řečeno, semena neklíčí zrovna dobře, proto se nebojte, že by vám sléz zamořil celou zahrádku.

Využití slezu kadeřavého

Listy i květy jsou vhodné do salátů, ale oblíbilo si je i naše morče. Ostatně jde o plodinu, která našla své uplatnění i jako píce, protože dosahuje vyšších výnosů než vojtěška i jetel a zvířatům opravdu chutná. Velmi vhodné je i sušení, které odborníci doporučují na větraném teplém místě. Listy a květy stačí rozložit na síťku a sem tam prohrábnout. Sušený sléz pak využijete ve formě bylinného čaje, kdy 3 lžičky rostliny zalijete 100 ml vroucí vody, necháte 10 min louhovat a případně přisladíte. Čaj je vhodný pro usnadnění vykašlávání při průduškových katarech a zánětech horních
cest dýchacích, při dýchavičnosti, chrapotu. Silnější odvar pak použijete jako kloktadlo a desinfekční prostředek na neotevřené rány.

Zkuste slezovou polévku

slezova polevka

Budete potřebovat:

  • velkou misku čerstvých listů slézu
  • 1 l převařené vody
  • 1 střední cibuli, 3 stroužky česneku
  • 1 lžíci přepuštěného másla
  • sůl, pepř, smetanu

V podstatě postupujte jako byste vařili polévku špenátovou. Velkou mísu (asi 0,5 kg) omytých listů rozmixujeme nebo nakrájíme najemno. Zalijeme vroucí vodou, přivedeme k varu a vaříme asi 25 minut. Mezi tím na malém množství přepuštěného másla necháme zesklovatět cibuli, přidáme na plátky nakrájený česnek a vmícháme do polévky. Polévku můžeme ještě jednou promixovat. Dochutíme solí a pepřem, přidat můžeme smetanu na zjemnění a zahuštění.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist