Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Rostliny prospěšné včelám

Dub 1606 Autor: Redakce

Zlepšování snůškových podmínek je jedním z cílů většiny včelařů. Zajímavou možností, jak včelám částečně pomoci je vysazování různých druhů rostlin do blízkosti včelnic.

prisavnikPřísavník pětilistý

Přísavník je rostlina liánovitého vzrůstu, která během pár let může vyrůst až do výšky kolem deseti metrů. Kvete od července do konce září. Jeho šedozelené květy rostou  do tvaru hroznu a jeho listy se na podzim zbarvují červeně. Plodí tmavě modré ojíněné bobule, které jsou pro veškeré savce slabě jedovaté. Naopak ptáci z nich v zimě mají užitek – obsahují velké množství vitamínů. Pro včely je tato rostlina producentem pylu a nektaru.

Vrba jíva

vrba jivaVrbu jívu řadíme mezi vrby širokolisté. Jedná se o dvoudomou rostlinu kvetoucí v březnu a dubnu. Květy rostou v stříbřitě lesklých jehnědovitých květenstvích. Samičí květy jehnědy jsou štíhlejší a delší a mají nektarovou žlázku. Samčí květy mají dvě tyčinky a jsou žluté od prašníků. Plodem jsou tobolky. Vrbu jívu včely v předjaří navštěvují pro její kvalitní pylovou snůšku. Včely ji využívají ke krmení plodu. Vrby se pro svou užitečnost vysazují v blízkosti včelnic.

Olše lepkavá

olse lepkavaOlše lepkavá je listnatý opadavý strom, který prostřednictvím kořenových hlízek obohacuje okolní půdu dusíkem. Olše kvete v březnu a dubnu. Její pyl má vysokou nutriční hodnotu a v předjaří se stává oblíbenou potravou pro včely. V létě se na olši objevuje medovnice, která sice pro snůšku není příliš výrazná, je však doplňkovým zdrojem pastvy. Ve středověku se vřes používal jako přísada při vaření piva místo chmele. Jeho nať musela být očištěna od zbytku rostliny, protože houby rostoucí na kořenech mohou být toxické či halucinogenní. Nektar vřesu je pro včely pochoutkou. Vřesový med je jedním z nejlepších a nejdražších, má velmi výraznou vůni a chuť. Zajímavá je jeho gelová konzistence. Med je tixotropní, po zamíchání na okamžik zkapalní a poté se opět stane gelem.

Hvězdnicehvezdnice podzimni astra

Druhové zastoupení hvězdnic neboli aster dosahuje až stovek druhů. Některé vykvétají na jaře, jiné v létě. Hvězdnice dává včelám kvalitní pyl až do prvních mrazíků. Jde o doplňkovou potravu, neboť v této době by už včely měly mít dostatek pylových a glycidových zásob na celou zimu. Čerstvou snůškou ale dochází k přirozenému podněcování aktivity včel, a tak i ke zlepšení jejich zdravotního stavu před zimováním.

Plamének plotní

Jde o dřevitou liánu dorůstající do výšky kolem 10 metrů.  V Čechách roste hlavně v nížinách a pahorkatinách. Pěstuje se i jako okrasná liána určená k obrůstání plotů, pergol a zahradních domků. Tato rostlina je pro včely zdrojem pylu.

Med je lék

med vceliMed využíváme ke slazení pokrmů a nápojů, ale i jako doplněk léčby různých zdravotních potíží. Obsahuje látky s antiseptickým účinkem. Dříve se používal k mazání ran, které se díky němu lépe hojily. Med působí protizánětlivě, posiluje psychiku a zlepšuje trávení.

Kromě medu se k léčení využívají i další produkty. Dle Josefa A. Zentricha (autora knihy o přírodní léčbě včelími produkty) se například mateří kašičkou dají zmírnit klimakterické obtíže. Díky jejímu užívání se zvyšuje schopnost organismu vstřebávat vápník. Propolis je podle něj výborné antibiotikum. Tlumí bolest, zastavuje růst plísní a tak dále. Pyl také pomáhá mírnit některé obtíže. Obsahuje látky podobné mužským hormonům a můžeme ho používat při léčbě zbytnění prostaty.

Med je pro některé osoby ale i alergenem. Alergie mimo jiné vznikají dlouhodobým vystavováním organismu velkému množství alergenu. Nejčastěji jde o pyl, který je také v medu obsažen.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist