Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Rozhovor se sládkem Pivovaru Velké Popovice Vojtou Homolkou

Srp 1524 Autor: Redakce
Vojta Homolka

Vojta Homolka

Vím, že pocházíte přímo z Velkých Popovic, ovlivnila tato skutečnost Vaši touhu stát se sládkem? Kdy Vás vůbec poprvé napadlo, že byste se chtěl věnovat tomuto povolání?

Pivovarské řemeslo mi učarovalo už v dětství. Jako malý kluk jsem chodil do pivovaru za svými rodiči, kteří tam, jako většina lidí od nás z vesnice, pracovali.  Líbilo se mi pivovarské zařízení, různá zákoutí a samozřejmě velká auta, která rozvážela pivo. Tam začala moje touha poznat pivo blíže.

Jak a kde se dá dnes studovat na sládka?

Základem je Střední průmyslová škola potravinářské technologie v Podskalské ulici v Praze. Další možností je studium na vysoké škole, konkrétně na Vysoké škole chemicko-technologické v pražských Dejvicích. Nenahraditelné znalosti ovšem člověk získá praxí. Pozorným nasloucháním a respektem ke zkušenějším kolegům.

Jak probíhalo Vaše studium? Nebyla láska k pivu na vysoké škole spíše na obtíž?

Asi jako všichni studenti jsme samozřejmě i my chodili občas na pivo.  Už jsme o něm přece jen něco věděli, tak jsme piva v hospodách hodnotili, bavili se o něm. S určitou nadsázkou se dá říct, že to byla jistá praxe.

A co víno? Jaký je Váš vztah k vínu?

Nejsem ortodoxní pivař a víno si dám rád a s chutí. Právě ta chuť je stejně jako u piva rozhodující. Mám rád výraznější vína, a pokud bych měl volit mezi bílým a červeným, tak červené a tělnaté.

Mezi oblíbené letní činnosti patří grilování. Dá se o nějakém druhu piva říci, že se nejlépe hodí ke grilovaným pokrmům?

Pivo jako takové se ke grilování velice hodí. Ať už na přípravu nebo úpravu připravovaného pokrmu nebo jako doplněk k jídlu. Druh piva si každý volí podle vlastní chuti a podle použitých surovin.  Ale nesmíme zapomínat, že tmavé pivo se může díky vyšší sladkosti snadněji připalovat a výrazná hořkost piva znamená výraznější hořkost hotového pokrmu.

A které pivo z portfolia značky Velkopopovický Kozel byste ke grilování doporučil?

Z portfolia značky Velkopopovický Kozel se ke grilování nejvíce hodí Velkopopovický Kozel 11, který Vás odmění vypilovanou plnější chutí, která mu neubírá na pitelnosti. Plnější chuť Kozla 11 nádherně doplní jídlo, kombinace tří druhů sladů obohatí jeho chuť a jemná hořkost zakončí celkový zážitek.

Říká se, že nejvhodnější pivo na celoroční vaření takových jídel jako jsou buřty na pivu nebo pivovarský guláš je černé pivo. Souhlasíte s tím?

Zde bych nechal každého zvolit podle vlastní chuti. Rozmanitost aromat a chutí surovin dává velký prostor pro kombinaci s různými typy a druhy piv. Tmavé pivo je sladší, takže se hodí kombinovat především s masem případně uzeninou nebo pro přípravu sladkých jídel a dezertů. Ale asi mi dají všichni za pravdu, že i takový dobře vychlazený Kozlík Světlý přijde náramně vhod k obyčejné večeři po namáhavém dni

A teď z jiného soudku. Existuje nějaký znak, podle kterého na první pohled poznám, že mi hostinský špatně načepoval pivo nebo že je něco s pivem v nepořádku?

Pivo by se mělo čepovat do správně umyté, vychlazené a mokré sklenice. Pivo by se mělo čepovat najednou, případně na dvakrát a pěna by měla být krémovitá bez viditelných bublin. Znaků špatně umyté pivní sklenice a špatně načepovaného piva je hned několik. Pokud uvidíte na stěnách sklenice ulpívat bublinky nebo perlení v pivu, tak si můžete být jistí, že sklenice byla špatně umytá nebo suchá. Jestliže jsou v pěně velké bubliny, tak to znamená, že pivo bylo čepované z výšky nebo velkou rychlostí. To způsobí provzdušnění a rychlejší oxidaci piva. Zavadlá a zahnědlá pěna na povrchu je taky znakem špatného čepování.

Zkoumal jste někdy, za jak dlouho se začne načepované pivo v půllitru tzv. „kazit“? Jsou totiž lidé, kteří dokáží pivo srkat i celou hodinu. To už přeci nemůže být dobré.

Pivo by se mělo pít čerstvé a v ideální teplotě. Pokud pivo pijeme delší dobu, musíme počítat s tím, že se bude zvyšovat jeho teplota a s uvolňujícím se oxidem uhličitým snižovat nasycení, takzvaný říz. Pivo tím ztrácí osvěžující efekt a mění se jeho chuť. Někdy je lepší si dát malé pivo a pak další čerstvé.

Zvládáte si někdy dát pivo jen tak pro radost, aniž byste přitom musel myslet na práci?

Já si dávám pivo především pro radost a hlavně to naše od Kozla. Mám radost z každého dobrého, poctivého a správně ošetřeného piva.

Vojta Homolka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist