Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Šalvěj lékařská

Srp 1222 Autor: Redakce

salvej lekarskaZe vzduchu a veškerého okolního prostředí do sebe dostáváme množství tělu cizích látek. V mnoha potravinách jsou obsaženy další pro tělo cizí látky, se kterými se musíme vypořádat. Proto slaví návrat přírodní produkty.

Mnoho let již lidé využívají léčivé síly bylinek

Bylinky zaznamenávají v součastné době renesanci. Bylinky najdeme v lese, na každé louce a mnoho z nich i na své zahradě. Pokud tedy nedáváme přednost zahradě japonského stylu nebo téměř sterilní zahradě s anglickým krátce střiženým trávníkem a s několika okrasnými stromky.

Jednou z poměrně běžně využívaných léčivých bylin je Šalvěj lékařská (latinsky Salvia officinalis) a její blízká příbuzná Šalvěj luční (Salvia pratensis), které patří mezi hluchavkovité rostliny. Šalvěj bude dobře vypadat i na vaší zahradě, známe totiž i mnoho okrasných kultivarů. Jedná se o trvalku, není proto potřeba šalvěj schovávat během zimních měsíců. Šalvěj lékařská je zhruba půlmetrový keř s přímým stonkem s bočními větévkami a poměrně dekorativními stříbřitě plstnatými drobnými listy se slabě vroubkovaným okrajem. Šalvěj má fialové květenství skládající se z mnoha pyskatých květů. Šalvěj kvete v období léta, zhruba od června. Plodem šalvěje jsou tvrdky.

Možná jste si všimli hustých porostů divoce rostoucí šalvěje při dovolené v Chorvatsku. Šalvěj pochází ze Středozemí, kde ji najdeme na teplých kamenitých stráních.

Jak šalvěj pěstovat na zahradě?

Ze semene si můžeme předpěstovat v pařeništi nebo doma za oknem malé semenáčky. Když rostlinky zesílí, můžeme ne vysazovat do pohnojené půdy ve vzdálenosti asi 40 cm od sebe. Už během prvního roku šalvěj kvete. Z rostliny se používají listy. Ideální sběr je po pokosení. Dvakrát ročně se keříky pokosí u země. Keříky pak rychle obrazí. Další kulturu lze založit odrýpnutím části starších trsů.

Použití šalvěje lékařské

Šalvěj má všestranné použití. Nálev ze šalvěje se používá jako kloktadlo při bolestech v krku. Silice šalvěje mají protizánětlivý účinek. Šalvěj se používá i při problémech dýchacího a trávicího ústrojí a jako obklady špatně se hojících ran. Účinnými látkami v silici z listů šalvěje jsou tujon, salviol, cineol, borneol, pirén, salvén, třísloviny a další.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2022>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist