Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Růže, nejčastější problémy a jak je vyřešit

Čvc 2105 Autor: Claudie Kornelová

Růže jsou pověstně náchylné k problémům. Někdy je tato pověst zasloužená, protože každý, kdo vypěstoval starší odrůdu růží se s největší pravděpodobností musel potýkat s černými skvrnami. To se naštěstí začíná měnit, jelikož je mnoho moderních růží vyšlechtěno tak, aby byly odolné vůči chorobám a byly nenáročné na údržbu.

růže

Toužíte po krásných růžích? Zkuste domácí léčbu. Zdroj foto: Pixabay.com – pieonane

Své růže udržujete zdravé, se spoustou slunečního svitu, živin a vody. Stejně s nimi ale máte jisté problémy, bez ohledu na to, jaký druh pěstujete. I když je růže považována za královnu květin, i královna může mít potíže a potřebuje vaší pomoc. 

Upozornění: Kromě mšic se nám bohužel nepodařilo sehnat konkrétní fotky nemocí. Fotky jsou tedy spíše pro představu a připodobnění o jaké onemocnění růží se jedná.

Mšice

Mšice jsou obzvláštně běžným škůdcem na růžích. Tento drobný, hruškovitý, sající hmyz se rád živí šťavnatým novým růstem. Existuje několik druhů, které mohou mít žlutou, zelenou nebo černou barvu. Jedna mšice pro růže není hrozbou, kolonie mšic může ale růst šokujícím, rychlým způsobem a na rostlinách jsou snadno vidět. Jakmile se z rostliny začnou živit, bude svraštělá, křehká, žlutá a její listy začnou opadat.

Mezi příznaky napadením mšicemi a poškození patří:

  • zkřivené listy a poupata
  • lepkavý pocit na dotek
  • objevující se černá sazovitá plíseň
  • shluky mšic
  • mravenci se objevují na rostlinkách a živí se sladkým nektarem

Protože se jedná o drobný hmyz, můžete se jich z růží často zbavit tím způsobem, že je smyjete silným proudem vody ze zahradní hadice. Takto budete muset ovšem ošetřit všechny části rostliny, včetně spodních stran listů a budete to muset udělat několikrát – jednou to nebude stačit!

Pokud voda nepomohla, vyzkoušejte insekticidní mýdlo – naleznete na internetu. Ujistěte se, že jím pokryjete celou rostlinu. Mýdlo musí navázat kontakt s mšicemi.

mšice

Mšice jsou nejčastějšími škůdci růží. Zdroj foto: Pixabay.com – jggrz

Černá skvrna

Slovo „černá skvrna“ se vám v mysli objeví jistě často v souvislosti s růžemi. Naštěstí je již v dnešní době většina moderních růží v tomto ohledu bezproblémových, avšak stále jsou tu starší odrůdy, které tento problém trápí.

Černá skvrna (Diplocarpon rosae) je plísňové onemocnění a na jejím vývoji hraje velkou roli teplé nebo vlhké počasí. Pokud se černá skvrna na místě objevovala již v minulosti, tak má s největší pravděpodobností spory stále kolem a tak ideální podmínky pro znovuobnovení. Klíčení spor trvá asi jen 7 hodin při vlhkých podmínkách, ale příznaky se mohou projevit až za několik dní. Jakmile se proti nim rozhodnete začít bojovat, udělejte to hlavně rychle. Nové spory se totiž vytvářejí každé tři týdny.

Chcete-li se zbavit černých skvrn, začněte důkladnou očistou. Spory dokáží přežít hodně a proto okolo růže na zemi nenechávejte žádné popadané listy ani jiné nečistoty. Protože se jí daří, když má rostlina špatné podmínky, ujistěte se, že bude vždy dostatečně zalitá a bude mít dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud uvidíte známky černé skvrny, je velmi účinný postřik tzv. Bordeaux Mix, který naleznete na internetu či neemový olej.

černá skvrna

Černou skvrnu není potřeba tolik představovat, ale pro představu vypadá zhruba takto. Zdroj foto: Freepik.com – wirestock

Cercospora

Černá skvrna není jediným houbovým onemocněním, které běžně napadá růže. Mezi další takové spadá i houba zvaná Cercospora. Není to sice stejný druh, jako je černá skvrna, ale mají mnoho společných vlastností.

Příznaky začínají jako malé kruhové skvrny různých velikostí. Jak se skvrna zvětšuje a zhoršuje, rozšiřuje se dál a dál a středy se začínají měnit na šedivě spálené, jak odumírá tkáň. Skvrny se tvoří hlavně na listech, ale mohou se vyskytovat i na jiných částech rostliny. Chcete-li houbu potlačit, nejdříve odstraňte postižené listy, jakmile je uvidíte. Nezapomeňte také odstranit všechny nečistoty na konci sezony, abyste zamezili sporům se rozšiřovat přes zimu.

Stejně jako u černé skvrny bude i zde zapotřebí určitá péče a kontrola. Opět můžete namísto komerčních prostředků vyzkoušet přírodní léčbu ve formě jedlé sody či mléka (návod dole).

Cercospora

Cercospora pro změnu vypadá jako tyto tečky, akorát v hnědé, popelavé a černé barvě. Zdroj foto: Freepik.com – freepik

Přírodní léčba z jedlé sody

Co budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody
  • ½ čajové lžičky tekutého mýdla
  • 3,5 litrů vody

Postup: Směs nalijte do větší nádoby s rozprašovačem, protřepejte/promíchejte a rovnoměrně postříkejte všechna místa na rostlině, včetně spodní strany listů a stonků.

Upozornění: Neskladujte nepoužitou směs. I když je známo že je tento recept velmi účinný, může spálit listy některých rostlin. Infikované rostliny se doporučuje dobře zalévat několik dní před aplikací této směsi a neaplikovat ji na přímém slunci. Nejprve vyzkoušejte na malé ploše, abyste otestovali reakci rostliny a poté postříkejte celou rostlinu. Mýdlo pomáhá směsi se šířit a lpět na povrchu listů.

Přírodní léčba z mléka

Co budete potřebovat:

  • láhev s rozprašovačem
  • mléko
  • vodu

Postup: Většina odborníků doporučuje používat směs s poměrem mléka a vody 40/60. Možná budete chtít experimentovat s různými poměry, abyste mohli posoudit jejich účinnost. Směs vody a mléka promíchejte v láhvi s rozprašovačem. Nastříkejte roztok na všechny rostliny a lehce potřete povrchy. Někteří odborníci doporučují postříkat rostliny za jasného slunečního světla, protože věří v to, že interakce se slunečním zářením vytváří antifungální vlastnosti. Navíc je tato léčba preventivně nejúspěšnější. Neváhejte tedy nastříkat všechny rostliny poblíž nemocných listů, aby se nemoc nerozšířila i na ně. Léčbu opakujte každých 10-14 dní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist