Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Růže jako součást jídelníčku

Říj 1318 Autor: Hana Moualla

ruze na vareniRůže (Rosa) jsou keřovité rostliny vyskytující se především v mírném pásu (existuje více, než stovka druhů). Květy růží obsahují vonné silice (ty jsou základem různých kosmetických produktů, počínaje růžovou vodou, přes mýdla, po parfémy). Množství silic se u jednotlivých druhů růží liší (vliv prý má počasí a denní doba, kdy jsou květy sbírány). Ačkoliv je u nás pěstujeme hlavně jako okrasné rostliny, některé z nich mohou být používány i při přípravě pokrmů a sladkostí. Vzpomenete si, zda jste někdy okvětní plátky ochutnali?

Růže jako gastronomická lahůdka

V gastronomii jsou nejčastěji používány druhy: Rosa damascena, Rosa rugosa, Rosa alba a Rosa eglantine. K jídlu lze užít jen květy, které nebyly ošetřeny pesticidy. Okvětní plátky růží obsahují vitamín C a téměř žádné kalorie, protože okvětní plátky tvoří především voda (až 95%). Okvětní plátky se používají čerstvé do salátů, pro přípravu marmelád, jako ozdoba dortů (potřené rozšlehaným bílkem a posypané moučkovým cukrem), jako součást šerbetů, do zmrzlin, či marcipánu, sušené růže jsou i součástí čajů (zelené i černé sypané směsi).

Teorie o původu růží se liší, nejspíše pocházejí z Persie (dnešní Irán). Hojně byly využívány ve starověkém Řecku a Římě, růže byly symbolem lásky a vítězství. Pro rané křesťany byly růže symbolem Panny Marie a zdobily chrámová okna a oltáře s jejím vyobrazením. V Íránu se používají růže k přípravě sušenek, v Indii a rabsky hovořících zemích jsou pak růže součástí mléčných dezertů (dlouho). V Turecku mohou být součástí sladkosti „lokum“ (želé), v USA mohou být součástí sladké hmoty „marshmallow“.

Růžová voda

ruzova vodaChceme-li používat růžovou vodu, ujistíme se u prodejce, že jde o esenci vhodnou pro vaření. Máte-li obavy z použití okvětních plátků, vzpomeňte si na šípky a tradici výroby šípkového čaje (či sirupu) u nás. Šípková růže (Rosa canina) je vhodná pro posílení organismu. Už vám růže připadá méně exotická jako součást pokrmů? Na internetu jsem našla recept na smažené marcipánové mandličky (s růžovou esencí), na jazyku mám stále chuť syrského želé (uvnitř pistácie, obaleno v růžových lístcích), pro vás mám ale připravený jiný recept. V podzimních plískanicích vám může pomoci vykouzlit úsměv na prokřehlé tváři za pomoci koláče s růžovou esencí. Dobrou chuť.

Semolinový koláč pro zamilované

Na přípravu tohoto koláče budete potřebovat 5 vajec, 250gr semoliny, 125gr nasekaných kešu oříšků, 125gr másla, 250gr cukru, půl hrníčku medu, čtvrtinu hrníčku brandy nebo rumu, 2 čajové lžičky růžové esence pro gastronomii a trošku nastrouhané citronové kúry. Začněte našleháním vajec, poté přidejte zbývající ingredience, míchejte pečlivě, aby se vše spojilo. Poté si připravte si pekáč, který vyložíte nejprve novinami a až poté pečícím papírem (aby se koláč nepřipekl). Pečte při 180 stupních přibližně 30-40 minut. Koláč musí mít zlatou barvu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist