Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Slávky: voňavá chuť moře

Kvě 1427 Autor: Redakce

Už na první pohled je zřejmé, že díky svému zajímavému tvaru, jsou slávky považovány za afrodisiakum. No budiž. Syrové je určitě jíst nebudeme, ale osmahnuté na másle nebo zapečené s něčím hebkým a sametovým – to už je jiná i pro méně odvážné jedince. Rozhodně je to dobrota, která stojí za vyzkoušení.

Loupané nebo celé?

slavky Rozhodně živé – ten pravý a nenapodobitelný chuťový zážitek si dopřejete pouze s živými slávkami, tvrdí mistři šéfkuchaři! Živé lastury se dají koupit ve specializovaných rybích obchodech a máte-li to daleko, vyzkoušet můžete i kurýrní dopravu z různých rybích eshopů.

Ale nejsou-li po ruce slávky živé, čerstvě vylovené z mořských vod slávkových farem, vezměte zavděk i chlazenými na ledu. Nejhorší variantou jsou slávky mražené nebo mražené loupané.  Ty jsou ale zase cenově přístupnější a pořídíte je v každém průměrném supermarketu.  I ty, které jsou loupané, tedy už kuchyňsky připravené, zbavené písku a řas, raději prohlédněte a znovu opláchněte.  I přesto totiž v jejich středu bývají ještě hnědozelené chuchvalce řas, případně nepříjemná tuhá vlákna, která se dají lehce vytrhnout. Pak je slávka připravená ke kuchyňské úpravě.

Máte-li v ruce slávky ještě v lasturách, tyto lastury pečlivě omyjte kartáčkem, zbavte všech nečistot, písku nebo usazenin. Slávky by před vařením měly být všechny uzavřené. Ty otevřené jsou mrtvé. A naopak, ta, která se ani během vaření neotevře, tu vyhoďte. Na té byste si také nepochutnali.

TIP: Když je přinesete živé z obchodu, neskladujte je ve vodě, i když by to mohlo k tomu svádět. Hezky je vložte mezi vlhké ubrousky a šup s nimi do ledničky. Tam vydrží čerstvé a živé ještě dalších 24 hodin.

Jsou i zdravé!

slavky

Slávky patří k mořským plodům, u kterých si můžete s klidem říci, že jde o hodně zdravou záležitost. Doplníte si v těle hladinu železa, manganu, zinku, draslíku, vitamínu skupiny B a dokonce obsahuje v malé míře i vitamín C. Slávky tedy přispějí ke správnému fungování krvetvorby a budete po nich mít kvalitnější vlasy, pokožku a nehty. To tedy pro případ, že by jako ta afrodisiaka nezafungovala. Náhodou.

Takže teorii víme… a s čím vším to zkombinovat?

Slávky chutnají s máslem a vínem

Mezi dvě nejoblíbenější kombinace patří slávky, bílé víno a máslo. Pro představu, jak slávka chutná: v chuti dominuje rybí vůně a chuť, pro někoho, kdo nemá rád rybinu, může být až nepříjemná a intenzivní.  A ten, kdo ryby miluje, tak si ji o to více vychutná, má totiž trochu jiný odstín, snad jemnější, sladší… a navíc konzistence masa ze slávek je pevná, dobře drží při sobě a nerozpadá se. Při správné přípravě si zachovává i přirozenou jemně slanou šťavnatost. Takže – lze si představit větší lahůdku?!

Tepelná příprava trvá jen krátce

slavky Důležité je slávky upravovat na prudkém ohni na másle nebo na olivovém oleji, a navíc jen po krátkou dobu, dvě minutky po jedné straně, dvě po druhé. To je velmi důležité! Jen tak si zachovají šťavnatost a jemnost. Při delší tepelné úpravě hrozí, že maso bude tuhé a gumové.

V této jednoduché úpravě si dobře rozumí s různými dipy, saláty nebo jim to sluší na rizotu, těstovinách, zapečené zelenině či můžete napodobit Belgičany, kteří je rádi jedí se studenými omáčkami a hranolky. Jedinečné jsou na křupavé topince.

Chutě, které slávkám sluší v marinádách nebo omáčkách: bílé víno, bourbon, česnek, estragon, citron, limetka, smetana, aromatické sýry nebo pikantní pálivé koření.

S jemnou a nenapodobitelnou chutí dobře uvařených a osmahnutých slávek můžete experimentovat dle libosti a nikdy nic nezkazíte. Jsou báječným tipem na večeři, kterou chcete připravit pro své přátele a trochu se blýsknout, co říkáte?

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2024>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události