Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rozhovor s Veronikou Trkolovou nejen o látkových plenách

Čvn 1711 Autor: Redakce
veronika trkolova

Veronika Trkolová

Veronika Trkolová je výrobce moderních látkových plen a dalších potřeb pro miminka a maminky pod značkou By Veru. Návrat k ekologii a k udržitelnosti, odvrat od konzumního stylu života je v poslední době hodně aktuální, proto jsme se rozhodli, udělat s ní krátký rozhovor.

  • Veroniko, jak jste se k látkovým plenám dostala?

K plenkám jsem přišla úplně náhodou, na mateřské jsem měla zapnutý pořad Sama doma, kde v dubnu 2013 v rámci osvětové kampaně Týden opravdových plen představovala Lucie Harnošová, zakladatelka Brány k dětem, látkové pleny. A protože mám ráda hezké věci, strašně mě to zaujalo. Líbily se mi barvy, zadeček děťátka v plence…až později jsem začala zjišťovat i další přínosné aspekty látkování. A protože jsem vždycky ráda šila, rozhodla jsem se, že svojí tehdy 9 měsíční dceři taky něco ušiju. Jako první jsem rozstříhala staré ručníky, fleecovou mikinu a na dceru to navlékla a byla jsem u vytržení, proč mě to nenapadlo dřív. Objednala jsem si první sadu na ušití látkové plenky…pamatuju si, že když jsem ji ušila, úplně se mi zastavilo srdce, jak jsem byla nadšená z něčeho tak hebkého a přitom funkčního. Mám ráda užitečné věci a tohle mě dostalo. A tak jsem ušila další a další….a už to jelo…..výbava pro mou dceru, pak pro sestřiny dvě holčičky a nějak se to začalo nabalovat.

  • Zmiňovala jste i jiné přínosy látkování, než jsou jen krásné vzory. Můžete to blíže specifikovat?

Jednorázové plenky jsou určitě pohodlnější, než látkové. Ale když si uvědomíme, že každé dítě vyprodukuje 1,5 tuny nerozložitelného odpadu, už to by nás mělo varovat. Ekologický dopad je nesmírný. Dalším aspektem je ekonomičnost látkových plen. Prvotní investice je sice vyšší, ale v dlouhodobém horizontu je to až poloviční úspora oproti jednorázovým plenám. Při dvouletém používání jednorázových plen vychází spotřeba na cca 25.000 Kč. Výbava pro látkování se dá pořídit už za cenu kolem 3.000,-. Samozřejmě se dá utratit i 20.000,- ale to jsou pak maminky, které se těší z nových vzorů a ty „okoukané“ zase posílají do světa. Tam je zase potřeba započítat návratnost za prodané pleny. Ty se v bazarech pohybují mezi 60-80% ceny nové pleny.

A pro mě také důležitým faktorem bylo zdraví dítěte. V jednorázové pleně je teplota až o 3°C vyšší, než v látkové. Což způsobuje různé zdravotní nepříjemnosti – u chlapečků neplodnost, u holčiček srůsty.

Látková plena má sice více „vrstev“, než jednorázová, ale vše jsou materiály, které dýchají – bambus, bavlna,… Jednorázová plenka je z neprodyšného Igelitu. Na Youtube se dají nalézt zajímavá videa propustnosti jednotlivých plenek.

latkove pleny pro mimina

  • V souvislosti s látkovými plenami se mi vybaví obrovský hrnec na plotně a v něm se vařící voda, pleny, obrovská vařečka….Stále to tak funguje?

