Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rychle rostoucí živý plot z vrby

Srp 1015 Autor: Redakce

vrba

Pokud uvažujete o živém plotě a jeho rozloha nebo finanční situace Vám nedovolí vysadit túje nebo ptačinec, zauvažujte o živém plotu z vrbového proutí. Máte několik možností – pokud chcete plot vyšší, doporučujeme vrbu bílou (Salix alba). Tento plot nejlépe vysadíte křížema a jednotlivé křížky svážete provázkem. Tento plot lze i seříznout. S řezem začínáme za cca 2-3 roky od výsadby. Pokud chcete menší plůtek, využijte nějaký z keřových druhů jako je například vrba nachová Salix purpurea nebo i jíva Salix caprea.

Nesmíte zapomínat, že vrby jsou všeobecně vlhkomilné rostliny a je potřeba je hlavně ze začátku dosti zalévat. Až budete vrby vyřezávat, z větévek si jednoduše uděláte plůtek okolo záhonků, nebo oporu popínavých rostlin jako je plamének plotní, nebo popínavá fazole. Taková opora vydrží až 2 sezóny i bez nátěru.

Hlavní výhoda živého plotu z vrb je, že vyroste až 2 metry za rok a pokud pruty zasadíte 30-40 cm od sebe, pak Vám plot ze zahrádky udělá opravdu intimní místo odpočinku. Lze je seřezávat do požadovaného tvaru a navíc jde opravdu o nezničitelný strom. Krom zálivky je vrba naprosto nenáročná. Proto se hodí zejména pro promáčené zahrady, kde pomůže bojovat s přemokřením.

V dnešní době je samozřejmě i otázka nákladů dosti důležitá. Pruty na plot nařežete téměř kdekoliv, takže je cena za plot nulová. Řízky lze odebírat z jedno-i víceletých prutů od počátku listopadu do konce února.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Rychle rostoucí živý plot z vrby
  • Jaroslav 25.9.2010 (12:08)

    Jelikoz delam na toto tema rocnikouvou praci, chtěl bych se zeptat, na stručnou historii vývoje využití vrby na tyto účely. Děkuji moc za odpověď, Jaroslav.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist