Slávky: voňavá chuť moře
Už na první pohled je zřejmé, že díky svému zajímavému tvaru, jsou slávky považovány za afrodisiakum. No budiž. Syrové je určitě jíst nebudeme, ale osmahnuté na másle nebo zapečené s něčím hebkým a sametovým – to už je jiná i pro méně odvážné jedince. Rozhodně je to dobrota, která stojí za vyzkoušení.
Loupané nebo celé?
Rozhodně živé – ten pravý a nenapodobitelný chuťový zážitek si dopřejete pouze s živými slávkami, tvrdí mistři šéfkuchaři! Živé lastury se dají koupit ve specializovaných rybích obchodech a máte-li to daleko, vyzkoušet můžete i kurýrní dopravu z různých rybích eshopů.
Ale nejsou-li po ruce slávky živé, čerstvě vylovené z mořských vod slávkových farem, vezměte zavděk i chlazenými na ledu. Nejhorší variantou jsou slávky mražené nebo mražené loupané. Ty jsou ale zase cenově přístupnější a pořídíte je v každém průměrném supermarketu. I ty, které jsou loupané, tedy už kuchyňsky připravené, zbavené písku a řas, raději prohlédněte a znovu opláchněte. I přesto totiž v jejich středu bývají ještě hnědozelené chuchvalce řas, případně nepříjemná tuhá vlákna, která se dají lehce vytrhnout. Pak je slávka připravená ke kuchyňské úpravě.
Máte-li v ruce slávky ještě v lasturách, tyto lastury pečlivě omyjte kartáčkem, zbavte všech nečistot, písku nebo usazenin. Slávky by před vařením měly být všechny uzavřené. Ty otevřené jsou mrtvé. A naopak, ta, která se ani během vaření neotevře, tu vyhoďte. Na té byste si také nepochutnali.
TIP: Když je přinesete živé z obchodu, neskladujte je ve vodě, i když by to mohlo k tomu svádět. Hezky je vložte mezi vlhké ubrousky a šup s nimi do ledničky. Tam vydrží čerstvé a živé ještě dalších 24 hodin.
Jsou i zdravé!
Slávky patří k mořským plodům, u kterých si můžete s klidem říci, že jde o hodně zdravou záležitost. Doplníte si v těle hladinu železa, manganu, zinku, draslíku, vitamínu skupiny B a dokonce obsahuje v malé míře i vitamín C. Slávky tedy přispějí ke správnému fungování krvetvorby a budete po nich mít kvalitnější vlasy, pokožku a nehty. To tedy pro případ, že by jako ta afrodisiaka nezafungovala. Náhodou.
Takže teorii víme… a s čím vším to zkombinovat?
Slávky chutnají s máslem a vínem
Mezi dvě nejoblíbenější kombinace patří slávky, bílé víno a máslo. Pro představu, jak slávka chutná: v chuti dominuje rybí vůně a chuť, pro někoho, kdo nemá rád rybinu, může být až nepříjemná a intenzivní. A ten, kdo ryby miluje, tak si ji o to více vychutná, má totiž trochu jiný odstín, snad jemnější, sladší… a navíc konzistence masa ze slávek je pevná, dobře drží při sobě a nerozpadá se. Při správné přípravě si zachovává i přirozenou jemně slanou šťavnatost. Takže – lze si představit větší lahůdku?!
Tepelná příprava trvá jen krátce
Důležité je slávky upravovat na prudkém ohni na másle nebo na olivovém oleji, a navíc jen po krátkou dobu, dvě minutky po jedné straně, dvě po druhé. To je velmi důležité! Jen tak si zachovají šťavnatost a jemnost. Při delší tepelné úpravě hrozí, že maso bude tuhé a gumové.
V této jednoduché úpravě si dobře rozumí s různými dipy, saláty nebo jim to sluší na rizotu, těstovinách, zapečené zelenině či můžete napodobit Belgičany, kteří je rádi jedí se studenými omáčkami a hranolky. Jedinečné jsou na křupavé topince.
Chutě, které slávkám sluší v marinádách nebo omáčkách: bílé víno, bourbon, česnek, estragon, citron, limetka, smetana, aromatické sýry nebo pikantní pálivé koření.
S jemnou a nenapodobitelnou chutí dobře uvařených a osmahnutých slávek můžete experimentovat dle libosti a nikdy nic nezkazíte. Jsou báječným tipem na večeři, kterou chcete připravit pro své přátele a trochu se blýsknout, co říkáte?
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.