Bohužel stále se o látkových plenkách mluví málo, ve společnosti jsou zažité stereotypy jako „látkové pleny se musí vyvářet a žehlit“ „látkovky jsou pro lesany“ „nemám čas používat látkové pleny“. Ráda bych tyto mýty vyvrátila, sama svými výrobky chci dokázat, že látkování může být šik – vybírám hezké vzory, příjemné materiály, které budou pohodlné jak maminkám na obsluhu, tak dětem na pokožku.
Údržba látkových plen je velmi jednoduchá, použitou plenku hodíte do kyblíku a každé dva dny vyperete….tedy pračka vypere….není to práce navíc…při věšení zase můžete být s děťátkem spolu…podává kolíčky, učí se barvy….učí se, že není vše na jedno použití…a to mě baví…..nemusí se nic žehlit ani vyvářet….plenky fungují stejně, jako jednorázové, nasadíte kalhotky a je to.

  • Kromě plenek, šijete ještě něco jiného?

Ano v sortimentu máme kromě plenek tepláčky, sukýnky, přebalovací podložky, ubrousky. Pro maminky odličovací tampony, intimky, menstruační vložky, atd. Ale uvědomuji si, že plenkový boom nebude trvat věčně. Plenky mě pořád baví, ale také hledám další směry a rozvíjím své dovednosti. Nejsem vyučená švadlena, jsem samouk, takže se snažím absolvovat různé kurzy práce s různými materiály….byla jsem dokonce na kurzu šití bot. Ušila jsem si parádní polobotky, které asi nikdy nevyndám z krabice, abych si je nezničila. Tak strašně moc práce to dalo, že obdivuji všechny, kteří se tím živí. Byla jsem na kurzu šití z koženky, který mě neuvěřitelně inspiroval, že jsem vytvořila vlastní multifunkční kabelku – zase s ohledem na hektický život moderních maminek. Chtějí se hezky oblékat, ale být stále aktivní se svými dětmi. K tomu je ideální batoh. Jenže většina batohů na trhu jsou sportovní, elegantní aby člověk pohledal….a tak vznikl ten můj…dá se nosit jako batoh, kabelka, taška na kočárek…. Každou kabelku šiji pro konkrétní zákaznici, dávám do toho kus srdce, těžko se mi s nimi loučí…ale vím, že udělají radost zase někde jinde. Co mě opravdu těší, že zákaznice si vybírají jen krásné látky, zatím jsem nemusela šít takovou, která by se mi nelíbila. Mám hodné zákaznice!

  • Takže podnikáte na plný úvazek?

Podnikat jsem začala na rodičovské dovolené, ale rozjezdy jsou pomalé, po skončení RD to ještě nebylo na uživení, a tak jsem nastoupila na poloviční úvazek do IT firmy. Nicméně takto to nešlo dlouho, tříštila se energie a bylo nutné rozhodnout se….a já se rozhodla pro splnění svého snu….občas je to náročné. Stále se mi nedaří skloubit vše tak, jak bych si přála. Ale těší mě, že mohu vytvářet něco, co má nějaký smysl….

  • Všechno asi nešijete sama?

Nene, šiji jen něco, s něčím mi pomáhají brigádnice, něco šijí externí dílny. Ale na vše jsem musela udělat prototyp, vychytat mouchy… .Vlastní dílna ve mně je jako další sen. Ale vše má svůj čas. Postupuji po malých krůčcích…už teď je to sen…ještě loni jsem šila doma v ložnici a dnes mám vlastní mini dílničku.

  • Je něco, co byste si přála změnit?

Přála bych si, aby podnikání bylo jednodušší….často se ke stroji ani nedostanu, protože řeším administrativu. Na trhu je velká konkurence, což je dobře, na druhou stranu to drží ceny velmi nízko, výrobci se potýkají s nízkou marží, kterou pak musí dělit ještě mezi své velkoobchodní partnery a sebe. V zahraničí se ceny pohybují řádově o 30% výš. Přála bych si, aby byla oceněna ruční práce….dneska je to devalvováno Ebayem, Aliexpresem….. lidé chtějí originály, ale za hubičku…. Když si spočítáte, jakou máte „hodinovou mzdu“, málokdo by za to dělal.

Tak moc doufám, že se i tohle změní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2019>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist