Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rýmovník

Zář 1411 Autor: Renata Petříčková

Velmi aromatická rostlina je vzhledově podobná molici, kterou možná jako venkovní i domácí rostlinu už znáte. Tato krásná a bujná varianta nejenže skvěle roste před očima, ale údajně její vůně léčí rýmu a odpuzuje hmyzí škůdce a kočky. Dáte-li si ji do okna, údajně se k vám komáři pro samou nevůni ani neodváží. Nu, což, proč to nezkusit.

rymovnikRýmovník je velice nenáročný na pěstování a snadno koření. V relativně krátkém čase si ho můžete namnožit do několika truhlíků nebo do vícero květináčů doma.

Jeho vůně je velmi zvláštní, jako směs kafru, meduňky a mentolu. Latinský název je Plectranthus argentatus a setkat se s ním můžete ještě pod názvy: mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Na čaj i k jehněčímu masu!

Je to jedlá léčivá bylinka a její tlusté listy můžete začerstva použít k přípravě čaje, který pomáhá nejen na nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení, ba dokonce prý působí i proti parazitům ve střevech.

Rýmovník má rozsáhlé použití i v kuchyni. V podstatě, kam se hodí šalvěj, můžete dát i tyto chlupaté tlusté aromatické listy. Těžká masa, pečené hovězí nebo jehněčí nebo do marinád ke grilovaným masům. Výborná je tato bylinka zejména ke zvěřině nebo k přípravě pikantních paštik.

Světelné podmínky: Světlo

rymovnikDobře roste tam, kde je dostatek světla, snese i sluneční svit, ale s mírným zastíněním. Na úplnou jižní sluneční výheň ho nedávejte. V pokojových podmínkách snáší všechna umístění, ideální je však východní nebo západní okno, kam část dne svítí sluníčko.

Teplota: teplomilný rarášek

Chlupatá načechraná rostlinka miluje teplo. Rozhodně se vyhněte průvanu, okamžitě by začala žloutnout a vadnout. Riziko hrozí hlavně na podzim a v zimě, kde je citlivá na nastydnutí od otevřeného okna při větrání.  Jinak ji postačí normální pokojová teplota a letní podnebí v našich zeměpisných šířkách je také zcela v pořádku.

ZAJÍMAVOST: Pokud se budete pokoušet usušit listy rýmovníku, asi se pěkně u sušáku zapotíte. Velice dlouho zůstávají svěží a šťavnaté, jsou téměř nesušitelné!

Vlhkost: nepřelévat!

Zálivku rostlině dopřáváme tehdy, je-li povrch zeminy suchý. Na přelití je velmi citlivý a začne chřadnout a odcházet. Lépe snáší sucho než přílišné vlhko. Při zimování zálivku snížíme na minimum a ideálně přesuneme do místnosti s teplotou kolem 15 °C.

Hnojení: každý týden biologickým hnojivem, hnojivem na bylinky nebo hnojivem na rostliny ozdobné listem.

Rozmnožování:  výhonky

Rýmovník se snadno množí výhonky, které dejte na nějaký čas do vody, zakoření velmi rychle. Stejně tak je můžete rovnou zapíchnout do propustné zeminy s obsahem písku a rostlina je chytí téměř okamžitě. Nezaštipované výhonky mohou vyrůst až metr do délky!

Při přesazování dávejte pozor, aby byla zemina dobře propustná, tedy propustný květináč a obsah písku v substrátu.

Zaštipování pomůže košatému vzhledu

Rýmovníku prospívá zaštipování vrchních výhonů. Pomůže to tomu, že bude více košatět. A věřte, že nové šlahouny, které vyrůstají z paždí listů, rostou každým dnem. Žádný strach, jedna uštípnutá větvička a vyrostou nejméně dvě další, ještě hezčí.

Květy jsou nenápadné!

Nezapře se podobnost s hluchavkovitými rostlinami, květy rýmovníku kvetou nenápadně a to zhruba týden. Doporučuje se květy včas zaštípnout a nechat rostlinu spíše košatět do tvaru koule.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

16 reakcí na Rýmovník
  • Tomáš Brychta 10.11.2017 (08:35)

    jaká je ještě rostlina na rýmu kromě rýmovníku

    • Marie 21.10.2018 (11:08)

      Jaká bylina se používá na rýmu,komě Rýmovníku?

  • Horňáková Viera 30.8.2017 (16:36)

    Prajem pekný deň,chcela by som si objednať rastlinu plectranthus purpurathus,ale nevie kde.Prosím,mohli b ste mi poradiť?

  • anezka 16.5.2017 (09:13)

    praktické rady

  • M.Hloušková 21.10.2015 (19:42)

    najdi si na internetu „Rýmovník“ a tam najdeš tipy jak ho využívat, vy jste oba takový „rýmíčkáři“ 🙂

  • Saša N. 21.9.2015 (09:53)

    Včera mi přišel krásný voňavý rýmovník zse stránek http://www.zivebylinky.cz. Mají tam spoustu bylinek a jsemnadšená. Saška

  • Luděk 24.11.2014 (12:28)

    Dobrý den,rýmovnik mam asi tři měsice a jsem nadšen.Rychle roste a dobře se množi i v domácim prostředi.

  • Evelyn 17.11.2014 (20:41)

    Dobrý den.
    Neporadil by mi někdo prosím, zda se dají nějak využívat i květy rýmovníku? Pokud ano, můžete mi prosím odpovědět na mail? Děkuji předem. evacipra@seznam.cz

  • Lidka 23.9.2014 (13:37)

    Dobrý den, já jej koupila na zivebylinky.cz, a přišla mi krásná velká sazenice. Přeju mnoho úspěchů s pěstováním. Lidka

  • Renata Petříčková 22.9.2014 (10:06)

    Dobrý den Aleno,
    já ho koupila na mimibazaru od jedné domácí pěstitelky. Zkuste si dát inzerátek na facebooku nebo podobně, on dobře snáší i amatérské rozmnožování a posílání poštou. V obchodech jsem na něj taky nenarazila zatím, to máte pravdu.

  • Alena 22.9.2014 (00:08)

    Moc pěkně vysvětleno, ale mám prosbu. Kde ho koupit? Dívala jsem se na stránky „zahradnictví Chládek“ Praha, ale ani tam jsem rýmovník nenašla. Dík za každou radu. Zdravím. A.

    • Věra 24.10.2016 (19:49)

      Paní Alenko,odkud jste? Rýmovník mám a ráda Vám dám.

    • Dana 23.9.2014 (10:44)

      Zahradnictví PETRO Mělník-Mlazice
      Tam jsem rýmovník letos koupila.
      A mají tam spoustu dalších zajímavých bylinek.

Kategorie
<<Zář 2019>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist