Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Rozmarýn jako bylinka i koření

Srp 1520 Autor: Redakce

rozmarynRozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je úžasná keřovitá bylinka příbuzná hluchavce, která je doma na jihu Evropy, ale jednoduše ji můžete pěstovat i doma. Krom léčivých účinků a použití v kuchyni je navíc velice dekorativní. Podobně jako Pokud ho pěstovat nechcete, seženete ho během téměř celé sezóny čerstvý také ve většině supermarketů. Sušený drcený nebo mletý pak snad úplně všude. Povídat si budeme o jeho využití v kuchyni i jako léčivky. Možná jste ale nevěděli, že jeho aroma odpuzuje hmyz podobně jako levandule. Neváhejte si tedy větévky v sáčku dát do šatní skříně. Při nákupu rostlinky se nezapomeňte zeptat na kultivar dané rostliny. Kultivary se liší svou výškou a také třeba barvou květů. Pokud chcete rozmarýn jen jako dekoraci, orientujte se právě podle květu. Velmi vyhledávané jsou variety s růžovými kvítky, jako je Portuguese Pink či Provence Pink, Suffolk Pink. Také krásný, ale rychlerostoucí je Tuscan blue s modrými kvítky nebo třeba vysoce kompaktní Herb Cottage. Pokud chcete opravdový unikát, zkuste některý z převislých kultivarů jako je Shimmering Stars či Lockwood de Forest. Velmi zajímavý je kultivar Severn sea, který má jakoby kudrnaté větévky.

Jak pěstovat rozmarýn

bylinkyRozmarýn, chcete-li rozmarýnka, je u nás řazena k tzv. mobilní zeleni, protože přes zimu ráda vymrzá. S úspěchem ji vypěstujete na zahradě, balkoně, terase i doma za oknem. Vždy ale musíte pamatovat na její původ. Ve své domovině má stálý přísun slunce a vlhkého středomořského vzduchu. My doporučujeme chráněné stanoviště a časté rosení. V nádobě dejte rozmarýnku do velké misky vysypané drenáží. Drenáž zalijte vodou tak, aby spodek květníku ponořený nebyl. Dostanete tak přírodní „vypařoviště“ a rozmarýn se vám odvděčí sytě zelenými větévkami, které báječně voní a ještě lépe chutnají.

Co se půdních podmínek týká, není rozmarýnka nijak náročná. Nejlépe ale prospívá v klasických nebo mírně zásaditých propustnějších půdách.

Zálivka by měla být přiměřená. To znamená, že se musíme vyvarovat jak přemokření, tak přeschnutí substrátu. Vždy zaléváme oraženou vodou o pokojové teplotě. Pokud máte tvrdou vodu, můžete ji předem převařit nebo používat vodu dešťovou. Během vegetace použijeme jednou za 3 týdny vodorozpustné hnojivo na bylinky.

bylinky rozmarynSklízení

O pěstování už bychom měli vědět vše, ale jak a kdy sklízet? Nejlepší jsou mladé výhonky a rozmarýn řez snáší velmi dobře. Naopak, pokud chcete keřík kompaktní nebo dokonce v nějakém zajímavém tvaru, pak se pravidelnému zastřihávání ani nevyhnete. Jedině tak totiž docílíte žádaného košatění. Proto větévky sklízejte během celé vegetace vždy, když ho budete potřebovat. Sklízet můžete i jednotlivé lístky. Největší aroma mají před květem rostliny. Kvítky ale najdou své uplatnění také. Podobně jako levandulové kvítky je využijete do dezertů, džemů a lze jimi báječně ovonit cukr.

Jak rozmarýnku uchovat na další rok?

rozmaryn pestovaniPokud ho pěstujete v nádobě, je to velmi jednoduché. Stačí keřík přesunout do světlé chladné místnosti. Naprosto ideální je teplota kolem 10°C.

Rozmarýn pěstovaný volně v záhoně můžeme vyrýt s velkým balem a přesadit do dostatečně velké nádoby. Pak už postupujme stejně. V případě mírné zimy je zde možnost, že rozmarýn přezimuje i na záhoně. Musíme ho ale důkladně zakrýt.

Během zimy omezíme zálivku a nehnojíme. Rostlinku ale nesmíme nechat zcela vyschnout.

Rozmarýn jako koření

Listy nebo i celé větévky rozmarýnu jsou velmi aromatické silné koření, které se v čerstvém stavu používá zejména na brambory a masa. Typickou příchuť dává jehněčím, skopovým, ale i kuřecím pokrmům. Vynikající je také k aromatizaci octa či dobrého olivového oleje.  Používá se ve francouzské, italské a španělské kuchyni a své místo si pomalu, ale jistě nachází také v kuchyni naší.

rozmaryn lekarskySušené listy jehličkovitého vzhledu seženete celé, drcené či jemně mleté. Mleté koření doporučujeme zejména těm, kteří nesnesou kusy koření na jídle, v polévce či těstíčku. Zejména mletý rozmarýn používejte opravdu v malém množství, protože je silně aromatický.

Rozmarýn jako léčivka

Rozmarýn je nejen krásný, ale také dobrý a hlavně zdravý. Má dezinfekční a antiseptické účinky a to v čerstvém i sušeném stavu. Jeho výtažek najdete i v preparátech pro posílení soustředění, protože posiluje paměť. Povzbuzuje činnost jater, oběhový i zažívací systém. Rozmarýnu se vyhněte v těhotenství.

Rozmarýn ale zdaleka nemusíte jen jíst nebo pít ve formě bylinných čajů. Jednoduše si připravíte také blahodárnou koupel, která ulevuje namoženým svalům a bolavým kloubům.

rozmaryn vetvicka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist